Nowy rodzaj umowy do prac sezonowych
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-16
Od jutra (17.05.2018 r.) rolnicy nie będą mogli przy zbiorach zatrudniać pracowników na podstawie umowy o dzieło.
Umowa o pracach przy zbiorach ma zastąpić dotychczas podpisywaną umowę o dzieło. Wybierana do tej pory forma zatrudnienia nie zabezpieczała osób pracujących w rolnictwie. Od umowy odprowadzany był tylko podatek, nie było zaś żadnych składek. To oznacza, że pracownik nie posiadał ubezpieczenia zdrowotnego. Nie mógł także liczyć na środki finansowe w razie wypadku przy pracy.
Umowa tylko do określonych prac
Umowa będzie mogła być zawierana tylko do określonych prac w rolnictwie - przy zbiorach. Zatrudnione osoby będą pomagać przy zbieraniu owoców, warzyw, chmielu, tytoniu oraz ziół i roślin zielarskich. Będą pomagały przy usuwaniu zbędnych części roślin. Do ich zadań będzie mogło należeć również klasyfikowanie lub sortowanie zebranych owoców oraz wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie tych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży.
Warunki umowy
Umowa będzie zawierana pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne z osobą pomagającą, zwaną pomocnikiem rolnika. Maksymalny okres, na który będzie mogła być zawarta, to 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Może to być jedna umowa lub kilka, ważny jest łączny czas ich trwania. Zatrudniane będą mogły być tylko osoby pełnoletnie.
W ramach umowy pracodawca-rolnik zobowiązany będzie do odprowadzania składek na ubezpieczenie wypadkowe (42 zł) i zdrowotne (142,48 zł).
Opracowane zmiany pozwolą pomocnikowi na uzyskanie odszkodowania w razie wypadku w gospodarstwie rolnym w związku z wykonywaniem prac określonych w umowie. Pracownik zyska również prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:
Rynek pracy – perspektywy na 2025 r. Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.
Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy w 2025 r. Priorytety wydatkowania środków z limitu podstawowego oraz rezerwy Pracodawcy, którzy w 2025 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od końca listopada br. mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Łączna kwota, jaką Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przekazać do dyspozycji urzędom pracy w przyszłym roku, to ok. 415 409 tys. zł.
Dobry szef, czyli jaki? Z pewnością nie istnieje jeden złoty model zarządzania firmą. Są jednak cechy, które określają dobrego szefa. Sprawiają, że pracownicy mu ufają i mówią o nim z uznaniem. Jakie to cechy? Czy istnieje szef idealny? Zapraszamy do lektury.
Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.
Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć? Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.
Dlaczego warto rozejrzeć się za pracą sezonową? Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Widać to zwłaszcza po młodych osobach, które mają zupełnie inne podejście do kariery zawodowej niż ich rodzice. Lubią szukać, zmieniać i próbować różnych rzeczy. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być dla nich praca sezonowa, która daje możliwość zdobycia doświadczenia w wielu branżach w krótkim czasie. Warto dodać, że to także świetna okazja do zdobycia pierwszych, i to całkiem niemałych, własnych pieniędzy. Co warto wiedzieć o pracy sezonowej? Odpowiadamy.
Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.