Повернутися

Karta pobytu - przydatne informacje

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-09-16

Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.

Cudzoziemiec, który uzyskał pozytywną decyzję w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, może, po uiszczeniu opłaty (obecnie 100 zł), otrzymać kartę pobytu, czyli plastikowy dokument ze zdjęciem. Odbiera się go osobiście. Przy odbiorze karty pobytu są weryfikowane odciski palców zapisane na karcie.

Cudzoziemiec może zdecydować (składając oświadczenie), czy na karcie pobytu ma być widoczny adres zameldowania. Jeżeli tak, powinien dostarczyć potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące.

Podobnie jest z numerem PESEL. Cudzoziemiec może zdecydować, jeżeli ma nadany PESEL, czy ma on być umieszczony na karcie, czy nie. Warto dodać, że PESEL nie jest wymagany do wydrukowania karty pobytu.

 

Kiedy odebrać kartę?

Nie ma ściśle określonego terminu, w którym cudzoziemiec musi odebrać kartę pobytu. Może to zrobić w dowolnym momencie przez cały okres jej ważności. Warto jednak pamiętać, że karta pobytu daje pewne przywileje, dlatego w interesie cudzoziemca jest jak najszybsze odebranie jej w urzędzie wojewódzkim.

 

Czytaj także: Zgubiona karta pobytu. Co powinien zrobić cudzoziemiec?

 

Karta pobytu, w okresie ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy. Dodatkowo umożliwia podróże po innych krajach strefy Schengen.

 

Podróże po krajach strefy Schengen

Jeżeli cudzoziemiec posiada polską kartę pobytu, może podróżować bez wizy po terytorium innych państw członkowskich obszaru Schengen. Warto jednak pamiętać, że pobyt taki nie może przekroczyć 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Podróżując po strefie Schengen należy zawsze mieć ważną kartę pobytu, ważny paszport oraz poświadczenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Błąd na karcie / nowy paszport

Zdarzają się sytuacje, gdy już po odbiorze karty pobytu cudzoziemiec zauważa na niej błąd. Co powinien zrobić? Taki przypadek należy zgłosić w urzędzie wojewódzkim, który wydał kartę. Jeżeli pomyłka nastąpiła na skutek działań urzędnika, zostanie zamówiona nowa karta, za której wymianę cudzoziemiec nie będzie płacił. Jeżeli jednak błąd powstał np. w wyniku podania nieprawidłowych danych we wniosku (był spowodowany przez cudzoziemca), trzeba będzie złożyć wniosek o wymianę karty pobytu i zapłacić za jej wymianę. 

 

Czytaj także: Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy

 

Gdy w trakcie ważności karty pobytu cudzoziemiec wymienił paszport, ważne jest to, czy wraz z tym zmieniły się dane (np. nazwisko) umieszczone na karcie pobytu. Jeżeli nie, nie ma potrzeby wymiany karty. Jeżeli paszport jest wydany na nowe nazwisko (np. po ślubie), wówczas należy złożyć wniosek o wymianę karty pobytu. 

 

Zmiana miejsca zamieszkania

Zdarza się, że w trakcie ważności karty pobytu cudzoziemiec zmienia miejsce zamieszkania (zameldowania). Czy w takim przypadku należy wymienić dokument? To także zależy od tego, czy adres zameldowania widnieje na karcie pobytu – trzeba wymienić dokument, czy nie – nie trzeba wymieniać dokumentu. Wniosek o wymianę karty pobytu należy złożyć w terminie 14 dni od zmiany adresu zamieszkania lub innych danych w niej wpisanych.

 

Adnotacja „dostęp do rynku pracy”

Adnotacja „dostęp do rynku pracy” widnieje na niemal każdej karcie pobytu. Nie oznacza to jednak, że cudzoziemiec może zawsze korzystać z pełnego dostępu do polskiego rynku pracy i swobodnie zmieniać pracodawców i warunki zatrudnienia. Dlatego w przypadku zezwoleń na pobyt czasowy (kart pobytu czasowego) konieczne jest sprawdzenie podstawy prawnej, która widnieje w decyzji wydanej do tego zezwolenia. Na karcie pobytu nie ma tej informacji.

Chyba że cudzoziemiec przedstawi pracodawcy kartę pobytu stałego lub rezydenta długoterminowego UE. Wówczas decyzja nie jest potrzebna, bo tacy cudzoziemcy mają pełny dostęp do polskiego rynku pracy.

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Cudzoziemcy w urzędzie pracy
    Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.

  • Oczekiwanie na zezwolenie jednolite a utrata pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie tego zezwolenia stracił pracę? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie jednolite a ubezpieczenie zdrowotne
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) jest posiadanie przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie? Jakie dokumenty je potwierdzają? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a nieprzerwany pobyt
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest pięcioletni legalny pobyt w RP, bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Dodatkowo pobyt ten musi być nieprzerwany. Co to oznacza? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a pięcioletni pobyt
    Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest wydawane cudzoziemcom, którzy są w Polsce ze względów ekonomicznych, np. pracują. Aby uzyskać takie zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest legalny i nieprzerwany pobyt w RP przez co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Co zalicza się, a co nie do tego wymaganego okresu? Odpowiadamy.

  • Zgubiona karta pobytu. Co powinien zrobić cudzoziemiec?
    Karta pobytu jest bardzo ważnym dokumentem cudzoziemca. Wraz z aktualnym paszportem umożliwia przekraczanie granicy (np. powrót do Polski). Karta pobytu potwierdza również tożsamość cudzoziemca. Zdarza się, że cudzoziemiec ją gubi lub ktoś kradnie mu ten dokument. Co wtedy? Co powinien zrobić cudzoziemiec? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy