Powrót

Rejestracja w urzędzie pracy – plusy i minusy tego rozwiązania

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-13

Bardzo często rejestracja w urzędzie pracy postrzegana jest stereotypowo. Z ust do ust są przekazywane fakty i wiele mitów. Czas je zweryfikować! Komu i dlaczego może się przydać rejestracja w urzędzie pracy?

Na wstępie warto zaznaczyć, że osoby, które zdecydują się na rejestrację w urzędzie pracy, mają dwie opcje do wyboru: rejestracja jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Ów wybór jest determinowany sytuacją konkretnej osoby: nie każdy może zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Nie mogą tego uczynić np. osoby pracujące, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające gospodarstwo rolne powyżej 2 ha przeliczeniowych, pobierające stałe zasiłki itd.

Rejestracja bezrobotnego

Jest to najkorzystniejsza opcja z punktu widzenia osoby, która szuka pracy. Dzięki rejestracji w powiatowym urzędzie pracy osoba bezrobotna jednocześnie nabywa prawo do ubezpieczenia zdrowotnego od dnia rejestracji i może skorzystać z wielu form wsparcia. Wybór formy wsparcia będzie zależał od ustalonego po rejestracji w PUP profilu pomocy oraz dostępności środków finansowych. Rejestracja jako bezrobotny umożliwia więc skorzystanie np. z dotacji na założenie firmy, dofinansowania szkoleń czy stażu.

Rejestracja jako poszukujący pracy

Osoby, które z różnych względów formalnych nie mogą uzyskać statusu bezrobotnego, mogą zarejestrować się jako poszukujący pracy. Ten status pozwala na dostęp do ograniczonej liczby form wsparcia, m.in. do zamkniętych ofert pracy, czyli takich, w których pracodawca zastrzega, że jego dane kontaktowe są do dyspozycji jedynie osób zarejestrowanych w PUP. Poza tym istnieje grupa osób poszukujących pracy, które mogą korzystać z dodatkowych form wsparcia. O tym, jakie to osoby można przeczytać na stronie internetowej Zielonej Linii w zakładce Bezrobotni i Poszukujący Pracy. Można też skontaktować się z infolinią urzędu pracy pod numerem 19524, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat.

Minusy rejestracji?

Pomimo wielu korzyści płynących z rejestracji w powiatowym urzędzie pracy, należy pamiętać o tym, że decydując się na ten krok, deklarujemy przestrzeganie reguł obowiązujących w danym urzędzie. To oznacza, że należy stawiać się na obowiązkowe wizyty w urzędzie pracy i korzystać z ofert, które przedstawia nam urzędnik. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wizytę skutkuje wyrejestrowaniem z urzędu, podobnie nieprzyjęcie odpowiedniej oferty pracy. Należy przy tym pamiętać, że osoby zarejestrowane mają też określone prawa. W sytuacji, gdy osoba zachoruje, powinna powiadomić o tym fakcie urząd pracy, przedstawić zwolnienie  lekarskie, a wówczas taka nieobecność w urzędzie jest usprawiedliwiona. Należy tylko pamiętać o pojawieniu się w PUP tuż po zakończeniu zwolnienia.

Rejestracja w urzędzie pracy powinna być świadomym krokiem osoby szukającej stałej lub dodatkowej pracy. Rozsądna i przemyślana decyzja w tym wypadku to najlepsze rozwiązanie.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy w zeznaniu PIT
    PIT z urzędu pracy i rozliczenie roczne

  • Obowiązki bezrobotnego względem urzędu pracy
    Posiadanie statusu osoby bezrobotnej to nie tylko przywileje w postaci prawa do ubezpieczenia zdrowotnego czy korzystania z form wsparcia zatrudnienia oferowanych przez urząd pracy, ale także szereg obowiązków, z których osoba bezrobotna powinna się wywiązywać, aby zachować status. Przypominamy, jakie obowiązki wynikają z posiadania statusu osoby bezrobotnej oraz jakie konsekwencje może nieść za sobą niewywiązywanie się z tych obowiązków.

  • Status osoby bezrobotnej a zaległe wynagrodzenie
    Osoba bezrobotna ma obowiązek w terminie 7 dni zgłosić do urzędu pracy osiągnięcie przychodu przekraczającego połowę minimalnego wynagrodzenia. Co w przypadku, jeśli wypłata będzie miała miejsce już po dokonaniu rejestracji w urzędzie pracy? Sprawdź, kiedy zaległe wynagrodzenie nie wpłynie na status bezrobotnego.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy