Bon na zasiedlenie a działalność gospodarcza
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-20
Przepisy zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowią, że starosta, na wniosek bezrobotnego, może przyznać bon na zasiedlenie w związku podjęciem przez niego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Opisujemy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie w postaci bonu, podejmując działalność gospodarczą.
Zgodnie z przepisami bon na zasiedlenie może być przyznany osobie bezrobotnej, która nie ukończyła 30 roku życia, podejmującej zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Odległość od miejsca zamieszkania powinna wynosić co najmniej 80 km. Z tytułu wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej osoba starająca się o bon powinna osiągać wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie. Ważne jest także podleganie ubezpieczeniom społecznym.
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, warunek dotyczący ubezpieczeń społecznych nie określa, że mają to być składki odprowadzane od minimalnego wynagrodzenia. Tak więc, jeżeli osoba podejmująca działalność gospodarczą skorzysta z preferencyjnych składek ZUS (np. „ZUS na start”, „Mały ZUS”) spełni warunek określony w przepisach dotyczących bonu na zasiedlenie.
Jeżeli jednak bezrobotny, który podejmuje działalność gospodarczą skorzysta ze zwolnienia z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, np. przez 6 pierwszych miesięcy, wówczas warunek określony w ustawie (dotyczący bonu) nie zostanie spełniony. Tym samym, okres prowadzenia działalności gospodarczej, który nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym nie będzie zaliczony do okresu wymaganego do rozliczenia bonu na zasiedlenie.
Rozliczenie bonu
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nakłada na osobę bezrobotną, która podjęła zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą obowiązek rozliczenia się z bonu na zasiedlenie. Stanowi o tym art. 66n ust. 3. W przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jako potwierdzenie informacji o wysokości osiąganego przychodu powinna ona przedstawić oświadczenie o wysokości osiąganego przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wraz z kopią zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych lub zaświadczenia z ZUS o wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Przydatna informacja
Bezrobotny, który zarejestrował się w urzędzie pracy po zawieszeniu działalności gospodarczej, nie otrzyma bonu na zasiedlenie w związku z zamiarem odwieszenia i dalszego prowadzenia tej samej działalności. Bon na zasiedlenie może przysługiwać w przypadku otwarcia nowej działalności gospodarczej.
Urzędy pracy rozpatrują przyznanie bonu na zasiedlenie w oparciu o złożony wniosek, obowiązujące przepisy oraz wewnętrzny regulamin, który może wprowadzać dodatkowe zasady przyznawania wsparcia.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku – art. 66n.
Zobacz podobne artykuły:

Publiczne Służby Zatrudnienia [INFOGRAFIKA] Czym są Publiczne Służby Zatrudnienia, od czego się zaczęło i jaka jest ich rola obecnie? Sprawdź!

Plusy i minusy B2B [INFOGRAFIKA] Business to business (B2B) - sprawdź jakie plusy i minusy płyną z takiej współpracy.

Doradca klienta urzędu pracy [INFOGRAFIKA] W jaki sposób doradca klienta z urzędu pracy pomaga osobie zarejestrowanej? Sprawdź!

Absolwent na rynku pracy, czyli sposoby na zdobycie umiejętności praktycznych Poszukiwanie pierwszej pracy nie jest łatwym zadaniem. Chcąc zdobyć doświadczenie w zawodzie potrzebna jest praca, ale pracodawcy niechętnie zatrudniają pracowników bez doświadczenia. Jakie są zatem inne sposoby na uzyskanie potrzebnych umiejętności bez nawiązywania stosunku pracy? Oto dwa rozwiązania, którymi warto się zainteresować.

Prowadziłeś działalność gospodarczą? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych Nie każdy były przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zamknięciu lub zawieszeniu działalności gospodarczej. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do zasiłku? Jaki wpływ na zasiłek ma zamknięcie lub zawieszenie działalności? Odpowiadamy.

Od czego zacząć organizację stażu, czyli podstawowe informacje dla pracodawcy Potrzebujesz pracownika, którego kwalifikacje będą zgodne z Twoimi oczekiwaniami? Skorzystaj z pomocy urzędu pracy i zorganizuj staż w swojej firmie. Oto kilka przydatnych informacji.

Wsparcie z urzędu pracy a rozliczenie PIT Korzystałeś ze wsparcia finansowanego z urzędu pracy w 2022 roku? Sprawdź, czy musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Wsparcie z urzędu pracy a rozliczenie PIT Korzystałeś ze wsparcia finansowanego z urzędu pracy w 2022 roku? Sprawdź, czy musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym.
W prawie
-
Ruch bezwizowy – których krajów dotyczy?
26.05.2023 -
Publiczne Służby Zatrudnienia [INFOGRAFIKA]
24.05.2023