Powrót

Urlop wychowawczy a własna działalność gospodarcza

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-07-15

Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą skorzystać z 3-letniego „urlopu wychowawczego”, na podobnych zasadach jak pracownicy zatrudnieni na etacie. W czasie korzystania z urlopu przedsiębiorca jest objęty ubezpieczeniem społecznym, a składki ZUS są opłacane za niego z budżetu państwa.

 

Co należy zrobić?

Aby móc skorzystać z „urlopu wychowawczego” przedsiębiorczy rodzić powinien zawiesić działalność gospodarczą po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS.

Zawieszenie przysługuje przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia, bądź do 6 lat w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Zawieszenie działalności gospodarczej na rzecz opieki nad dzieckiem niesie za sobą objęcie wnioskującego w okresie zawieszenia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które jest finansowane z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.

 

Czytaj także: Praca w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem

 

Wniosek

We wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej należy wskazać, że zawieszenie następuje w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem oraz wskazać datę końcową zawieszenia. Jednocześnie można złożyć wniosek o wznowienie działalności po upływie okresu zawieszenia.

Jako załącznik do wniosku należy dodać skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz ewentualne orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Szczegółowych informacji na temat tego urlopu udziela ZUS.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Delegujesz pracowników? O tych formalnościach musisz pamiętać
    Polska jest w czołówce państw członkowskich Unii Europejskiej najczęściej delegujących pracowników. Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy delegującego pracowników za granicę.

  • Emerycie! Sprawdź, ile możesz dorobić
    Od marca do maja 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla pracujących emerytów i rencistów. Sprawdź, jaki dodatkowy dochód nie zmieni Twojej emerytury lub renty.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Renta z tytułu niezdolności do pracy a podjęcie zatrudnienia
    Wbrew panującemu przeświadczeniu, osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy może podjąć zatrudnienie i zachować prawo do renty. Podpowiadamy, w jakim przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi prawo do renty, a kiedy ją obniży.

  • Praca na urlopie wychowawczym
    Pracownik, korzystający z urlopu wychowawczego ma prawo w tym czasie podjąć pracę lub inną działalność zarobkową. Nie może to jednak kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Jakie warunki muszą być spełnione? Sprawdź!

  • Zwolnienie lekarskie – czy można je skrócić?
    W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, popularnie zwanym L4, zabronione jest wykonywanie przez pracownika jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie na konkretną ilość dni. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał wrócić do pracy przed końcem zwolnienia?

  • Renta z tytułu niezdolności do pracy – kto może ją otrzymać i jakie warunki należy spełnić?
    Osoba niezdolna do pracy wskutek utraty zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, której stan zdrowia nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu, może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Podpowiadamy, jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać taką rentę.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy