Nietypowe powody utraty statusu bezrobotnego
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-05-11
Nie tylko z powodu podjęcia zatrudnienia osoba bezrobotna może zostać wyrejestrowana z urzędu pracy. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach jest to możliwe!
Wygrana
Dodatkowy zastrzyk gotówki w formie wygranej ma wpływa na Twój status w urzędzie pracy. Po wygranej w pierwszej kolejności należy ustalić, czy od przychodu musimy odprowadzić podatek. Jeśli przychód jest nieopodatkowany, nie będzie on miał wpływu na status bezrobotnego. W przypadku obowiązku podatkowego, znaczenie ma wysokość wygranej – mniejsza niż połowa minimalnego wynagrodzenia (925 zł) pozwala zachować status. Opodatkowana wygrana przekraczająca połowę minimalnej krajowej skutkuje koniecznością wyrejestrowania, a ponowne uzyskanie statusu możliwe jest w kolejnym miesiącu.
Wyjazd za granicę
Rejestrując się jako osoba bezrobotna, podpisujesz oświadczenie, że jesteś zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia. Wyjazd za granicę lub inna, podobna sytuacja, wpływa na Twoją gotowość. Zarejestrowany bezrobotny zobowiązany jest zgłosić planowany wyjazd, a w sytuacji, gdy przekracza on 10 dni kalendarzowych, wyrejestrować się.
Ustawa dopuszcza w ciągu roku 10 dni kalendarzowych braku gotowości do podjęcia zatrudnienia bez konsekwencji utraty statusu. Za ten okres nie przysługuje jednakprawo do zasiłku, jeśli jesteś w trakcie jego pobierania.
Choroba
O każdej niezdolności do pracy z powodu choroby osoba bezrobotna zobowiązana jest informować urząd pracy i potwierdzać ją na zwolnieniu lekarskim wystawionym na NIP urzędu. W przypadku zwolnienia lekarskiego trwającego dłużej niż okres określony ustawą następuje utrata statusu. Wyrejestrowanie ma miejsce w razie niezdolności do pracy wskutek choroby lub przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego przez nieprzerwany okres 90 dni. Aby okres mógł być liczony od początku, między okresami niezdolności do pracy wskutek choroby musi nastąpić co najmniej 30-dniowa przerwa.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Choroba na bezrobociu Choroba bezrobotnego

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Przychody osoby bezrobotnej Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

Informowanie urzędu o podjęciu pracy Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?