Zatrudnianie cudzoziemców a odcisk stempla w paszporcie
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-09-05
Cudzoziemcy, którzy starają się w Polsce o zezwolenie na pobyt czasowy, po złożeniu wniosku mogą liczyć na legalny pobyt do czasu wydania decyzji. W trakcie tego pobytu mogą też być uprawnieni do pracy. Muszą jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Odpowiadamy.
Zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce udziela się cudzoziemcom, którzy chcą przedłużyć swój pobyt w naszym kraju. Wniosek o takie zezwolenie zawsze składa cudzoziemiec i pobyt zawsze musi być uzasadniony jakąś okolicznością, np. pracą, nauką, małżeństwem, połączeniem z rodziną.
Najpopularniejszym rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy jest zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, tzw. zezwolenie jednolite. Starają się o nie cudzoziemcy, którzy chcą przedłużyć swój pobyt w Polsce w związku z pracą. Podobnie jak o inne zezwolenia na pobyt czasowy, także wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę składa się nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jako że termin na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji wynosi 60 dni, a w niektórych przypadkach nawet dużo więcej, powstaje pytanie, co się dzieje z pobytem cudzoziemca i jego uprawnieniem do pracy w trakcie oczekiwania na decyzję.
Aby na nie odpowiedzieć należy sięgnąć do dwóch ustaw: ustawy o cudzoziemcach i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Przepisy zawarte w ustawach
Kwestię pobytu cudzoziemca w Polsce w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy (w tym pobyt czasowy i pracę) reguluje art. 108 ustawy o cudzoziemcach. Czytamy w nim:
„1. Jeżeli termin na złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie:
1) wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
2) pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.
2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się w razie zawieszenia postępowania w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy na wniosek strony.”
Zgodnie z powyższym, jeżeli cudzoziemiec złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w terminie, czyli najpóźniej w ostatnim dniu swojego legalnego pobytu, i wniosek nie zawierał braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie może on legalnie przebywać w Polsce od dnia złożenia wniosku do dnia uzyskania ostatecznej decyzji, pozytywnej lub negatywnej. Czyli, nawet jeśli cudzoziemiec ostatecznie uzyska decyzję odmowną, jego pobyt w RP będzie uznany za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia wydania tej decyzji.
Czytaj także: Co to jest informacja starosty i jak ją uzyskać?
Bardzo ważne! Potwierdzeniem tego, że wniosek został złożony i nie zawiera braków formalnych lub zostały one uzupełnione w terminie jest pieczątka z urzędu wojewódzkiego w paszporcie cudzoziemca. Nie jest nim potwierdzenie nadania wniosku.
Kwestię zatrudnienia cudzoziemca w trakcie oczekiwania na decyzję wojewody w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy reguluje art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytamy w nim m.in., że cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. jeżeli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 (pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna), jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 87, ust.1 pkt 12, podpunkt b).
Czytaj także: Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca
Zgodnie z powyższym przepisem, cudzoziemiec, by mógł legalnie pracować w okresie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy (w tym zezwolenie na pobyt czasowy i pracę) musi spełnić te warunki:
1. Pracować w dniu złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy.
2. Mieć potwierdzenie, odciskiem stempla w paszporcie, że wniosek został złożony bez braków formalnych.
Wówczas jest uprawniony do pracy w czasie oczekiwania na wydanie decyzji wojewody, pod warunkiem uzyskania dla niego (przez pracodawcę) zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (jeżeli pochodzi z kraju, który jest objęty procedurą oświadczeniową).
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Zobacz podobne artykuły:
Cudzoziemcy w urzędzie pracy Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.
Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć? Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.
Karta pobytu - przydatne informacje Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi] Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.
Oczekiwanie na zezwolenie jednolite a utrata pracy Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie tego zezwolenia stracił pracę? Odpowiadamy.
Zgubiona karta pobytu. Co powinien zrobić cudzoziemiec? Karta pobytu jest bardzo ważnym dokumentem cudzoziemca. Wraz z aktualnym paszportem umożliwia przekraczanie granicy (np. powrót do Polski). Karta pobytu potwierdza również tożsamość cudzoziemca. Zdarza się, że cudzoziemiec ją gubi lub ktoś kradnie mu ten dokument. Co wtedy? Co powinien zrobić cudzoziemiec? Odpowiadamy.
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.
Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.