Powrót

Prawo do błędu przedsiębiorcy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-03

Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszła w życie zmiana ustawy Prawo Przedsiębiorców, która daje przedsiębiorcom prawo do popełnienia błędu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy (osobie fizycznej) za naruszenie przepisów nie dostanie kary, a jedynie pouczenie oraz nakaz usunięcia tego naruszenia w wyznaczonym terminie.

Zmiana w przepisach jest spowodowana faktem, iż większość naruszeń popełniają początkujący przedsiębiorcy, dlatego zapis ten dotyczy osób fizycznych, które niedawno rozpoczęły działalność gospodarczą i ich pomyłki nie wynikają ze złej woli, lecz mają charakter nieintencjonalny.

 

Kto może skorzystać z prawa do błędu?

Prawo do błędu obejmuje przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którzy naruszyli przepisy prawa w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy już kiedyś prowadzili działalność gospodarczą, ale ją zamknęli lub zawiesili. W tym przypadku, by móc skorzystać z tej możliwości, od zamknięcia lub zawieszenia musi minąć co najmniej 36 miesięcy.

 

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca naruszy przepisy?

Jeśli przedsiębiorca, objęty prawem do błędu, naruszy przepisy związane z prowadzeniem działalności, wtedy właściwy organ wszczyna postępowanie mandatowe lub wymierza administracyjną karę pieniężną. Przedsiębiorca oprócz opłacenia grzywny zobowiązuje się do usunięcia stwierdzonych naruszeń przepisów prawa oraz eliminację skutków tych naruszeń, jeśli takie wystąpiły. Jeżeli przedsiębiorca zastosuje się do tej procedury i spełni warunki, wtedy:

  • nie będzie on podlegać karze za popełnione wykroczenie lub wykroczenie skarbowe, stanowiące stwierdzone naruszenie przepisów prawa,
  • właściwy organ odstępuje od nałożenia na niego lub wymierzenia mu administracyjnej kary pieniężnej i poprzestaje na pouczeniu.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca, jeszcze przed wezwaniem właściwego organu, dobrowolnie usunie naruszenia prawa oraz ich skutki oraz powiadomi o tym organ, wtedy nie zostanie on ukarany, jedynie pouczony. Jeżeli naruszenie przepisów wystąpiło w ciągu 12 miesięcy, ale trwało ono także po tym okresie, przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z prawa do błędu.

 

Kiedy prawo do popełnienia błędu nie będzie miało zastosowania?

Prawo do błędu to rozwiązanie, którego nie można zastosować do wszystkich rodzajów naruszeń prawa. Przepisy jasno określają, iż są sytuacje, w których przedsiębiorca nie będzie miał możliwości skorzystania z tej opcji. Oto one:

  • naruszenie dotyczy przepisów prawa, które zostały naruszone już przez przedsiębiorcę w przeszłości,
  • naruszenie przepisów prawa jest rażące,
  • nie jest możliwe usunięcie naruszeń przepisów prawa lub wywołały one nieodwracalne skutki,
  • konieczność nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego albo nałożenia lub wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej wynika z ratyfikowanej umowy międzynarodowej albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej,
  • naruszenie przepisów prawa polega na działaniu bez uzyskania wymaganych koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej lub na działaniu bez uzyskania wcześniejszej zgody, zezwolenia lub pozwolenia, jeśli przepisy przewidują obowiązek ich uzyskania lub na działaniu niezgodnym z wydanymi pozwoleniami,
  • przepisy odrębne przewidują nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego albo nałożenie lub wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej za niewykonanie zaleceń pokontrolnych.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców,

www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy

www.gov.pl/web/rozwoj/pakiet-przyjazne-prawo


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy