Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-22
Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.
Przepisów dotyczących legalnej pracy cudzoziemców należy szukać przede wszystkim w art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To w nim, w ust. 1 pkt 12, czytamy m.in., że cudzoziemiec z kraju trzeciego może legalnie pracować w Polsce jeżeli ma dokument pobytowy (np. wizę, kartę pobytu), który go do tej pracy uprawnia (np. wizy z celem wydania 01 i 20 nie uprawniają) oraz pracodawca uzyska dla niego zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (oświadczenie dotyczy obywateli pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).
W innym artykule tej samej ustawy czytamy:
„88g. 1. Zobowiązanie do wykonywania czynności wynikających z umowy cywilnoprawnej lub obowiązek świadczenia pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wygasają, w przypadku gdy cudzoziemiec przestał spełniać warunki określone w art. 87.”
Chodzi tu np. o sytuację braku ważnego zezwolenia na pracę.
Czytaj także: Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
Tak więc, w przypadku gdy kończy się ważność dokumentu legalizującego pracę (np. zezwolenia na pracę), cudzoziemiec przestaje być uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.
Nie oznacza to jednak, że automatycznie ustaje stosunek pracy. Utrata uprawnień do wykonywania pracy na terytorium RP stanowi jednak uzasadniony powód natychmiastowego rozwiązania umowy.
Oczekiwanie na oświadczenie
Przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie przewidują okoliczności, w której cudzoziemiec mógłby kontynuować pracę po zakończonym zezwoleniu na pracę, gdy pracodawca czeka na uzyskanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Taka okoliczność istnieje, gdy np. pracodawca złożył wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę lub gdy cudzoziemiec złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.
Czytaj także: Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi a powiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy
Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy czytamy:
„W świetle obowiązujących przepisów, jeżeli pracodawca zrezygnował ze złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia na pracę i cudzoziemiec nie posiada innego dokumentu uprawniającego do wykonywania pracy na terytorium RP, zdaniem Departamentu Legalności Zatrudnienia, umowę wiążącą dotychczas strony należy rozwiązać.”
Jeżeli więc pracodawca chce po zakończonym zezwoleniu na pracę kontynuować współpracę z cudzoziemcem w ramach oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, powinien odpowiednio wcześnie postarać się o oświadczenie, minimum 7 dni roboczych przed końcem ważności zezwolenia na pracę.
Informacji na temat legalizacji zatrudnienia cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy.
Zobacz podobne artykuły:
Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.
Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.
Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.
Zwolnienie z informacji starosty Informacja starosty to dokument potwierdzający brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy w danym powiecie. Dołącza się ją do wniosków o zezwolenie na pracę i zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Są jednak sytuacje, które zwalniają wnioskodawcę z konieczności dołączania informacji starosty. Jakie? Odpowiadamy.
Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć? Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi] Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!
Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca" „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.