Powrót

Najczęściej popełniane błędy przy poszukiwaniu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2014-10-29

Jesteś częstym uczestnikiem procesów rekrutacyjnych i zawsze kończą się one niepowodzeniem? Sprawdź, jakie błędy popełniane są najczęściej w procesie poszukiwania zatrudnienia.

Wielu z nich można uniknąć. Popełniamy je najczęściej dlatego, że nie przykładamy się do procesu rekrutacji. Jest to poważny błąd,  który może kosztować nas… wymarzoną posadę.

Błędy w CV

Można pokusić się o stwierdzenie, że pierwszy kontakt na linii przyszły pracownik – pracodawca ma miejsce na etapie, gdy oferujący zatrudnienie próbuje z góry dokumentów aplikacyjnych wyłowić te, z kandydaturami najcenniejszych dla niego pracowników. Wiele osób odpada już na tym etapie z powodu „błahych” błędów, których można w łatwy sposób uniknąć. Do niepożądanych wpadek w CV, które, pomimo ogólnodostępnych poradników i pomocy specjalistów, zdarzają się bardzo często, możemy zaliczyć błędy językowe: ortograficzne i interpunkcyjne, słownictwo czy nieprofesjonalne zdjęcia, na przykład z wakacji. Niewskazanym jest również wysyłanie zbyt obszernego CV. Warto skupić się tylko na najważniejszych miejscach zatrudnienia oraz wykształceniu i ukończonych szkoleniach dla stanowiska, na które się aplikuje. Wysyłając dokument , warto też sprawdzić, w jakim pliku jest zapisany. Najlepszym jest PDF, który zadba o to, aby wszystkie elementy CV zostały na swoim miejscu i w trakcie wysyłania lub otwierania nie zmieniły położenia. Adres e-mailowy również powinien być profesjonalny. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku  jest imię i nazwisko kandydata.

Aplikowanie na niewłaściwe stanowiska

Przed przeglądaniem ofert pracy warto zastanowić się, co nas interesuje i w jakiej branży chcielibyśmy pracować oraz jakie mamy wykształcenie i doświadczenie zawodowe. To zawęzi nam obszar poszukiwania, zaoszczędzi czas i pozwoli aplikować na te stanowiska, na które spełniamy wymogi formalne. Często zdarza się, iż kandydaci nie czytają dokładnie ofert pracy. Zgłaszają swoją kandydaturę po przeczytaniu jedynie nazwy stanowiska, nie zważając na to, iż nie spełniają wymagań pracodawcy.

Aplikując, warto również zastanowić się, czy my sami jesteśmy zainteresowani pracą w miejscu, do którego wysyłamy dokumenty. Nieprofesjonalnym jest, gdy kandydat po zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną nie stawia się na nią bez słowa wyjaśnienia.

Nieprzygotowanie do spotkania

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to nie tylko zadbanie o wygląd zewnętrzny i dobranie stroju. Odpowiednie przygotowanie to również przećwiczenie komunikatów niewerbalnych: mimiki twarzy, postawy, tonu głosu, kontaktu wzrokowego z rozmówcą, uważnego słuchania oraz gestykulacji. Pomocne może okazać się również przewidzenie jak największej liczby pytań, które mogą paść i odpowiedzi na nie. Nie należy jednak uczyć się przygotowanych odpowiedzi na pamięć, bo to może przynieść odwrotny od zamierzonego rezultat i postawić kandydata w niekorzystnym świetle.

Choć w badaniu przeprowadzonym przez Zieloną Linię dotyczącym rozmowy kwalifikacyjnej brak wiedzy o firmie nie plasował się, aż tak wysoko jak inne czynniki dyskwalifikujące, warto zapoznać się z firmą, w której chcemy pracować. W dobie internetu nie wymaga to dużego wysiłku, a może zaowocować dodatkowymi punktami.

Dobrze przygotowany kandydat to pewny kandydat, co może mieć przełożenie na sukces w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Niepowodzenia nie należy jednak przyjmować jako wielkiej porażki. Warto zastanowić się, co poszło nie tak i nad czym musimy jeszcze popracować. Zdobywanie doświadczenia poprzez praktykę to najlepsza nauka. Chodząc często na rozmowy, możemy osiągnąć mistrzostwo i w końcu zdobyć wymarzoną pracę.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Zobacz także:


Zobacz podobne artykuły:

 • PUP Szczecin - Dotacje na założenie firmy z FP
  Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie ogłasza konkurs dotyczący przyznania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych (I lub II profil pomocy).

 • PUP Wyszków - Krajowy Fundusz Szkoleniowy
  Powiatowy Urząd Pracy w Wyszkowie informuje o naborze wniosków o sfinansowanie szkoleń pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

 • PUP Wyszków - Nabór na szkolenia indywidualne (MAZOWSZE 2018 - rezerwa)
  Powiatowy Urząd Pracy w Wyszkowie prowadzi nabór wniosków o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobą bezrobotną, tzn. szkolenia indywidualne.

 • PUP Wyszków - Nabór na szkolenia indywidualne (POWER)
  Powiatowy Urząd Pracy w Wyszkowie prowadzi nabór wniosków o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobą bezrobotną, tzn. szkolenia indywidualne dla osób w wieku 18-29 lat.

 • PUP Nowa Sól - Krajowy Fundusz Szkoleniowy
  Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli ogłasza nabór wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2018.

 • PUP Nowa Sól - Nabór wniosków o staż dla osób 45+
  Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli prowadzi nabór wniosków o zawarcie umowy na zorganizowanie stażu dla osób powyżej 45. roku życia.

 • PUP Nowa Sól - Nabór wniosków o staż
  Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli prowadzi nabór wniosków o zawarcie umowy na zorganizowanie stażu dla osób powyżej 30. roku życia.

 • PUP Nowa Sól - Spotkania informacyjne dla NGO
  Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie lubuskim we współpracy z Departamentem Infrastruktury Społecznej zaprasza na spotkania informacyjne dla organizacji pozarządowych.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.