Powrót

Staż urlopowy a okres nauki

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-03-06

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, z upływem każdego miesiąca nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

 

Wymiar urlopu

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu urlopowego i wynosi on odpowiednio:

  • 20 dni – gdy staż pracy jest krótszy niż 10 lat,
  • 26 dni – gdy staż pracy wynosi co najmniej 10 lat.

 

W roku, w którym pracownik uzyskuje 10-letni staż pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu uzupełniającego. Oznacza to, że już od tego roku pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

 

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy pracodawca ustala proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony powyżej. Przy ustalaniu wymiaru urlopu, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

 

Ukończona szkoła ma wpływ na wymiar urlopu

 

Do wyliczenia stażu urlopowego, oprócz poprzednich okresów zatrudnienia oraz okresów szczególnie traktowanych, bierze się pod uwagę również lata nauki i rodzaj ukończonej szkoły. Oblicza się to odpowiednio:

  • 3 lata dla zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
  • 4 lata dla średniej szkoły ogólnokształcącej,
  • 5 lat dla średniej szkoły zawodowej (w tym dla szkoły zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowej),
  • 6 lat dla szkoły policealnej,
  • 8 lat dla szkoły wyższej.

 

Potwierdzenie ukończenia szkoły odbywa się na podstawie przedstawionego świadectwa lub dyplomu ukończenia edukacji w konkretnej placówce. Okresy nauki nie podlegają sumowaniu. W przypadku, gdy okresy nauki nakładają się, wybiera się okres korzystniejszy dla pracownika. Tak samo odbywa się to w sytuacji połączenia nauki z zatrudnieniem.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Święta wolne od pracy w 2024 roku
    W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto wcześniej zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Podpowiadamy, w jakie dni przypadają święta wolne od pracy w 2024 roku!

  • Wymiar urlopu wypoczynkowego w niektórych krajach Europy
    Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.

  • Widzimy wartość w każdej podróży [WYWIAD]
    „Lubimy poznawać miejsca mniej znane, bo nie przepadamy za tłumami. Wierzymy też, że zwiększanie świadomości na temat alternatywnych miejsc ulży trochę, tak obleganym w lato, nadmorskim kurortom i Tatrom” – mówią Kasia i Tomek, prowadzący blog Polska Po Godzinach. W rozmowie z pasjonatami wycieczek poruszyliśmy, m.in. tematy aktywnego wypoczynku, podróży, planowania urlopu i odkrywania miejsc położonych w bliskiej okolicy.

  • Urlop wypoczynkowy – prawo do pierwszego urlopu
    Urlop wypoczynkowy to czas zasłużonego, płatnego odpoczynku od pracy. Dla wielu pracowników jest on okresem bardzo wyczekiwanym. Często wiąże się z podróżą, wypoczynkiem na plaży czy błogim lenistwem. Aby uzyskać prawo do urlopu wypoczynkowego należy spełnić jeden podstawowy warunek – pracować. Kiedy uzyskujemy prawo do pierwszego urlopu i jak rośnie jego wymiar? Odpowiadamy.

  • Urlop wypoczynkowy - wymiar urlopu
    Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, do którego wliczają się także inne okresy. Jak zmienia się ilość dni wolnych przysługujących pracownikowi w zależności od przepracowanych lat i ukończonej szkoły? Jak policzyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Odpowiadamy.

  • Uprawnienia pracownicze ojców związane z rodzicielstwem
    Narodziny dziecka wciąż jeszcze kojarzą się z odejściem pracującej matki na urlop macierzyński czy wychowawczy. Warto przypomnieć, że uprawnienia rodzicielskie przysługują również ojcom, którzy coraz chętniej z nich korzystają. Podpowiadamy, z jakiego urlopu mogą skorzystać ojcowie.

  • Dodatkowy urlop na opiekę nad dzieckiem
    Rodzice dzieci do 14. roku życia mogą skorzystać z dodatkowego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Podpowiadamy, komu taki urlop przysługuje.

  • Dni wolne na poszukiwanie pracy
    Pracodawca wypowiedział z Tobą umowę o pracę? Sprawdź, czy przysługują Ci dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowej pracy!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy