Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-03-14
Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?
Cudzoziemcy, którzy przebywają już w Polsce i ich celem pobytu jest praca, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (art. 114 ustawy o cudzoziemcach) lub o pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta UE, art. 127 ustawy o cudzoziemcach). Zaletą tych rozwiązań jest to, że w ramach jednej procedury uzyskuje się zarówno zezwolenie na pobyt (czasowy), jak i zezwolenie na pracę.
O dokumenty te wniosek składa cudzoziemiec do urzędu wojewódzkiego (właściwego ze względu na miejsce pobytu). Pracodawca wypełnia mu jedynie załącznik nr 1 i dostarcza ewentualnie dodatkowe dokumenty wymagane przez wojewodę.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite)
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jest najpopularniejszym zezwoleniem na pobyt czasowy w Polsce. Wydaje się je, na okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 3 lata, cudzoziemcowi, którego celem pobytu w Polsce jest praca.
Do tego, by cudzoziemiec mógł się ubiegać o takie zezwolenie potrzebny jest mu pracodawca (pracodawcy), który zechce powierzyć mu pracę za przynajmniej minimalne wynagrodzenie miesięcznie. Ponadto konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków określonych w przepisach.
Co do zasady w zezwoleniu jednolitym określony jest podmiot powierzający wykonywanie pracy oraz warunki zatrudnienia. Zmiana pracodawcy lub niektórych warunków pracy wymagają zmiany decyzji lub uzyskania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Więcej informacji: Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (tzw. Niebieska karta UE)
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jest to tzw. Niebieska Karta UE. Cudzoziemiec, który się o nią ubiega musi być zatrudniony na stanowisku wymagającym wysokich kwalifikacji (cudzoziemiec musi je potwierdzić odpowiednim dokumentem), a jego roczne wynagrodzenie brutto wynikające z miesięcznego lub rocznego wynagrodzenia, wskazane w umowie, nie może być niższe niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku o pobyt czasowy.
Więcej informacji: Niebieska Karta, Niebieska Karta UE a zmiana warunków pracy
Wydłużenie ważności pobytu obywateli Ukrainy
Jeżeli ostatni dzień okresu ważności zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego obywatelowi Ukrainy przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., okres ważności tego zezwolenia ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia 30 września 2025 r.
Przydatne informacje
Jakie dokumenty legalizują prace cudzoziemca w Polsce? Sprawdź TUTAJ.
Listę cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy w Polsce znajdziesz TUTAJ.
Szczegółowych informacji na temat legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce udzialają pracownicy Urzędu ds. Cudzoziemców.
Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzialają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy art. 87.
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, art. 114, art. 127.
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 marca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o cudzoziemcach art. 114, art. 127.
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (art. 42).
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Zezwolenie na pracę sezonową a zakwaterowanie cudzoziemca Pracodawca, który zamierza zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową może zapewnić mu zakwaterowanie. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Wskazujemy najważniejsze sprawy, o których powinien pamiętać pracodawca, zanim zapewni cudzoziemcowi zakwaterowanie w ramach pracy na zezwoleniu na pracę sezonową.

Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

Legalizacja pracy cudzoziemca Jakie dokumenty legalizują pracę cudzoziemca w Polsce?

Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować? Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?
Rynek pracy w mediach
-
Stategia BGK na lata 2025-2030
11.04.2025 -
Wizja zero wypadków w przetwórstwie
11.04.2025