Powrót

Dorabianie do etatu [RAPORT]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-24

Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.

Z wielu badań wynika, że dorabiają przedstawiciele wszystkich zawodów. Jak łatwo się domyślić, są to pracownicy edukacji, służby zdrowia (zarówno lekarze, jak i pielęgniarki). Są to też, niejako z definicji, freelancerzy (dziennikarze, graficy komputerowi) oraz specjaliści. To samo dotyczy segmentu usług. Powody? Najczęściej jest to przymus finansowy, czyli:

  • zbyt niska pensja (ważne zjawisko tzw. biednych pracujących),
  • inflacja,
  • zwiększone potrzeby konsumpcyjne oraz raty kredytów.

 

Czytaj także: Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?

 

Wydaje się, że są trzy strukturalne przyczyny takiego stanu rzeczy: trwałe zaistnienie pracy zdalnej/hybrydowej, brak pracowników na rynku oraz specyfika polskiego rynku mieszkaniowego (wrastające ceny, mieszkanie jako najbardziej efektywny instrument finansowy). To największe „boostery” dorabiania do etatu.

 

Z pracodawcą o pieniądzach

Czy we wszystkich pokoleniach zjawisko dorabiania do etatu jest równie duże? To o tyle ważne, że jak wynika z raportu „Rekrutacja multigeneracji – trendy i wyzwania w 2024 r.”, 98% rekruterów szuka kandydatów z różnych pokoleń, dopasowując do nich różne kanały dotarcia (aż 70% – niemal tyle samo w wielopokoleniowości widzi szansę na wymianę doświadczeń i wiedzy). Jak zjawisko dodatkowej pracy ma się do przekwalifikowania (reskilling) lub podnoszenia kwalifikacji (upskilling)? Czy jest z nimi skorelowane?

 

Czytaj także: Dlaczego warto rozejrzeć się za pracą sezonową?

 

Z raportu „Polacy gotowi do zmiany – reskilling i upskilling na rynku pracy” (marzec 2024) dowiedzieliśmy się, iż niemal 90% respondentów myślało o zmianie pracy, a 70% badanych pracuje w zawodzie niezgodnym z ich wykształceniem. Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą? – pytało Aplikuj.pl w kwietniu 2024. Odpowiedzi wskazywały jasno, że daleko nam do transparentności w tej kwestii. Dla niecałej połowy rozmowa o warunkach finansowych z pracodawcą jest krępująca, a kobiety znacznie rzadziej proszą o podwyżkę niż mężczyźni. Czy z takiej postawy wynika, że najlepszym sposobem na podwyżkę jest… podjęcie kolejnej pracy?

 

Które pokolenie dorabia najczęściej?

Ciekawym, choć w jakimś sensie przewidywalnym, jest rozpatrzenie kwestii podejmowania dodatkowej pracy przez pryzmat pokoleniowości. Już w 2023 roku raport „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” wskazał, gdzie i jak szukają pracy Zetki (1997–2012), Igreki (1981–1996), Iksy (1965–1980) i Baby boomersi (pokolenie wyżu demograficznego, czyli lata 1946–1964). Wyniki generacyjne były wtedy bardzo ciekawe: najkrótszy czas potrzebny na znalezienie nowej pracy przypadał na pokolenie X (połowa Iksów znajduje nową pracę w przeciągu zaledwie miesiąca). Aż 77% Millenialsów nie posiada lub nie używa profilu na popularnym Linkedinie – nie posiada, bo są ciągle w pracy?

Czy wyniki najnowszego raportu Aplikuj.pl potwierdzają trendy opisane w poprzednich badaniach i wprowadzają nowe zmienne? Jaki jest stosunek pracodawców do szerokorozumianych wieloetatowców? Dowiecie się z tego raportu: https://www.aplikuj.pl/raporty/dorabianie-do-etatu-w-polsce-co-na-to-firmy-i-jak-czesto-o-tym-wiedza

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii.

 

Źródło:

Aplikuj.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Różne pokolenia na polskim rynku pracy
    Polski rynek pracy tworzą obecnie aż cztery pokolenia: Baby Boomers, którzy debiutowali na rynku pracy w latach 80. XX wieku oraz przedstawiciele kolejnych pokoleń: X, Y i Z. Czy taka wielopokoleniowa mieszanka może pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy?

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
    Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Czym jest Barometr zawodów? [INFOGRAFIKA]
    Jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Jak będzie kształtować się relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie? Zmiany na rynku pracy są zawsze wielką niewiadomą, ale dzięki corocznemu badaniu „Barometr zawodów”, można je przewidywać i odpowiednio wcześnie reagować.

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy