Powrót

PUP Gostynin - Co może Ci zaoferować Urząd Pracy?

Dzięki pośrednictwu Urzędu Pracy można szybko znaleźć posadę, ale nie tylko. Ta instytucja nie zajmuje się wyłącznie poszukiwaniem zatrudnienia. Z jej pomocą możesz także uzyskać świadczenie dla osoby bezrobotnej, odbyć szkolenie, skontaktować się z doradcą zawodowym lub znaleźć dla siebie ciekawą propozycję stażu. Warto zatem dowiedzieć się dokładniej, w jaki sposób może Ci pomóc Urząd Pracy.

Opracowanie Indywidualnego Planu Działania
 
Urząd Pracy oferuje kompleksowe wsparcie dla osób bezrobotnych. Warto wspomnieć przede wszystkim o możliwości opracowania przez urzędnika tak zwanego Indywidualnego Planu Działania (IPD). Zawiera on specjalnie ustaloną strategię, dzięki której osoba bezrobotna lub poszukująca pracy ma otrzymać satysfakcjonującą ją posadę. Plan może zawierać wytyczne związane z aktywizacją zawodową, w tym zalecenia dotyczące odbycia konkretnych szkoleń, kursów lub stażu. Doradca odpowiedzialny za sporządzenie IPD bierze pod uwagę wykształcenie osoby bezrobotnej, jej oczekiwania, dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz zdolność do podjęcia konkretnej pracy, czyli ewentualne przeciwwskazania zdrowotne. Plan musi zostać przygotowany w przeciągu 60 dni od momentu zarejestrowania się w Urzędzie Pracy. Warto podkreślić, że podczas trwania IPD doradcy regularnie kontaktują się z nadzorowanymi przez siebie osobami, a w razie potrzeby modyfikują plan do aktualnych potrzeb.
 
Szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy
 
Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Najlepiej stale podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać nowe kompetencje! Również w tym zakresie warto skorzystać z pomocy Urzędu Pracy, który oferuje najróżniejsze szkolenia dla osób bezrobotnych oraz poszukujących zatrudnienia. To świetne rozwiązanie, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Ciekawym rozwiązaniem jest między innymi możliwość odbycia tak zwanego indywidualnego szkolenia. Wystarczy wybrać sektor     i zagadnienie, a potem złożyć do Urzędu Pracy stosowny wniosek. Należy w nim zawrzeć kluczowe argumenty, które przemawiają za koniecznością podjęcia konkretnego szkolenia. Główną motywacją powinno być oczywiście zwiększenie szansy na otrzymanie określonej posady. Urząd Pracy może sfinansować szkolenie, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 300% średniego wynagrodzenia za pracę.
 
Bierzesz udział w szkoleniu? Zatem możesz skorzystać ze specjalnego stypendium!
 
Jeśli zdecydujesz się na udział w szkoleniu, to warto też wiedzieć, że na ten czas masz prawo ubiegać się o stypendium. Jego wysokość zazwyczaj wynosi 120% zasiłku dla osób bezrobotnych. Należy jednak podkreślić, że podstawą do wyznaczenia kwoty stypendium jest liczba godzin spędzanych na szkoleniu.
 
Możliwość skorzystania ze stażu

Do Urzędu Pracy warto się zwrócić także wtedy, gdy szukasz wsparcia w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej. Jeśli jesteś zainteresowany konkretną branżą, urzędnik może skierować na staż   w firmie z interesującego Cię sektora. Należy podkreślić, że chociaż najwięcej propozycji stażu pojawia się na portalach z ogłoszeniami takimi jak https://www.pracuj.pl/, to wciąż wielu pracodawców dodatkowo poszukuje stażystów właśnie za pośrednictwem Urzędu. Aktualne oferty możesz poznać na miejscu lub online. Warto dodać, że staż jest świetną okazją do sprawdzenia się w danej branży i bardzo często stanowi realną szansę do zdobycia stałego zatrudnienia w danej firmie.
 
Pomoc doradców i psychologów
 
Ponadto Urząd Pracy to także miejsce, w którym osoby poszukujące pracy mogą skorzystać z pomocy doradców zawodowych lub psychologów. Jeśli ktoś nie jest pewien, jak powinien pokierować swoim życiem zawodowym, takie wsparcie może okazać się bardzo przydatne. Dzięki pomocy psychologa można lepiej poradzić sobie ze zmianą pracy czy z trudną sytuacją, jaką dla wielu jest utrata dotychczasowej posady.
 
Możliwość otrzymania zasiłku
 
Z szerokiej możliwości pomocy Urzędu Pracy mogą także skorzystać osoby, które niedawno straciły posadę. W takim wypadku instytucja oferuje zasiłek dla osoby bezrobotnej. Aby go otrzymać, musisz zarejestrować się jako bezrobotny i złożyć odpowiednie dokumenty, w tym poświadczające utratę pracy i brak aktualnego dochodu. Po spełnieniu określonych warunków dotyczących okresu składkowego, zostaje przyznany zasiłek w kwocie uzależnionej od wysokości poprzedniego wynagrodzenia.
 
Podsumowanie
 
Jeśli szukasz pracy, a przy tym zależy Ci na rozwoju, to skorzystaj z pomocy Urzędu Pracy i przekonaj się, jak szybko uda Ci się odmienić swoją sytuację zawodową. Pamiętaj przy tym o możliwość zdobywania nowych kwalifikacji, chociażby dzięki szkoleniom czy stażom. Przypominamy także, że w Urzędzie Pracy możesz skorzystać ze wsparcia doradców zawodowych i psychologów, którzy pomogą Ci opracować ścieżkę kariery.
 

 

Więcej informacji znajduje się na stronie urzędu pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Gostyninie, 11.06.2024 r.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.