Powrót

Polonistka na YouTube, czyli o nieszablonowej ścieżce kariery [WYWIAD]

Ponad 350 tys. osób subskrybuje jej kanał w serwisie YouTube, choć opowiada w nim o… poprawnej polszczyźnie! Jak udało jej się zainteresować tyle osób tak niszowym tematem? I skąd pomysł na tę nietypową ścieżkę kariery? O tym opowiada nam Paulina Mikuła z kanału „Mówiąc inaczej”!

Jaka jest recepta na sukces po polonistyce?

 

Trzeba być otwartym, mieć dużo pokory w sobie, nie bać się, trzeba być uśmiechniętym, a nie nastroszonym, trzeba też wierzyć we własne siły. Nie poddawać się, choćby nie wiem co, choćby wszyscy mówili, że te studia nie mają sensu. Trzeba robić swoje.

 

To chyba jak po każdym kierunku?

 

Trochę tak, dlatego że polonistyka jest jak każdy kierunek, np. językoznawstwo jest jak matematyka, historia języka polskiego – podstawianie do wzoru, odzwierciedlenie dawnej formy słowa – to jest dla mnie fizyka. Trzeba zapamiętać zasady. Łacina, to samo – zapamiętywanie. Tak jak w fizyce uczyliśmy się trzech zasad dynamiki, tak w łacinie uczymy się odmiany i potem z tej odmiany czerpiemy, żeby dochodzić do innych rzeczy, które też są zbudowane na zasadzie tej odmiany, więc punktem wspólnym jest logiczne myślenie, zapamiętywanie, no i pozytywne podejście do tego, o czym się uczymy.

 

Tyle tylko, że polonistyka nie ma zbyt dobrego PR-u, podobnie jak inne kierunki humanistyczne. Czy gdybyś jeszcze raz wybierała studia, zdecydowałabyś się na inny kierunek?

 

Nie, polonistyka w dalszym ciągu. Kiedy ja wybierałam się na studia, to polonistyka też miała zły PR, mówiono, że jest to kierunek bez przyszłości, ale ja czułam, że to nie jest do końca prawda. Uważałam, że to jest na tyle szeroki kierunek i dotyczy tak ważnej życiowej kwestii, jaką jest język, że to na pewno mi się przyda. Zresztą cały czas chciałam pracować językiem, chciałam być dziennikarką, a przecież dziennikarz musi dobrze posługiwać się językiem polskim, więc wiedziałam, że polonistyka mi w tym pomoże.

 

A dlaczego, Twoim zdaniem, warto przykładać się do nauki języka polskiego jeszcze w szkole? Co ta nauka daje nam w dorosłym życiu?

 

Język daje nam wszystko. Dzięki językowi wyrażamy się, komunikujemy się ze światem, komunikujemy swoje potrzeby, porozumiewamy się z innymi, rozmawiamy w sprawie pracy. Te wszystkie działania to jest rozmowa, a rozmowa to jest język.

Na początku było słowo – od tego trzeba w ogóle zacząć. Bez słowa nie byłoby nic, więc nie można mieć do języka lekkiego podejścia, bo to bardzo szybko do nas wróci, i to negatywnie. To znaczy: ktoś nam zwróci uwagę na błąd albo poczujemy się skompromitowani jakąś sytuacją, albo zakłopotani lub zawstydzeni. Oczywiście wszystko zależy od poziomu wrażliwości człowieka, bo niektórzy machną ręką i pójdą dalej, ale pojawia się pytanie, czy osoby, które nie cechują się pewnego rodzaju wrażliwością, daleko zachodzą? Różnie z tym bywa.

 

W serwisie YouTube prowadzisz kanał dotyczący poprawnej polszczyzny. Jak przekazać wartościową treść na YouTube? Jak stworzyć atrakcyjny przekaz na trudny temat? To raczej nie jest łatwe zadanie.

 

Dużo zależy od osobowości. Trzeba sprawdzić, czy gdy opowiadamy coś znajomym albo rodzinie, to oni chcą nas słuchać. Jeżeli tak, jest to pierwszy sygnał, że możemy opowiadać historie innym ludziom, i to szerszej publiczności. Jeżeli nie, pracujemy nad tym, uczymy się. Jeżeli już potrafimy to zrobić, trzeba mieć ciekawy pomysł. Nie mówię, że oryginalny, bo ja nie mam oryginalnego pomysłu. Opowiadanie o języku na tle książek już było. Kwestia tego, jak to zrobić, żeby mnie słuchano. Czy okrasić to żartami, ciekawostkami, czy fajną grafiką albo elementami filmowymi, wstawkami, jak robi to Arlena Witt z kanału „Po Cudzemu”. To jest właśnie nasza decyzja, nasz pomysł. Żyjemy w kulturze obrazkowej i te obrazki atakują nas zewsząd, więc musimy wyjść temu trendowi naprzeciw.

 

Czy nie było Ci trudno przestawić się na kulturę obrazkową, zwłaszcza po studiach polonistycznych?

 

Nie, gdyż mnie od dłuższego czasu fascynował internet i studia podpowiedziały mi, że w internecie jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i wiele miejsca do zagospodarowania. Kończąc studia, już myślałam o tym, jak w internecie zaistnieć, tak że było to dość płynne przejście.

 

Co daje Ci prowadzenie własnego kanału na YouTube? Poza zarobkami, rzecz jasna.

 

Wszystko. Kanał na YouTube zmienił całe moje życie. Poznaję dzięki niemu ludzi, podnoszę swoje umiejętności, cały czas się rozwijam, jeśli chodzi o wiedzę związaną z językiem, biorę udział w różnych, ciekawych projektach, czasami niezwykłych. Jestem nawet w Białymstoku, a nigdy wcześniej tu nie byłam. Gdyby nie kanał, to dziś najprawdopodobniej by mnie tu nie było, więc kanałowi zawdzięczam bardzo dużo.

 

Czyli swoją przyszłość zawodową ściśle wiążesz z kanałem?

 

Na razie tak, ale nie wybiegam daleko w przód. Skupiam się na tym, co jeszcze mogę zrobić na YouTubie.

 

Paulina Mikuła - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, która w dość nieszablonowy sposób połączyła swoje wykształcenie z pracą. Doświadczenie zdobywała początkowo w Agorze, w dziale YouTube. W końcu postanowiła spróbować i przekonać się czy też potrafi stanąć przed kamerą. Autorka vloga „Mówiąc inaczej” - kanału o tym, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim - subskrybowanego przez blisko 355 tysięcy osób. Z tego też powodu nazywana żartobliwie "obrończynią studiów humanistycznych". Pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką!

 

Rozmawiała Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Ergonomia to priorytet [NOWY WYWIAD]
  Ergonomia, ergonomia i jeszcze raz ergonomia – mówi Ida Mikołajska. Zdaniem architektki to właśnie tą cechą powinniśmy się, przede wszystkim, kierować wybierając meble biurowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę aranżując biuro?

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Media społecznościowe nigdy się nie skończą. To nasze życie [WYWIAD]
  - Potencjalny pracodawca zwróci też uwagę na zdjęcia, które pokazują nasz imprezowy styl życia, zwłaszcza gdy zdjęcie z imprezy zamieszczamy na Facebooku czy Instagramie w środku tygodnia, tuż po północy – tłumaczy Artur Roguski, doświadczony social media manager, wykładowca, prelegent, bloger. W wywiadzie zdradza kilka ważnych aspektów obecności w social media.

 • RODO – czy jest się czego bać? [WYWIAD]
  - To bardzo duża zmiana. Organizacyjna. Mentalnościowa. I to nie tylko przedsiębiorców, ale także ich pracowników – tak o wejściu w życie RODO mówi nam Sylwia Templin-Świtała – inspektor ochrony danych. Ekspertka wyjaśnia też, jak się przygotować do zmian i na co koniecznie zwrócić uwagę!

 • Jakie zagrożenia niesie za sobą praca przy biurku? [WYWIAD]
  - Dopóki nic nie boli – lekceważymy wszystko, czyli całą ergonomię miejsca pracy. Gorzej, gdy zacznie się ból i problemy z kręgosłupem, drętwieniem poszczególnych partii ciała, a nawet bóle podbrzusza. Jak temu zapobiec? Tłumaczy Łukasz Kłos, fizjoterapeuta, terapeuta manualny, OMT z wieloletnim doświadczeniem.

 • Nie chodzą do pracy, tylko leżą – pracując! [WYWIAD]
  - (…) jesteśmy już trochę taką paczką znajomych, którzy po prostu się lubią – tak o swoich pracownikach opowiada Maja Lipiak, CEO pierwszej agencji marketingowej, która powstała po to, by dać pracę osobom sparaliżowanym!

 • Kobiety na pokładzie branży IT [WYWIAD]
  Najważniejsze są kompetencje, a nie płeć – zgodnie twierdzą obie dziewczyny. Choć ich ścieżki zawodowe były różne, ostatecznie spotkały się w tym samym miejscu. Czy branża IT to miejsce dla kobiet? O tym opowiedziały nam Ewa Kienc-Brachmańska, która uciekła z samorządu i Kasia Howiszczak, która dla komputera porzuciła... pełnomorskie statki handlowe!

 • Idea, która łączy ludzi [WYWIAD]
  - To naprawdę genialne, że w dobie mediów z łatwością możemy dotrzeć do informacji o potrzebie pomocy. To pozbawia nas wymówek dotyczących braku wiedzy i zostajemy sam na sam z własną decyzją o tym, czy faktycznie możemy, a przede wszystkim chcemy coś zrobić – tłumaczy Aneta Zagórska, wolontariuszka od lat angażująca się w różne inicjatywy społeczne.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.