Powrót

Coaching zawodowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-19

Brak satysfakcji z dotychczasowej pracy skłania czasem do refleksji nad naszą ścieżką kariery. Jedni potrafią samodzielnie odnaleźć swoją drogę, inni natomiast korzystają z pomocy profesjonalistów- coachów kariery. Jaką rolę pełnią i w jaki sposób wspierają rozwój zawodowy? Okazuje się, że w ostatnim czasie ten zawód zyskuje na popularności.

Coaching kariery to obszar nastawiony na pomoc w rozwoju kariery zawodowej. Zadaniem coacha zawodowego jest przede wszystkim pomoc w odkrywaniu umiejętności i wydobywaniu swoich zasobów w celu osiągnięcia założonych celów w obecnej lub przyszłej pracy. Coach nie daje gotowej recepty na osiągnięcie sukcesu, pomaga natomiast wyznaczyć te cele oraz odnaleźć w sobie „narzędzia” do ich realizacji.

Coacha zawodowego nie należy mylić z doradcą zawodowym, ponieważ coach nie doradza, jest przede wszystkim partnerem, który ma za zadanie pomóc danej osobie odnaleźć swoje cele i umiejętnie je zrealizować.

Coaching zawodowy ma pomagać w ocenie dotychczasowej kariery, zaplanowaniu lub zmianie ścieżki zawodowej na taką, która będzie zgodna z umiejętnościami i potrzebami klienta. 

 

Korzyści coachingu zawodowego

Pracodawca zatrudniający coacha dla swoich pracowników niewątpliwie nastawiony jest na osiągnięcie wymiernych korzyści dla swojej firmy. Jakich? Przede wszystkim,pracownicy budują w sobie wewnętrzną motywację w dążeniu do założonych celów. Jest to niewątpliwa korzyść nie tylko dla firmy, ale również dla samego pracownika, który może przeanalizować, co chce w danej organizacji osiągnąć i do czego dąży oraz co w zamian otrzymuje. Dzięki coachingowi pracownicy uczą się doskonalić swoje umiejętności oraz pokonywać swoje wewnętrzne bariery. Odpowiednie wsparcie i coaching niewątpliwie ułatwia odkrywanie własnych zasobów.

 

Rodzaje coachingu zawodowego

Istnieje kilka rodzajów coachingu zajmujących się różnymi sferami życia zawodowego:

  • coaching menadżerski – ma na celu wydobycie potencjału zawodowego menadżerów poprzez podniesienie ich satysfakcji z podejmowanych działań. Ten rodzaj coachingu kształtuje umiejętności interpersonalne menadżerów, dzięki czemu efektywniej zarządzają ludźmi. Sesje coachingu menadżerskiego najczęściej mają formę dwustronną między menadżerem a coachem.
  • coaching kadry zarządzającej (executive coaching) -  to „proces rozwoju przywództwa”, który ma na celu zwiększyć zdolności lidera w zakresie osiągania celów organizacji, którą zarządza. Zespół, kierownik oraz executive coach pracują wspólnie w celu osiągnięcia maksymalnych wyników.
  • coaching ścieżki zawodowej (career coaching) – kierowany jest do osób rozpoczynających karierę zawodową lub zdecydowanych na zmianę dotychczasowej. Ta forma coachingu pomaga odnaleźć własne wartości i zasoby oraz umiejętnie je wykorzystać.

 

Coaching zawodowy ma na celu pomóc określić nam cele i zacząć odczuwać zadowolenie z wykonywanej pracy. Ten rodzaj wsparcia niewątpliwie ułatwia przemienienie marzeń w konkretną ścieżkę, którą będziemy się kierować w życiu zawodowym. Wszystko po to, aby odczuwać zadowolenie z tego, czym się zajmujemy.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://tiny.pl/79rk9

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Urlop wypoczynkowy – przydatne informacja dla pracowników
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, czyli osoby, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Nie może on zrzec się tego prawa ani przenieść go na inną osobę. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym?

  • Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?
    Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.

  • Takie zachowanie jest niedopuszczalne! Sprawdź, jakie są przejawy molestowania
    Mówiąc o naruszaniu praw pracownika można wyróżnić dwie formy molestowania. Jest to molestowanie i molestowanie seksualne. Podpowiadamy, jakie są różnice i jak wyrazić sprzeciw wobec niepożądanego zachowania.

  • Urlop w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracowniczych. Jego wymiar i sposób udzielania określają przepisy Kodeksu pracy. Szczególną sytuacją, w której pracownika wysyła się na urlop wypoczynkowy jest okres wypowiedzenia. Jak to wygląda w świetle obowiązujących przepisów? Wyjaśniamy.

  • Допомога громадянам України - Гаряча лінія 19524
    Окрім необхідної підтримки щодо місця проживання, харчування чи охорони здоров’я, громадянам України також необхідний доступ до інформації про можливість працевлаштування. При цьому вони можуть використовувати як інформаційні матеріали українською мовою, так і матеріали державних інституцій, які займаються професійною активізацією.

  • Rynek pracownika – jak go rozumieć?
    Gdy czytamy analizy dotyczące rynku pracy często pojawia się w nich pojęcie rynku pracownika, który jest przeciwieństwem rynku pracodawcy. I chociaż na próżno jest szukać konkretnej definicji, można określić pewne zjawiska, które świadczą o jego istnieniu. Czym zatem charakteryzuje się rynek pracownika i kiedy możemy o nim mówić?

  • Zakaz konkurencji
    Zakaz konkurencji, umieszczony w odrębnej umowie lub zawarty bezpośrednio w umowie o pracę, ma celu ochronę wiedzy, pomysłu, doświadczenia i baz danych pracodawców przed pracownikami, którzy chcieliby wykorzystać to do celów własnej lub innej działalności. Co o zakazie konkurencji stanowią przepisy?

  • Doradca zawodowy pomaga podjąć dobre decyzje [WYWIAD]
    „Młode osoby zapominają o tym, że na początku ich kariery to nie doświadczenie zawodowe jest kluczowe, bo nie mają go za dużo i pracodawca nie tego będzie od nich oczekiwał, tylko kompetencje miękkie. Warto o nich mówić, popierając je przykładami z życia szkolnego lub uczestnictwa w wolontariacie” – mówi Jolanta Drobiszewska, doradca zawodowy CEiPM OHP w Elblągu. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, roli doradcy zawodowego oraz pracy za granicą. Zapraszamy do lektury.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy