Повернутися

Przerwa w pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-03-15

Sprawdź, czy masz prawo do przerwy, w jakim wymiarze i czy pracodawca może decydować kiedy i jak masz ją wykorzystać!

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do przerwy pod warunkiem, że pracują co najmniej 6 godzin dziennie. Przepisy Kodeksu pracy zapewniają wtedy co najmniej 15-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy. Pracodawcy mogą jednak, na mocy wewnętrznego regulaminu, wydłużyć ją. Nie mają natomiast prawa skracać przerwy.

 

Dodatkowe, 5-minutowe i 15-minutowe przerwy

 

Osoby pracujące przy stanowiskach komputerowych, które wykonują pracę przy monitorze, co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, mają prawo do 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. Przerwy te mają na celu oderwanie wzroku od monitora i zmianę pozycji ciała. Przerwa powinna przypadać po każdych 60 minutach pracy przy monitorze. Nie można ich kumulować.

Osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy.

 

60 minut na lunch

 

Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze jedną przerwę, aż 60-minutową. Sposób jej  wykorzystania należy wyłącznie do pracownika. Może załatwić sprawy osobiste, zrobić zakupy czy odwiedzić ulubioną restaurację. Przerwa nie jest jednak wliczana do czasu pracy.

 

Kiedy i jak wykorzystać przerwę

 

Decyzja, kiedy wykorzystać przerwę, należy do pracownika, przepisy tego nie regulują. Pracownik również decyduje, w jaki sposób ją wykorzysta. Największą skuteczność na pewno ma przerwa spędzona poza stanowiskiem pracy, na przykład na stołówce.

Prawo do decydowania o sposobie wykorzystania przerwy nie oznacza jednak, że w tym czasie można załatwić prywatne sprawy poza zakładem pracy, np. wyskoczyć na zakupy. O tym, czy można wykorzystać wolne poza zakładem pracy, decyduje już pracodawca. Ze względów bezpieczeństwa może zabronić wyjść poza teren firmy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej
    Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy