Ergonomia to priorytet [NOWY WYWIAD]
Ergonomia, ergonomia i jeszcze raz ergonomia – mówi Ida Mikołajska. Zdaniem architektki to właśnie tą cechą powinniśmy się, przede wszystkim, kierować wybierając meble biurowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę aranżując biuro?
Co się zmieniło w projektowaniu mebli biurowych na przestrzeni ostatnich lat?
Ergonomia, ergonomia i jeszcze raz ergonomia! Meble biurowe projektowane są dziś tak, aby były jak najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Fotele biurowe muszą podołać długim godzinom pracy w pozycji siedzącej, stąd powszechne rozwiązania, takie jak np. możliwość bujania, kręcenia czy zmiany wysokości podłokietników. Mając na uwadze zdrowie pracowników, coraz częściej w biurach stosuje się też rozwiązania ortopedyczne – dmuchane piłki czy siedziska zmieniające krzywiznę. Aktualnym hitem są biurka przystosowane do pracy zarówno na siedząco, jak i na stojąco.
Innym aspektem, coraz częściej branym obecnie pod uwagę przy urządzaniu biur, jest akustyka. Stosujemy przegrody wytłumiające, które zapobiegają odbijaniu się dźwięków w pomieszczeniu. W otwartych, wspólnych przestrzeniach biurowych popularność zyskują rozwiązania, takie jak specjalne „budki” czy kabiny, które pełnią rolę mini salek konferencyjnych lub przestrzeni do rozmów telefonicznych.
Skąd projektanci czerpią wiedzę na temat zdrowotnych aspektów projektowania krzeseł, foteli i biurek oraz aranżacji biur?
Nie zabrzmi to może zbyt odkrywczo, ale… z Internetu. Dla wielu z nas jest to główne źródło informacji. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać, by uzyskać rzetelne i sprawdzone wiadomości. Ponadto wydarzeniom branżowym często towarzyszą szkolenia z tej dziedziny, kierowane do architektów i projektantów wnętrz. Producenci mebli biurowych również są żywo zainteresowani krzewieniem wiedzy z tego zakresu.
Czym powinniśmy się kierować wybierając meble biurowe? Czy najważniejsza jest ergonomia?
Tak, ergonomia to zdecydowanie priorytet. Zadaniem mebli biurowych jest umożliwienie pracownikom wykonywania ich zadań i obowiązków zawodowych – stąd dbałość o komfort i zdrowe warunki pracy. Poza tym, podobnie jak w przypadku innych mebli, liczy się także estetyka – dopasowanie formy, stylu i kolorystyki mebli do pozostałych elementów wystroju pomieszczenia. Meble biurowe powinny być solidne i trwałe. Urządzając biuro warto też upewnić się, że za jakiś czas będziemy mogli rozbudować czy uzupełnić wyposażenie, dokupując kolejne elementy z tej samej serii: biurka, regały lub szafki.
Jakie błędy popełniamy najczęściej wybierając meble biurowe?
Wydaje mi się, że wciąż najczęściej popełnianym błędem jest kierowanie się wyłącznie estetyką. Nadal zwracamy zbyt małą uwagę na ergonomię i funkcjonalność mebli, chociaż sytuacja ta stopniowo się zmienia.
Bardzo często głównym kryterium wyboru mebli jest cena. Rzadko idzie ona w parze z wysoką jakością. Dlaczego warto zainwestować w dobre meble?
Przede wszystkim dobre – a więc najczęściej także droższe – meble są trwałe, bardziej dopracowane zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Obserwując rynek pracy widzimy, że pracownicy coraz częściej, jako istotne warunki zatrudnienia podają nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale także dogodny dojazd i ciekawą pracę. Coraz więcej osób wskazuje na komfortowe, niebanalnie zaaranżowane biuro oraz przyjemną atmosferę.
Jakie cechy ma, według Pani, mebel idealny?
Przede wszystkim musi być wygodny, dopasowujący się do funkcji i musi mi się podobać. Powinien też pasować do wnętrza, w jakim się znajdzie i w zależności od tego może być kolorowy i szalony, neutralny i prosty lub elegancki, w wyrafinowanej kolorystyce.
Co z aranżacją biura? Czy ma ona wpływ na wydajność pracy pracowników?
Na pewno przy przemyślanej aranżacji jesteśmy w stanie zmieścić więcej stanowisk do pracy niż wstawiając meble po prostu „jak leci”. Powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób pracuje zespół i dopasować układ biura do sposobu pracy. Należy wziąć pod uwagę kwestie, takie jak np. czy pracujemy w zespołach, czy pracownicy dużo rozmawiają przez telefon, czy pracują z dokumentami drukowanymi, czy tylko przy komputerze itp. Wszystko to wpływa na optymalną aranżację biurowej przestrzeni.
Jakie błędy popełniamy najczęściej aranżując przestrzeń biurową?
Aranżując biuro oprócz stanowisk do pracy musimy zazwyczaj przewidzieć przestrzeń na dokumenty i urządzenia towarzyszące, takie jak drukarka, niszczarka etc. Finalnie często okazuje się, że zajmują one więcej miejsca niż początkowo mogłoby się wydawać.
Jak możemy sami poprawić sobie stanowisko pracy, gdy pracodawca nie zapewnia nam odpowiednich warunków?
Przede wszystkim zadbajmy o właściwą pozycję podczas pracy przy biurku i przy komputerze. Jeśli pracodawca nie zapewnia odpowiedniego fotela, możemy zakupić piłkę do siedzenia albo doposażyć zwykły fotel w odpowiednią poduszkę sensomotoryczną. Na części biurka można ustawić nakładkę do pracy na stojąco. Pozwoli nam to na zmianę pozycji w trakcie pracy, a w konsekwencji zmniejszy bóle mięśni i stawów, wynikających z niezachowania zasad ergonomii. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Nie chodzi tu jedynie o zastosowanie oświetlenia ogólnego i punktowego, ale także o barwę światła. Wbrew pozorom, do pracy najlepsze będzie chłodne światło.
MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu. Więcej informacji na stronie: www.mikolajskastudio.pl
Zdjęcia: Jakub Dziedzic.
Rozmawiał Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:
Rozmowa o aktorstwie z Arturem Barcisiem [WYWIAD] „Chcieć być aktorem, to za mało. Zazwyczaj są to marzenia o rozdawaniu autografów, byciu na okładkach oraz ogromnej popularności i uznaniu. Jednak, żeby wykonywać ten zawód trzeba mieć talent, który najpierw należy rozpoznać. Potem iść w tę stronę i pracować nad sobą. Dopiero wówczas można spróbować dostać się, do którejś ze szkół aktorskich. Obecnie jest wiele takich uczelni, chociaż nie wszystkie są godne tego miana, ale jak ktoś jest utalentowany, to prędzej czy później znajdzie swoją drogę” – mówi Artur Barciś. Z wybitnym polskim aktorem i reżyserem porozmawialiśmy m.in. o jego karierze aktorskiej, wspomnieniach z PRL, rolach i wyzwaniach na scenie oraz o początkach reżyserowania sztuk. Zapytaliśmy, czy Artur Barciś ma jakąś metodę na naukę tekstu? Zapraszamy do lektury.
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!
Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca" „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.
Być kreatywnym, czyli rozmowa o tym, jak zostać architektem wnętrz i na czym polega jego praca [WYWIAD] „Architekt wnętrz nie jest osobą, która jedynie zestawia ze sobą meble i dopasowuje kolory. To jest praca polegająca na kreowaniu przestrzeni, która będzie czyimś domem, miejscem pracy. To musi być przestrzeń ergonomiczna, funkcjonalna, dobrze zaprojektowana” – mówi Justyna Mojżyk, właścicielka pracowni poliFORMA. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy umiejętności i predyspozycji, które pomagają w byciu dobrym architektem wnętrz, sztucznej inteligencji, edukacji. Porozmawialiśmy także o tym, jak wygląda praca architekta wnętrz. Zachęcamy do lektury.
Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.
Dorabianie do etatu [RAPORT] Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.
Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.
Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie? Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.