Dofinansowanie studiów podyplomowych
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-12-12
Czym jest dofinansowanie studiów podyplomowych?
Dofinansowanie studiów podyplomowych umożliwi Ci pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na rynku pracy.
Dlaczego warto skorzystać z dofinansowania do studiów podyplomowych?
Urząd pracy może sfinansować Ci do 100% kosztów studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Za okres uczestnictwa w zajęciach przewidzianych programem studiów będziesz także otrzymywać stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy (sprawdź aktualne kwoty).
Jak długo można otrzymywać dofinansowanie studiów podyplomowych?
Przez cały okres trwania studiów.
Co należy zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych?
Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem dofinansowania studiów podyplomowych, powinieneś złożyć wniosek (we właściwym powiatowym urzędzie pracy) o dofinansowanie kosztów tych studiów oraz dokumenty wymagane przez powiatowy urząd pracy, w szczególności:
- dokument stanowiący uprawdopodobnienie uzyskania odpowiedniej pracy (oświadczenie przyszłego pracodawcy o zamiarze powierzenia Ci odpowiedniego stanowiska lub oświadczenie o zamiarze podjęcia przez Ciebie działalności gospodarczej po ukończeniu studiów) - dokumenty te są wymagane w niektórych powiatowych urzędach pracy,
- dokument zawierający informację o nazwie, terminie realizacji i koszcie studiów podyplomowych.
Po złożeniu stosownych dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku starosta podpisze z Tobą umowę dotyczącą dofinansowania kosztów studiów podyplomowych, określającą w szczególności:
- nazwę i termin realizacji studiów podyplomowych oraz nazwę i adres organizatora tych studiów,
- kwotę dofinansowania kosztów studiów podyplomowych w formie bezpośrednich wpłat na konto organizatora studiów,
- zobowiązanie do zwrotu dofinansowania kosztów studiów podyplomowych w przypadku nieukończenia lub przerwania ich z winy bezrobotnego.
Przydatne informacje
Uczestnikowi studiów podyplomowych, który w trakcie ich odbywania podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, nie zawiesza się wypłaty stypendium (20% zasiłku dla bezrobotnych) do planowanego terminu ukończenia tych studiów.
W przypadku przerwania studiów podyplomowych z winy uczestnika, kwota wydatkowana na ich finansowanie podlega zwrotowi.
Uczestnikowi studiów podyplomowych przysługuje odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku ze studiami podyplomowymi oraz w drodze do miejsca studiów i z powrotem, wypłacane przez instytucję ubezpieczeniową, w której uczestnik ten został ubezpieczony.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 42a)
Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii
Znajdź swój urząd pracy
Wpisz lub wybierz co najmniej jedno kryterium z formularza poniżej. Aplikacja automatycznie podpowie Ci, jakie urzędy pracy znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji.