Powrót

Plan urlopów a gwarancja dotrzymania terminu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-06-08

Dobrze przygotowany plan urlopów to dla firmy gwarancja niezachwianego działania, szczególnie w sezonie wakacyjnym. I choć nie każdy pracodawca jest zobowiązany do jego tworzenia, warto go przygotować. Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Sprawdziliśmy to.

Pracodawca udziela swoim pracownikom urlopu wypoczynkowego zgodnie z wcześniej ustalonym planem urlopów. Plan ten tworzony jest na podstawie składanych przez pracowników wniosków, przy równoczesnym zapewnieniu stabilnego normalnego toku pracy w firmie. W planie urlopów pracodawca nie obejmuje urlopu na żądanie, czyli przysługujących pracownikowi czterech dni w roku kalendarzowym, wykorzystywanych w nagłych sytuacjach.

Istnieją sytuacje, w których pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów. Dotyczy to przedsiębiorstw, w których zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę lub organizacja taka po prostu nie działa. Wtedy to pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.

Funkcjonowanie planu urlopów nie zwalnia pracownika z obowiązku uzyskania zgody od pracodawcy na rozpoczęcie wypoczynku. Pracownik nie może samodzielnie zdecydować o udzieleniu urlopu, nawet jeżeli jego termin wynikałby z ustalonego wcześniej planu. Należy pamiętać, że nawet zaakceptowany plan urlopów nie przesądza o terminie i wymiarze urlopu wypoczynkowego. Może dojść bowiem do sytuacji bezpośrednio w niego ingerujących, niemożliwych wcześniej do przewidzenia, np. choroba czy kwarantanna.

 

Czytaj także: Urlop wypoczynkowy - wymiar urlopu

 

Przesunięcie terminu urlopu

Termin urlopu może być przesunięty zarówno z inicjatywy pracownika, jak i pracodawcy. Pracownik, który z ważnych przyczyn potrzebuje zmienić termin swojego urlopu, składa odpowiedni wniosek do pracodawcy. Jeśli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających jego nieobecność w pracy, pracodawca przesuwa wtedy urlop na późniejszy termin. Dotyczy to w szczególności:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe w ramach pasywnej rezerwy, stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo stawienia się do pełnienia służby w aktywnej rezerwie, na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego.

Pracodawca również ma możliwość ingerencji w zaplanowany już urlop wypoczynkowy. Jest to dopuszczalne w sytuacji, w której nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

 

Czytaj także: „Sabbatical”, czyli urlop regeneracyjny

 

Odwołanie pracownika z urlopu

Pracodawca może podjąć decyzję o odwołaniu pracownika z urlopu wypoczynkowego, ale wyłącznie w sytuacji, gdy okoliczności wymagające obecności tego pracownika były nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia wypoczynku. Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika, jednak koszty te muszą pozostawać w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (art. 163, 164, 165, 1672).

Państwowa Inspekcja Pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy
    Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zagubione świadectwo pracy
    Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy