Rozmowa o wsparciu EURES. Na co może liczyć osoba poszukująca pracy za granicą oraz pracodawca [WYWIAD]
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-15
„Doradcy EURES dokładają wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność i wiarygodność ofert pracy. Są to oferty od sprawdzonych pracodawców i sporadycznie zdarzają się takie nieprawidłowości, jak łamanie prawa pracy czy też łamanie przepisów dotyczących wynajmu mieszkań. Czasami występują niedomówienia, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. W miarę możliwości, staramy się wyjaśniać takie kwestie. Zawsze słuchamy obu stron – i pracownika, i pracodawcy” – mówi Beata Chrościńska doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Więcej o działalności i wsparciu EURES w poniższej rozmowie. Zachęcamy do lektury.
EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia. Jakie wsparcie kryje się pod tym pojęciem? Na co może liczyć osoba, która planuje podjęcie pracy za granicą i która zgłosi się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku?
EURES jest to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych uprawnionych organizacji na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym, działających w obszarze zatrudnienia, wspierająca mobilność na europejskim rynku pracy. Pomaga pracownikom znaleźć bezpieczną pracę za granicą, a pracodawcom umożliwia pozyskanie odpowiedniej kadry pracowniczej. Sieć EURES działa we wszystkich państwach członkowskich UE i EFTA. Można powiedzieć, że jest filarem swobodnego przepływu osób oraz narzędziem integracji europejskiego rynku pracy.
EURES to międzynarodowe pośrednictwo pracy, czyli dostęp do legalnej i bezpiecznej pracy w państwach członkowskich UE i EFTA.
Ale sieć EURES to również pomoc i wsparcie skierowane do osób poszukujących pracy w ich wyborach życiowych i procesach zawodowych, w podjęciu świadomej decyzji o wyjeździe do innego kraju. To cenne źródło informacji o warunkach życia i pracy, sytuacji na rynkach pracy państw członkowskich UE i EFTA. To pomoc w znalezieniu odpowiedniej pracy, dostosowanej do indywidualnych kwalifikacji i sytuacji życiowej. Sieć skupia niemal 1000 doradców EURES.
Usługi EURES w Polsce są realizowane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz od 2015 r. Wojewódzkie Komendy OHP.
Osoba, która zgłosi się do WUP w Białymstoku otrzyma fachowe wsparcie i poradę, jak znaleźć bezpieczną i legalną pracę za granicą oraz w miarę możliwości konkretne propozycje pracy.
Czy mamy tu do czynienia ze spotkaniem z doradcą?
Oczywiście – można się spotkać osobiście z doradcą EURES w siedzibie Urzędu, ale można również skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, za pomocą chatu (w każdy piątek w godz. 13-15) czy również umówić się na spotkanie online.
https://eures.europa.eu/eures-services/chat-eures-advisers_pl - link do chatów z doradcami EURES
Czy z pomocy EURES może skorzystać cudzoziemiec z kraju trzeciego, który mieszka w Polsce i planuje pracę w innym kraju UE?
Usługi sieci EURES skierowane są generalnie do obywateli państw UE/EFTA oraz do osób, które posiadają w Polsce zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Aby uzyskać status rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej należy przebywać w Polsce nieprzerwanie przez okres co najmniej 5. lat.
Aczkolwiek cudzoziemcowi z kraju trzeciego, który mieszka w Polsce i planuje pracę w innym kraju UE, może zostać udzielona informacja o przepisach dotyczących podejmowania pracy przez cudzoziemców z kraju trzeciego w konkretnym kraju. Cennym źródłem informacji jest portal Komisji Europejskiej.
Zatrudnienie dla obywateli spoza UE: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=470&langId=en
Portal imigracyjny UE: http://ec.europa.eu/immigration/
Czy EURES udziela wsparcia Polakom, którzy wyjechali do pracy do innego kraju UE i tam trafili na nieprawidłowości, np. łamanie prawa pracy, łamanie przepisów dotyczących wynajmu mieszkań?
Musimy pamiętać, że doradcy EURES dokładają wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność i wiarygodność ofert pracy. Aczkolwiek oferty pracy zostają zgłoszone do polskiego Urzędu przez zagranicznego członka lub partnera EURES i EURES nie odpowiada za ewentualne rozbieżności między warunkami pracy określonymi w ofercie pracy i warunkami oferowanymi przez potencjalnego pracodawcę. Ponadto umowa z zagranicznym pracodawcą zostaje zawarta zgodnie z prawem kraju zatrudnienia. Oznacza to, że wszystkie roszczenia odnośnie warunków, które obejmuje umowa, można kierować wyłącznie do odpowiedniego sądu w kraju zatrudnienia. Publiczne służby zatrudnienia (EURES) nie mogą pośredniczyć ani reprezentować pracownika w sądzie kraju zatrudnienia w przypadku sporu z pracodawcą.
Warto jednak wyraźnie podkreślić, że są to oferty pracy od wiarygodnych pracodawców i sporadycznie zdarzają się takie nieprawidłowości, jak łamanie prawa pracy czy też łamanie przepisów dotyczących wynajmu mieszkań. Czasami występują niedomówienia/niejasności, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. W miarę możliwości, staramy się wyjaśniać takie kwestie. Zawsze słuchamy obu stron – i pracownika, i pracodawcy.
Do których krajów UE Polacy najliczniej wyjeżdżają do pracy?
Wg Raportu dotyczącego Migracji Zarobkowych Polaków z marca 2023 r. opublikowanego przez Gi Group - międzynarodową agencję pracy i doradztwa personalnego, Polacy najbardziej zainteresowani są podjęciem pracy w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że gros naszych klientów zainteresowanych jest podjęciem pracy w Holandii i Norwegii.
EURES to także sieć europejskich ofert pracy. Czy są to ofert sprawdzone, jakoś zweryfikowane przez pracowników EURES w Polsce i innych krajach UE?
Przede wszystkim należy podkreślić, że jest określona ścieżka przepływu zagranicznych ofert pracy do Polski. Aby oferta została zarejestrowana w systemie i była opublikowana w Centralnej Bazie Ofert Pracy, powinna być przesłana do Polski przez członka lub partnera EURES, a nie przez pracodawcę (wyjątkiem są regiony przygraniczne). Pracodawca zagraniczny powinien zgłosić się najpierw do lokalnego doradcy EURES w regionie, w którym jego firma ma siedzibę i przedstawić ofertę. Jest wtedy weryfikowany w sposób przyjęty dla danego Urzędu. Oferta powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje, czyli informacje o warunkach pracy, w tym o stawce wynagrodzenia przynajmniej brutto, warunkach zatrudnienia, wymaganiach pracodawcy wobec kandydata, sposobie aplikacji. Następnie oferta pracy jest rejestrowana w krajowym systemie i otrzymuje numer referencyjny. Powinna być również widoczna na portalu EURES. W niektórych krajach pracodawcy mają możliwość zarejestrowania oferty na portalu EURES samodzielnie. W przypadku otrzymania takiej oferty pracy doradcy EURES z Polski zwracają się do doradcy EURES z danego kraju o potwierdzenie rejestracji oferty.
Co powinien zrobić pracodawca, który szuka pracowników nie tylko z Polski, ale także innych krajów UE?
Pracodawca, jeżeli poszukuje pracownika z zagranicy z konkretnego kraju/krajów UE/EFTA, powinien skontaktować się z powiatowym lub wojewódzkim urzędem pracy lub zarejestrować ofertę pracy na wortalu publicznych służb zatrudnienia https://psz.praca.gov.pl/ .
Oprócz standardowych informacji podawanych przy rejestracji oferty, powinien również wskazać kraje, w których oferta ma być upowszechniana oraz – w miarę możliwości - podać dodatkowe informacje, istotne dla kandydata z zagranicy, np. wymagania w zakresie znajomości języka polskiego z określeniem poziomu jego znajomości, możliwości zapewnienia pracownikowi zakwaterowania lub wyżywienia z informacją, kto ponosi koszty w tym zakresie, możliwości i warunków sfinansowania lub dofinansowania kosztów podróży lub przeprowadzki.
Zarejestrowana oferta zostanie następnie przekazana do zagranicznych doradców EURES, z krajów wskazanych przez pracodawcę, celem upowszechniania w tych wybranych krajach.
Z pracodawcą zostanie również ustalony sposób rekrutacji - albo aplikacje będą przekazywane bezpośrednio do osoby prowadzącej rekrutację, wskazanej przez pracodawcę lub do samego pracodawcy, albo do doradcy EURES z WUP lub do doradcy klienta/pośrednika pracy z PUP, w celu dokonania wstępnej selekcji kandydatów. W takiej sytuacji, pracodawca będzie otrzymywał CV tylko tych kandydatów, którzy spełniają określone przez pracodawcę wymagania.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Wojciech Napora
Beata Chrościńska – doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku od 2004 r. Wspomaga osoby zainteresowane podjęciem pracy za granicą w uzyskaniu tam zatrudnienia oraz pracodawców, zarówno polskich, jak i zagranicznych, w znalezieniu odpowiedniego pracownika.
Kontakt do doradcy EURES w WUP w Białymstoku: Beata Chrościńska, tel. 00 48 85 74 97 235, email: beata.chroscinska@wup.wrotapodlasia.pl
Sieć EURES w tym roku obchodzi 30-lecie działalności na europejskim rynku pracy.
Działania EURES w Polsce realizowane są od maja 2004 r., czyli od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej - w tym roku świętujemy 20-lecie EURES!
Więcej informacji: https://eures.europa.eu/30-years-eures_en?etrans=pl
Zobacz podobne artykuły:
Rozmowa o aktorstwie z Arturem Barcisiem [WYWIAD]
„Chcieć być aktorem, to za mało. Zazwyczaj są to marzenia o rozdawaniu autografów, byciu na okładkach oraz ogromnej popularności i uznaniu. Jednak, żeby wykonywać ten zawód trzeba mieć talent, który najpierw należy rozpoznać. Potem iść w tę stronę i pracować nad sobą. Dopiero wówczas można spróbować dostać się, do którejś ze szkół aktorskich. Obecnie jest wiele takich uczelni, chociaż nie wszystkie są godne tego miana, ale jak ktoś jest utalentowany, to prędzej czy później znajdzie swoją drogę” – mówi Artur Barciś. Z wybitnym polskim aktorem i reżyserem porozmawialiśmy m.in. o jego karierze aktorskiej, wspomnieniach z PRL, rolach i wyzwaniach na scenie oraz o początkach reżyserowania sztuk. Zapytaliśmy, czy Artur Barciś ma jakąś metodę na naukę tekstu? Zapraszamy do lektury.
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!
Być kreatywnym, czyli rozmowa o tym, jak zostać architektem wnętrz i na czym polega jego praca [WYWIAD]
„Architekt wnętrz nie jest osobą, która jedynie zestawia ze sobą meble i dopasowuje kolory. To jest praca polegająca na kreowaniu przestrzeni, która będzie czyimś domem, miejscem pracy. To musi być przestrzeń ergonomiczna, funkcjonalna, dobrze zaprojektowana” – mówi Justyna Mojżyk, właścicielka pracowni poliFORMA. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy umiejętności i predyspozycji, które pomagają w byciu dobrym architektem wnętrz, sztucznej inteligencji, edukacji. Porozmawialiśmy także o tym, jak wygląda praca architekta wnętrz. Zachęcamy do lektury.
Rozmowa o Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz wsparciu, które można w nich uzyskać [WYWIAD]
„Przebieg spotkania z doradcą zawodowym zależy w dużej mierze od potrzeb klienta oraz woli i chęci dalszej pracy nad sobą. Doradca zawodowy pokieruje tą rozmową, zaproponuje wykonanie badań kompetencji, predyspozycji zawodowych (jeśli zajdzie taka potrzeba), badania dotyczące strategii radzenia sobie ze stresem lub test wypalenia zawodowego” – mówi Dorota Bujnowska, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Na jakie wsparcie CIiPKZ mogą liczyć osoby szukające pracy lub chcące zmienić ścieżkę zawodową? Jak umówić się na spotkanie z doradcą i jak się do niego przygotować? Zachęcamy do lektury poniższej rozmowy.
Doradca zawodowy pomaga podjąć dobre decyzje [WYWIAD]
„Młode osoby zapominają o tym, że na początku ich kariery to nie doświadczenie zawodowe jest kluczowe, bo nie mają go za dużo i pracodawca nie tego będzie od nich oczekiwał, tylko kompetencje miękkie. Warto o nich mówić, popierając je przykładami z życia szkolnego lub uczestnictwa w wolontariacie” – mówi Jolanta Drobiszewska, doradca zawodowy CEiPM OHP w Elblągu. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, roli doradcy zawodowego oraz pracy za granicą. Zapraszamy do lektury.
Poszukiwanie właściwej ścieżki kariery [WYWIAD]
„Na skończeniu studiów nie możemy się zatrzymać. Tu powinno być znane pojęcie kształcenia ustawicznego. Ciągle musimy się uczyć, dokształcać, aktualizować wiedzę, żeby nasza elastyczność na rynku pracy była większa. Pracodawcy oprócz wykształcenia stawiają na języki obce, gdzie angielski już przestaje wystarczać, a atutem jest, np. niemiecki, rosyjski czy hiszpański” – mówi Marcelina Wojno, kierownik Biura Karier Uniwersytetu w Białymstoku. W rozmowie o rynku pracy podjęliśmy, m.in. tematy szukania pracy, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, działalności biur karier oraz rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zapraszamy do lektury.
To pisarstwo wybrało mnie cz. 2 [WYWIAD]
W drugiej części naszej rozmowy ze znaną i lubianą pisarką Beatą Andrzejczuk rozmawialiśmy m.in. o plusach i minusach bycia pisarzem, o presji związanej z pisaniem dla dzieci, o tym jaka jest obecnie rzeczywistość początkujących pisarzy oraz jak odkryć w sobie pisarza. Zapraszamy do lektury.
To pisarstwo wybrało mnie cz. 1 [WYWIAD]
„Czasem mam wrażenie, że pisarze tak bywają oceniani z boku, że siedzą w domu albo jeszcze lepiej przed letniskowym domkiem w wielkim ogrodzie i tak naprawdę nic nie robią. A to nie tak. To jest praca. Serio! Czasem, gdy kończę pisanie późno w nocy czuję się jakbym przerzuciła tonę węgla albo, że styki w mózgu mi dymią” – mówi pisarka Beata Andrzejczuk. W rozmowie z autorką wielu popularnych książek poruszyliśmy m.in. temat tego, jak jest postrzegany i jaki jest rzeczywiście zawód pisarza. Ponadto zapytaliśmy o typowy dzień pisarki oraz o powody i okoliczności wyboru takiej ścieżki zawodowej. Zachęcamy do lektury.