„Sabbatical”, czyli urlop regeneracyjny
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-04-13
Prawo pracy każdemu pracownikowi gwarantuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od stażu pracy. Dodatkowo pracownik ma również możliwość wnioskowania o urlop bezpłatny, którego limity czasowe nie są określone przepisami. Okres jego trwania jest uzależniony od wniosku pracownika i zgody pracodawcy. Ciekawym rodzajem urlopu jest urlop sabatyczny. O czym mowa?
Urlop sabatyczny (sabbatical), nazywany też urlopem regeneracyjnym, choć nadal mało znany w Polsce, zyskuje na popularności. Jego celem jest uniknięcie wypalenia zawodowego i poprawa zaangażowania w działania zawodowe.
Czym jest urlop sabatyczny?
Przez wiele organizacji urlop sabatyczny traktowany jest jako przerwa w pracy, która ma pomóc w regeneracji zawodowej, podniesieniu kompetencji pracownika i zdobywaniu przez niego nowych doświadczeń. Odpoczynek od firmy docelowo ma prowadzić do zwiększenia motywacji i zaowocować świeżymi pomysłami, wykorzystując nabyte w tym czasie umiejętności.
Kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne zwolnienie z pełnienia obowiązków służbowych jest najczęściej płatne. Udzielane jest przeważnie doświadczonym pracownikom, którzy narażeni są na stres wynikający z dużej odpowiedzialności. Dla pracowników to gwarancja, że mają dokąd wrócić, dla pracodawcy - idealne rozwiązanie do utrzymania kluczowych stanowisk bez narażenia stabilności firmy.
Czytaj także: Urlop bezpłatny
Regulacje prawne
Urlop sabatyczny został uregulowany i dobrze sprawdza się już w takich krajach europejskich, jak Austria, Niemcy, Włochy, Dania i Francja. W Wielkiej Brytanii pracownik ma do niego prawo, jeśli w umowie o pracę znajdzie się odpowiedni zapis. Prekursorem odpoczynku od firmy są Stany Zjednoczone, gdzie możliwość korzystania z dłuższego urlopu regeneracyjnego gwarantuje już ok. 1/5 pracodawców.
W Polsce urlop sabatyczny to raczkujące rozwiązanie i nie regulują go przepisy. Odpowiednikiem tego typu urlopu w polskim prawie pracy jest urlop dla poratowania zdrowia, który opisuje Karta Nauczyciela. Pedagodzy, po spełnieniu określonych w ustawie przesłanek, mogą zrobić sobie roczną przerwę w pracy. Inne zawody zmuszone są radzić sobie innymi metodami. Dlatego pracownicy, którzy czują zbliżające się wypalenie zawodowe korzystają najczęściej ze zwolnień lekarskich. Te rozwiązania są jednak krótkofalowe, ponieważ dłuższa nieobecność w pracy może zwiększać ryzyko utraty stanowiska.
Czytaj także: Urlop wypoczynkowy - wymiar urlopu
Decyzja pracodawcy
Kodeks pracy gwarantuje pracownikom odpowiedni do stażu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego. Jest to jednak niezbędne minimum. Pracodawca, jeśli dysponuje środkami zakładowymi i widzi taką potrzebę, może udzielić pracownikowi dodatkowego urlopu, np. urlopu regenerującego. Powinno odbywać się to na zasadzie porozumienia stron, w którym ustalone będą szczegółowe kwestie, takie jak długość urlopu, odpłatność i inne warunki. Ważne, aby ustalając kryteria przyznawania takiego urlopu, kierować się zasadą niedyskryminacji pracowników.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/wniosek-o-bezplatny-urlop-czy-pracodawca-moze-odmowic,83350.html
Zobacz podobne artykuły:
Praca a zdrowie psychiczne Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie psychiczne to „dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”. Na zdrowie psychiczne wpływa wszystko to, co wywołuje w nas emocje – życie prywatne, relacje z ludźmi, sytuacja ekonomiczna na świecie i wiele więcej. Wśród tych elementów, szczególnie ważna jest praca.
Rynek pracy a zdrowie psychiczne. Wyzwania i rozwiązania Praca jest jedynym z kluczowych elementów życia człowieka, wpływającym na jego poczucie wartości, stabilność finansową oraz relacje społeczne. Jednak gdy warunki pracy są niekorzystne, mogą stać się źródłem poważnych problemów psychicznych. Długotrwały stres, nadmierne obciążenie obowiązkami, brak wsparcia ze strony przełożonych oraz niepewność zatrudnienia, to jedne z czynników, które mogą prowadzić do zaburzeń, takich jak depresja, lęki czy wypalenie zawodowe.
Jak wykształcenie wpływa na wymiar urlopu? [INFOGRAFIKA] Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. A co ma z tym wspólnego poziom wykształcenia? Okazuje się, że sporo.
Urlop wypoczynkowy a przedawnienie Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.
Czy urlop wypoczynkowy przepada? Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!
Wymiar urlopu wypoczynkowego w niektórych krajach Europy Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.
10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA] Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.