Powrót

Mikroprzedsiębiorcy nie będą już składać wniosków o umorzenie pożyczki [Tarcza Antykryzysowa]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-26

Tarcza Antykryzysowa 4.0 wprowadziła kolejne zmiany dotyczące pożyczki do 5 tys. złotych na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy m.in. nie będą musieli wnioskować o jej umorzenie.

Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie i niezawieszanie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia. Ważne jest, że okres ten będzie liczony od dnia wpływu środków na konto przedsiębiorcy.

Nowelizacja ustawy zakłada, że umorzenie pożyczki nastąpi automatycznie bez konieczności składania wniosku o jej umorzenie. Będzie miało to również zastosowanie do dokumentów złożonych przed wejściem w życie tarczy 4.0.

 

Miejsce składania wniosków

Zgodnie z nowymi założeniami tarczy 4.0, wniosek o pożyczkę należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego dla siedziby przedsiębiorcy. Dokumenty złożone przed wejściem w życie tarczy 4.0 i nierozpatrzone do tego dnia, będą rozpatrywane przez urzędy pracy, do których wpłynęły bez konieczności ich korygowania czy aneksowania.

Ponadto wszystkie umowy o udzielenie pożyczki podpisane przez mikroprzedsiębiorców wraz z wnioskiem o jej udzielenie przed dniem wejścia w życie tarczy 4.0, ulegają zmianie z mocy prawa bez konieczności dokonywania zmian.

Powiatowe urzędy pracy powinny niezwłocznie poinformować mikroprzedsiębiorców o wszystkich zmianach dotyczących złożonych wniosków poprzez ogłoszenie na tablicy informacyjnej w siedzibie urzędu pracy oraz ogłoszenie na swojej stronie internetowej.

 

Egzekucja sądowa i administracyjna środków pochodzących z pożyczki

Środki pochodzące z pożyczki nie podlegają zajęciu komorniczemu ani egzekucji administracyjnej. Jeżeli przed wejściem w życie tarczy 4.0 środki pochodzące z pożyczki zostały zajęte w toku egzekucji, to dalsza egzekucja tych środków jest niedopuszczalna, a zajęte i nierozdysponowane środki powinny zostać zwrócone przedsiębiorcy.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

USTAWA z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Konstytucja Biznesu
    Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw, które upraszczają przepisy dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Została wprowadzona 30 kwietnia 2018 roku. Przedstawiamy jej najważniejsze założenia i ułatwienia dla przedsiębiorców.

  • Poland. Business Harbour - wsparcie dla Białorusi
    Pod hasłem „Poland. Business Harbour” kryje się program mający na celu ułatwienie wjazdu do Polski niektórym Białorusinom i rozpoczęcia przez nich działalności gospodarczej w naszym kraju. Jest on skierowany do innowatorów (startup), programistów i przedsiębiorców, którzy rozważają przyjazd do RP. Przybliżamy założenia programu Poland. Business Harbour i przedstawiamy jego najważniejsze zalety.

  • Tarcza 6.0 – dofinansowanie i dotacja z urzędów pracy
    Długo oczekiwana Tarcza 6.0 weszła w życie. W ramach tej ustawy przewidziano kolejne wsparcie dla przedsiębiorców, w tym także dofinansowanie i dotację z urzędów pracy. Jakie warunki muszą spełnić przedsiębiorcy, gdzie, jak i do kiedy mogą składać wnioski? Odpowiadamy.

  • Prawo do błędu przedsiębiorcy
    Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszła w życie zmiana ustawy Prawo Przedsiębiorców, która daje przedsiębiorcom prawo do popełnienia błędu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy (osobie fizycznej) za naruszenie przepisów nie dostanie kary, a jedynie pouczenie oraz nakaz usunięcia tego naruszenia w wyznaczonym terminie.

  • Rozliczenie dofinansowania z WUP [Tarcza Antykryzysowa]
    Przedsiębiorcy, którzy korzystali z dofinansowania na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, po zakończeniu wsparcia powinni się z niego rozliczyć. Podpowiadamy jak to zrobić i jakie dokumenty przesłać do wojewódzkich urzędów pracy.

  • Tarcza antykryzysowa – co każdy pracodawca powinien wiedzieć?
    Którym pracownikom należy się dofinansowanie wynagrodzeń i jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać? Czy w czasie pandemii pracodawcy mogą zlecać nadgodziny lub zmieniać system pracy? Czym są świadczenia postojowe? Te pytania zadaje sobie niejeden polski pracodawca. Eksperci firmy ADP Polska postanowili udzielić odpowiedzi na najistotniejsze kwestie nurtujące polskich przedsiębiorców.

  • Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców [Z uwzględnieniem przepisów Tarczy 3.0]
    Jedną z form wsparcia dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej jest pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Kogo dotyczy i jakie warunki należy spełnić, aby móc się o nią ubiegać?

  • Weź pożyczkę na działalność i zostań swoim szefem
    Od początku funkcjonowania programu udzielono pożyczek na działalność gospodarczą na łączną kwotę 279,67 mln zł. Powstało ponad 4000 firm. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę na działalność gospodarczą?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy