Oczekiwanie na zezwolenie jednolite a utrata pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-08-23
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie tego zezwolenia stracił pracę? Odpowiadamy.
O zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) zawsze wnioskuje cudzoziemiec w urzędzie wojewódzkim, właściwym ze względu na miejsce swojego pobytu. Pracodawca wypełnia jedynie załącznik nr 1 oraz wręcza cudzoziemcowi informację starosty, jeżeli jest wymagana i ewentualnie inne dokumenty dotyczące zatrudnienia.
Załącznik nr 1 jest czymś w rodzaju deklaracji pracodawcy, który zamierza zatrudnić cudzoziemca. Znajdują się w nim dane dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy oraz informacje na temat pracy, która ma być powierzona cudzoziemcowi, a więc:
a) stanowisko lub rodzaj pracy,
b) miejsce wykonywania pracy,
c) podstawę prawną wykonywania pracy,
d) wymiar czasu pracy,
e) wysokość wynagrodzenia,
f) zakres podstawowych obowiązków na stanowisku pracy.
Czytaj także: Zezwolenie jednolite – załącznik nr 1
Na podstawie tych informacji wojewoda wydaje zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, w którym wskazane są pracodawca i warunki zatrudnienia (chyba że cudzoziemiec jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę – wówczas tych informacji nie ma w decyzji).
Czytaj także: Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi a powiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy
Co się dzieje, gdy cudzoziemiec, który złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, zakończył pracę u pracodawcy, który wypełnił mu załącznik nr 1 i już nie będzie u niego pracował?
Co powinien zrobić cudzoziemiec?
W sytuacji, gdy cudzoziemiec stracił pracę u pracodawcy, który wypełnił mu załącznik nr 1, czyli pracodawcy, który będzie widniał w decyzji wydanej do zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemiec powinien:
- poinformować wojewodę (urząd wojewódzki) o fakcie ustania pracy i podać swój aktualny adres do korespondencji. Wojewoda wyśle wezwanie do przedłożenia dokumentów potwierdzających cel pobytu cudzoziemca w Polsce oraz
- przedłożyć nowy załącznik nr 1, od kolejnego pracodawcy i informację starosty (jeśli jest wymagana, jeśli nie, dokumenty uprawniające do zwolnienia z tej informacji), jeżeli nadal chce, aby wniosek był rozpatrywany w oparciu o pracę lub
- przedłożyć oświadczenie o zmianie celu pobytu, jeżeli chce, aby wniosek był rozpatrywany w oparciu o inne okoliczności (inny cel pobytu). Wojewoda wezwie cudzoziemca do uzupełnienia wymaganych dokumentów.
Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Zobacz podobne artykuły:
Cudzoziemcy w urzędzie pracy Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.
Karta pobytu - przydatne informacje Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.
Dokumenty umożliwiające przekroczenie granicy Dokumenty uprawniające cudzoziemców z krajów trzecich do przekraczania granicy i pobytu w Polsce są niezwykle ważne z punktu widzenia legalnego zatrudnienia. Warto więc wyjaśnić kilka kwestii z nimi związanych.
Zgubiona karta pobytu. Co powinien zrobić cudzoziemiec? Karta pobytu jest bardzo ważnym dokumentem cudzoziemca. Wraz z aktualnym paszportem umożliwia przekraczanie granicy (np. powrót do Polski). Karta pobytu potwierdza również tożsamość cudzoziemca. Zdarza się, że cudzoziemiec ją gubi lub ktoś kradnie mu ten dokument. Co wtedy? Co powinien zrobić cudzoziemiec? Odpowiadamy.
Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.
Zezwolenie jednolite a zmiana pracodawcy Zezwolenie jednolite, czyli zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, łączy w sobie dokumenty legalizujące pobyt i pracę. Cudzoziemiec, który je posiada może być zatrudniony na warunkach zapisanych w decyzji wojewody. O czym powinien pamiętać obcokrajowiec posiadający zezwolenie jednolite? Odpowiadamy.
Paszport i inne dokumenty cudzoziemca przebywającego w Polsce Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce powinien mieć ważny dokument uprawniający go do tego. Ponadto ma obowiązek posiadać ważny dokument podróży. Jeżeli dodatkowo chce pracować w RP, musi mieć dokument, który uprawnia go do pracy, chyba że jest z tego obowiązku zwolniony, np. jako absolwent szkoły ponadpodstawowej w Polsce.
Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia? Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?