Назад

Zatrudnianie cudzoziemców a odcisk stempla w paszporcie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-09-05

Cudzoziemcy, którzy starają się w Polsce o zezwolenie na pobyt czasowy, po złożeniu wniosku mogą liczyć na legalny pobyt do czasu wydania decyzji. W trakcie tego pobytu mogą też być uprawnieni do pracy. Muszą jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Odpowiadamy.

Zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce udziela się cudzoziemcom, którzy chcą przedłużyć swój pobyt w naszym kraju. Wniosek o takie zezwolenie zawsze składa cudzoziemiec i pobyt zawsze musi być uzasadniony jakąś okolicznością, np. pracą, nauką, małżeństwem, połączeniem z rodziną.

Najpopularniejszym rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy jest zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, tzw. zezwolenie jednolite. Starają się o nie cudzoziemcy, którzy chcą przedłużyć swój pobyt w Polsce w związku z pracą. Podobnie jak o inne zezwolenia na pobyt czasowy, także wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę składa się nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jako że termin na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji wynosi 60 dni, a w niektórych przypadkach nawet dużo więcej, powstaje pytanie, co się dzieje z pobytem cudzoziemca i jego uprawnieniem do pracy w trakcie oczekiwania na decyzję.

Aby na nie odpowiedzieć należy sięgnąć do dwóch ustaw: ustawy o cudzoziemcach i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

Przepisy zawarte w ustawach 

Kwestię pobytu cudzoziemca w Polsce w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy (w tym pobyt czasowy i pracę) reguluje art. 108 ustawy o cudzoziemcach. Czytamy w nim:

„1. Jeżeli termin na złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie:

1) wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;

2) pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.

2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się w razie zawieszenia postępowania w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy na wniosek strony.”

Zgodnie z powyższym, jeżeli cudzoziemiec złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w terminie, czyli najpóźniej w ostatnim dniu swojego legalnego pobytu, i wniosek nie zawierał braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie może on legalnie przebywać w Polsce od dnia złożenia wniosku do dnia uzyskania ostatecznej decyzji, pozytywnej lub negatywnej. Czyli, nawet jeśli cudzoziemiec ostatecznie uzyska decyzję odmowną, jego pobyt w RP będzie uznany za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia wydania tej decyzji.

 

Czytaj także: Co to jest informacja starosty i jak ją uzyskać?

 

Bardzo ważne! Potwierdzeniem tego, że wniosek został złożony i nie zawiera braków formalnych lub zostały one uzupełnione w terminie jest pieczątka z urzędu wojewódzkiego w paszporcie cudzoziemca. Nie jest nim potwierdzenie nadania wniosku.

 

Kwestię zatrudnienia cudzoziemca w trakcie oczekiwania na decyzję wojewody w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy reguluje art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytamy w nim m.in., że cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. jeżeli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 (pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna), jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 87, ust.1 pkt 12, podpunkt b).

 

Czytaj także: Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca

 

Zgodnie z powyższym przepisem, cudzoziemiec, by mógł legalnie pracować w okresie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy (w tym zezwolenie na pobyt czasowy i pracę) musi spełnić te warunki:

1. Pracować w dniu złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy.

2. Mieć potwierdzenie, odciskiem stempla w paszporcie, że wniosek został złożony bez braków formalnych.

 

Wówczas jest uprawniony do pracy w czasie oczekiwania na wydanie decyzji wojewody, pod warunkiem uzyskania dla niego (przez pracodawcę) zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (jeżeli pochodzi z kraju, który jest objęty procedurą oświadczeniową).

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Niebieska Karta UE a zmiana warunków pracy
    Pod pojęciem Niebieska Karta UE kryje się zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Dotyczy ona cudzoziemca, którego celem pobytu w Polsce jest wykonywanie pracy w takim zawodzie. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który przebywa i pracuje w Polsce na takim zezwoleniu, gdy chce zmienić pracodawcę lub inne warunki zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie jednolite – odmowa wszczęcia postępowania
    O zezwolenie na pobyt czasowy i pracę stara się cudzoziemiec, który chce przedłużyć swój pobyt w Polsce, a głównym celem tego pobytu jest praca. W przepisach znajdziemy szereg okoliczności, które sprawiają, że wojewoda odmówi wszczęcia postępowania w sprawie wydania takiego zezwolenia. Warto więc sprawdzić, przed złożeniem wniosku, czy cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

  • Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – co powinien wiedzieć pracodawca?
    W związku z przepisami specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy możliwe jest powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

  • Odwołanie od decyzji administracyjnej
    Nie zawsze jest możliwość odwołania od decyzji wydanej przez urząd. Warto więc wiedzieć, co jest decyzją administracyjną i jak wygląda procedura odwoławcza.

  • Cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (cz. 2)
    Co do zasady, cudzoziemcy z państw spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą legalnie pracować w Polsce, muszą mieć zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki, wymienione w ustawie i rozporządzeniu. Których cudzoziemców obejmuje zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?

  • Informowanie pracodawcy o zmianie pobytu w trakcie choroby – obowiązek czy dobra praktyka?
    Lekarz wypisując zwolnienie, oprócz podstawowych danych osobowych chorego, zamieszcza w nim również adres jego pobytu. Dlatego przed wprowadzeniem dokumentu do systemu, należy upewnić się, że dane te są aktualne. Czy w trakcie choroby dopuszczalna jest zmiana adresu naszego pobytu? Jakich formalności należy dopełnić, jeśli do tego dojdzie? Podpowiadamy.

  • Podleganie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu cudzoziemców zatrudnionych w Polsce
    Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy – najważniejsze zmiany w przepisach
    Od 29 stycznia 2022 roku obowiązują nowe zasady zatrudniania cudzoziemców m.in. w ramach tzw. procedury oświadczeniowej. Co się zmieniło? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy