Poważny krok w dorosłe życie - wybór zawodu
Trudny i odpowiedzialny krok w życiu każdego człowieka. Decyzja ważąca losy życia zawodowego i mająca przełożenie na życie prywatne. Jak podjąć tę właściwą i obrać kierunek, który pozwoli łączyć zarobek z pasją?
Pierwszego wyboru dokonujemy już w szkole. Na ogół odbywa się to na zasadzie - dobre oceny z matematyki – studia techniczne, informatyczne, natomiast, jeśli lepsze oceny są z języka polskiego bądź obcego lub historii – kierunki humanistyczne. Niestety, nawet świetne wyniki w nauce nie gwarantują sukcesu w wybranym zawodzie! Często decyzję podejmujemy bez zastanowienia, bez dokładnej analizy dostępnych informacji, statystyk, badań.
Przemyślana decyzja
Do zagadnienia wyboru ścieżki zawodowej należy podejść poważnie. Dokładnie przemyśleć wszystkie „za i przeciw”. Dobrze wybrany zawód przyniesie bowiem satysfakcję, nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym.
Przede wszystkim należy określić:
- umiejętności i zainteresowania. Jeśli dane zadania wykonujesz chętnie, podoba Ci się to, co robisz, to będziesz bardziej skłonny do pracy i będziesz doskonalić swoje umiejętności;
- stan zdrowia, indywidualne zdolności;
- potrzeby personelu. Zawód powinien być pożądany na rynku pracy. Dlatego warto wcześniej ustalić, na jakie zawody jest popyt na rynku pracy i jaka jest wiarygodność zatrudnienia w wybranym zawodzie.
Zawody deficytowe w roku 2017 to m.in: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników samochodowych, spawacze oraz pielęgniarki i położne.
Konsultacje z doradcą zawodowym
Przy wyborze profesji warto skorzystać z pomocy specjalistów. W powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy doradcy zawodowi pomagają zaplanować karierę zawodową. Za pomocą testów określają umiejętności, zainteresowania, silne i słabe strony, uzdolnienia przedsiębiorcze. Można tu uzyskać informację o zawodach, specjalizacjach, szkołach i potrzebach rynku pracy. Doradcy pomagają sporządzić dokumenty aplikacyjne oraz przygotowują do rozmowy z pracodawcą. Informują o podstawowych zasadach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli marzy Ci się własny biznes, a nie praca na etacie.
Wybierając profesję, należy mieć na uwadze zarówno pragnienia jak i możliwości oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiednio wybrany zawód z pewnością zaowocuje w przyszłości, a największym szczęściem będzie satysfakcja z wykonywanej pracy.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2017/Raport_polski_web.pdf
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA] Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie? Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

Rewolucja AI a rynek pracy Cyfryzacja zmienia świat wokół nas, znajdując zastosowanie w niemal każdej branży i każdym obszarze naszego życia. Jak większość nowości budzi także obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Każda zmiana stanowi wyzwanie i wymaga właściwego zarządzania. Nadchodząca rewolucja AI wystawi na próbę relacje panujące w organizacjach. Wzajemne zaufanie odegra tu kluczową rolę.

List motywacyjny – na co zwrócić uwagę? Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

Dokąd zmierzasz rynku pracy Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika] W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.