Powrót

Coaching zawodowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-19

Brak satysfakcji z dotychczasowej pracy skłania czasem do refleksji nad naszą ścieżką kariery. Jedni potrafią samodzielnie odnaleźć swoją drogę, inni natomiast korzystają z pomocy profesjonalistów- coachów kariery. Jaką rolę pełnią i w jaki sposób wspierają rozwój zawodowy? Okazuje się, że w ostatnim czasie ten zawód zyskuje na popularności.

Coaching kariery to obszar nastawiony na pomoc w rozwoju kariery zawodowej. Zadaniem coacha zawodowego jest przede wszystkim pomoc w odkrywaniu umiejętności i wydobywaniu swoich zasobów w celu osiągnięcia założonych celów w obecnej lub przyszłej pracy. Coach nie daje gotowej recepty na osiągnięcie sukcesu, pomaga natomiast wyznaczyć te cele oraz odnaleźć w sobie „narzędzia” do ich realizacji.

Coacha zawodowego nie należy mylić z doradcą zawodowym, ponieważ coach nie doradza, jest przede wszystkim partnerem, który ma za zadanie pomóc danej osobie odnaleźć swoje cele i umiejętnie je zrealizować.

Coaching zawodowy ma pomagać w ocenie dotychczasowej kariery, zaplanowaniu lub zmianie ścieżki zawodowej na taką, która będzie zgodna z umiejętnościami i potrzebami klienta. 

 

Korzyści coachingu zawodowego

Pracodawca zatrudniający coacha dla swoich pracowników niewątpliwie nastawiony jest na osiągnięcie wymiernych korzyści dla swojej firmy. Jakich? Przede wszystkim,pracownicy budują w sobie wewnętrzną motywację w dążeniu do założonych celów. Jest to niewątpliwa korzyść nie tylko dla firmy, ale również dla samego pracownika, który może przeanalizować, co chce w danej organizacji osiągnąć i do czego dąży oraz co w zamian otrzymuje. Dzięki coachingowi pracownicy uczą się doskonalić swoje umiejętności oraz pokonywać swoje wewnętrzne bariery. Odpowiednie wsparcie i coaching niewątpliwie ułatwia odkrywanie własnych zasobów.

 

Rodzaje coachingu zawodowego

Istnieje kilka rodzajów coachingu zajmujących się różnymi sferami życia zawodowego:

 • coaching menadżerski – ma na celu wydobycie potencjału zawodowego menadżerów poprzez podniesienie ich satysfakcji z podejmowanych działań. Ten rodzaj coachingu kształtuje umiejętności interpersonalne menadżerów, dzięki czemu efektywniej zarządzają ludźmi. Sesje coachingu menadżerskiego najczęściej mają formę dwustronną między menadżerem a coachem.
 • coaching kadry zarządzającej (executive coaching) -  to „proces rozwoju przywództwa”, który ma na celu zwiększyć zdolności lidera w zakresie osiągania celów organizacji, którą zarządza. Zespół, kierownik oraz executive coach pracują wspólnie w celu osiągnięcia maksymalnych wyników.
 • coaching ścieżki zawodowej (career coaching) – kierowany jest do osób rozpoczynających karierę zawodową lub zdecydowanych na zmianę dotychczasowej. Ta forma coachingu pomaga odnaleźć własne wartości i zasoby oraz umiejętnie je wykorzystać.

 

Coaching zawodowy ma na celu pomóc określić nam cele i zacząć odczuwać zadowolenie z wykonywanej pracy. Ten rodzaj wsparcia niewątpliwie ułatwia przemienienie marzeń w konkretną ścieżkę, którą będziemy się kierować w życiu zawodowym. Wszystko po to, aby odczuwać zadowolenie z tego, czym się zajmujemy.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://tiny.pl/79rk9

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Zatrudnianie cudzoziemców. Obowiązki pracodawcy
  Czego powinien dopilnować pracodawca przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi?

 • Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
  Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej, różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej czy opieki nad dziećmi. Kto jest uprawniony do tych świadczeń i kiedy możemy z nich skorzystać?

 • Zwolnienia grupowe
  W ostatnim czasie, w związku pogorszeniem się sytuacji na rynku pracy wywołanym przez COVID-19, wzrosła liczba zwolnień grupowych. Warto wiedzieć, kiedy pracodawca może przeprowadzić zwolnienie grupowe oraz jakie prawa ma pracownik.

 • Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim
  Kończysz urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy? Zastanawiasz się, ile urlopu wypoczynkowego ci przysługuje? Podpowiadamy, jak go wyliczyć!

 • Mobbing w pracy
  Nawet kilka tysięcy postępowań w zakresie dyskryminacji i mobbingu w ciągu roku. Jeszcze więcej osób codziennie pada ofiarą złośliwych uwag i tym podobnym. Jak się bronić?

 • Polecenie służbowe – co grozi za odmowę wykonania
  Czy trzeba wykonywać wszystkie polecenia pracodawcy? Czy zawsze grożą konsekwencje za odmowę wykonania poleconego zadania? Sprawdź!

 • Umowa na czas nieokreślony
  Sprawdź, kiedy pracodawca musi podpisać umowę na czas nieokreślony!

 • Odwołanie urlopu wypoczynkowego
  Odliczasz dni do urlopu? Sprawdź, czy pracodawca może pokrzyżować ci plany!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.