Powrót

Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-22

Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.

Przepisów dotyczących legalnej pracy cudzoziemców należy szukać przede wszystkim w art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To w nim, w ust. 1 pkt 12, czytamy m.in., że cudzoziemiec z kraju trzeciego może legalnie pracować w Polsce jeżeli ma dokument pobytowy (np. wizę, kartę pobytu), który go do tej pracy uprawnia (np. wizy z celem wydania 01 i 20 nie uprawniają) oraz pracodawca uzyska dla niego zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (oświadczenie dotyczy obywateli pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).  

W innym artykule tej samej ustawy czytamy:

„88g. 1. Zobowiązanie do wykonywania czynności wynikających z umowy cywilnoprawnej lub obowiązek świadczenia pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wygasają, w przypadku gdy cudzoziemiec przestał spełniać warunki określone w art. 87.”

Chodzi tu np. o sytuację braku ważnego zezwolenia na pracę.

 

Czytaj także: Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy

 

Tak więc, w przypadku gdy kończy się ważność dokumentu legalizującego pracę (np. zezwolenia na pracę), cudzoziemiec przestaje być uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.

Nie oznacza to jednak, że automatycznie ustaje stosunek pracy. Utrata uprawnień do wykonywania pracy na terytorium RP stanowi jednak uzasadniony powód natychmiastowego rozwiązania umowy.

 

Oczekiwanie na oświadczenie

Przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie przewidują okoliczności, w której cudzoziemiec mógłby kontynuować pracę po zakończonym zezwoleniu na pracę, gdy pracodawca czeka na uzyskanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Taka okoliczność istnieje, gdy np. pracodawca złożył wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę lub gdy cudzoziemiec złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

 

Czytaj także: Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi a powiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy

 

Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy czytamy:

„W świetle obowiązujących przepisów, jeżeli pracodawca zrezygnował ze złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia na pracę i cudzoziemiec nie posiada innego dokumentu uprawniającego do wykonywania pracy na terytorium RP, zdaniem Departamentu Legalności Zatrudnienia, umowę wiążącą dotychczas strony należy rozwiązać.”

Jeżeli więc pracodawca chce po zakończonym zezwoleniu na pracę kontynuować współpracę z cudzoziemcem w ramach oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, powinien odpowiednio wcześnie postarać się o oświadczenie, minimum 7 dni roboczych przed końcem ważności zezwolenia na pracę.

 

Informacji na temat legalizacji zatrudnienia cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
    W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

  • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
    Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wpis i decyzja
    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje pracę obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w Polsce. Gdzie się je uzyskuje? Czy wydawane jest w formie decyzji? Odpowiadamy.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi a powiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy
    Jednym z obowiązków pracodawcy, który powierza pracę cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia wpisanego do ewidencji oświadczeń jest powiadomienie urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez obcokrajowca. W jakim terminie? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Czy trzeba informować o zakończeniu pracy? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy