Powrót

Praca za granicą a staż pracy w Polsce

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-08-24

Staż pracy ma wpływ na uprawnienia pracownicze, np. wymiar urlopu wypoczynkowego. Czy okres zatrudnienia za granicą również się do niego wlicza? Jak udokumentować pracę poza Polską? Czy zagraniczne dokumenty muszą być tłumaczone? Odpowiadamy.

W art. 86 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych.

Zgodnie z tym przepisem do stażu pracy zaliczają się wszystkie okresy zatrudnienia za granicą u pracodawcy zagranicznego, niezależnie od kraju, w którym miały miejsce oraz bez względu na obywatelstwo pracownika. Wystarczy, że okresy te zostaną udokumentowane. Pracownik powinien przedstawić każdy dokument, który uprawdopodobni jego zatrudnienie w określonym czasie u konkretnego pracodawcy zagranicznego. Mogą to być, oprócz zagranicznych odpowiedników świadectw pracy, np. umowy o pracę czy zaświadczenia o zatrudnieniu wystawione przez zagranicznego pracodawcę.

 

Tłumaczone czy w oryginale?

W obowiązujących przepisach nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania, czy pracodawca jest upoważniony do żądania od pracownika tłumaczenia sporządzonego w języku obcym dokumentu, z którego wynika zagraniczny staż pracy, czy tłumaczenie powinno zostać dokonane przez tłumacza przysięgłego oraz kto ponosi koszty tłumaczenia.

 

Czytaj także: Urlop wypoczynkowy - wymiar urlopu

 

Jednak czytając wybrane przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym (art. 6: Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne) i ustawie o języku polskim (np. art. 7 i 8) oraz powołując się na wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy można wskazać, że pracodawca może żądać od pracownika tłumaczenia dokumentów, dokonanych na koszt pracownika. Ponadto, uzasadnione jest, by było to tłumaczenie sporządzone przez tłumacza przysięgłego. Pracodawca może jednak uznać za wystarczająco wiarygodne tłumaczenie sporządzone przez osobę nie mającą takiego statusu.     

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim.

Państwowa Inspekcja Pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Na jakie świadczenia może liczyć ojciec opiekujący się dzieckiem?
    Ojcowie również mają prawo do płatnego zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego z ZUS. Sprawdź, jakimi uprawnieniami ojcowie muszą podzielić się z matką, a które przysługują wyłącznie ojcom.

  • Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?
    Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.

  • Równoważny system czasu pracy - zasady
    System równoważnego czasu pracy jest jedną z elastycznych form normowania czasu pracy. Na czym polega i jakie są jego ograniczenia? Sprawdź!

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia?
    Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych. Czy pracodawca może uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Odpowiadamy.

  • Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca powinien pokryć koszty poniesione przez pracownika?
    Zgodnie z art. 67(33) § 1 Kodeksu pracy, każdy pracownik ma prawo zawnioskować do pracodawcy o okazjonalne wykonywanie pracy zdalnej poza stałym miejscem wykonywania swoich obowiązków. Co z kosztami poniesionymi przez pracownika podczas wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązek je pokryć? Wyjaśniamy.

  • Uprawnienia osób niepełnosprawnych – jakie rodzaje zwolnień od pracy Ci przysługują?
    Jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, masz prawo do zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym oraz w celu wykonania specjalistycznych badań. Sprawdź, co powinieneś przygotować.

  • Praca w godzinach nadliczbowych – kto nie musi jej wykonywać?
    Praca w nadgodzinach jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej, usuwania skutków awarii oraz w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy. Kto nie może wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych? Kto musi wyrazić na nią zgodę? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy