Powrót

Wsparcie zatrudnienia, czyli o co najczęściej wnioskują pracodawcy do urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-05-20

Prowadzisz firmę i potrzebujesz pracownika? A może jesteś pracodawcą, który planuje podnieść kwalifikacje swojej kadry? Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, możesz korzystać ze wsparcia z powiatowego urzędu pracy.

Pracodawcy, którzy są zainteresowani pomocą z urzędu pracy, mają do wyboru refundacje lub dofinansowania wybierane w zależności od swoich potrzeb. Wiąże się to najczęściej z zatrudnieniem skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego, a tego rodzaju działanie przynosi obopólne korzyści.

Jakie są najpopularniejsze dofinansowania wybierane przez właścicieli firm? Skupiliśmy się na trzech. Oto one.

 

Staż

Jeśli poszukujesz pracownika, ale nie masz pewności, czy sprawdzi się on na danym stanowisku, wybierz organizację stażu. Tym sposobem, przyuczając osobę bezrobotną do wykonywania odpowiednich prac w firmie, zyskujesz potencjalnego pracownika z praktycznymi umiejętnościami i to bez ponoszenia kosztów własnych (ewentualnym kosztem może być opłata związana z badaniami lekarskimi). Stażysta zachowuje status bezrobotnego przez cały okres odbywania stażu, a urząd pracy wypłaca mu w tym czasie stypendium stażowe. Jeśli do wniosku dołączasz deklarację zatrudnienia, to po zakończeniu stażu następuje podpisanie umowy. Jej forma oraz okres trwania powinien być zgodny z Twoją deklaracją. Koszty wynikające z zatrudnienia po stażu spoczywają już na Tobie.

 

Czytaj także: Prace interwencyjne

 

Wyposażenie stanowiska pracy

Chciałbyś stworzyć w swojej firmie zupełnie nowe stanowisko, ale nie masz odpowiedniego sprzętu? Wnioskując do urzędu pracy o refundację na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy zyskujesz środki na niezbędne maszyny i urządzenia, a dodatkowo urząd kieruje do Twojej firmy zarejestrowaną osobę bezrobotną. Podpisując umowę zobowiązujesz się do zatrudnienia tej osoby w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres 24 miesięcy.

Powiatowy urząd pracy zwróci Ci koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w wysokości określonej w umowie, nieprzekraczającej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia (sprawdź aktualne kwoty).

 

Czytaj także: Wsparcie zatrudnienia osób do 30. roku życia

 

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Jako pracodawca, który podąża za dynamicznie zmieniającą się gospodarką i chce podnosić kompetencje swojej kadry, masz możliwość ubiegania się z urzędu pracy o środki z KFS. Dofinansowanie możesz przeznaczyć na kursy i studia podyplomowe, egzaminy zawodowe pracowników, a także na niezbędne dla nich badania lekarskie i psychologiczne oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem. Jako pracodawca możesz skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na takich samych zasadach, jak Twoi pracownicy.

Pamiętaj, aby przed złożeniem wniosku do urzędu zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Powinieneś spełniać choć jeden z nich, aby móc ubiegać się o wsparcie.

 

Czytaj także: Dofinansowanie wynagrodzeń osób w wieku 50+

 

Ważna informacja!  Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek sprawdź, czy urząd pracy posiada aktualnie środki na wybrane przez Ciebie wsparcie. Informacje o terminach naborów oraz wzory dokumentów znajdziesz na stronie urzędu lub w jego siedzibie. Koniecznie zapoznaj się też z zasadami przyznawania dofinansowania w Twoim urzędzie.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
  „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

 • Staż z urzędu pracy a uprawnienia pracownicze
  Odbywałeś staż z urzędu pracy? Sprawdź, czy ten okres wpłynie na Twoje uprawnienia pracownicze.

 • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
  Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

 • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
  Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

 • Dni wolne w trakcie odbywania stażu
  Staż jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych oferowaną przez urzędy pracy. Dzięki niej bezrobotny nabywa umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W trakcie stażu stażyście przysługują dni wolne. W jakim wymiarze? Odpowiadamy.

 • Czy staż jest płatny?
  Staż z urzędu pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Czy to oznacza, że za staż nie otrzymasz wynagrodzenia? Wyjaśniamy.

 • Stypendium za okres studiów podyplomowych dofinansowywanych z urzędu pracy. Co warto wiedzieć?
  Jedną z form wsparcia oferowaną przez powiatowe urzędy pracy jest dofinansowanie studiów podyplomowych osobie bezrobotnej. Oprócz sfinansowania kosztów takich studiów, urząd pracy wypłaca bezrobotnemu stypendium w trakcie trwania nauki. W jakiej wysokości? Przez jaki okres? Co warto wiedzieć o stypendium z tytułu odbywania studiów podyplomowych? Odpowiadamy.

 • Poradnictwo zawodowe jako jedna z usług urzędu pracy
  Z usług poradnictwa zawodowego świadczonego przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy