Назад

Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-04-22

Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

Stampila to pieczątka urzędu wojewódzkiego, zgodnego z miejscem pobytu cudzoziemca, która potwierdza złożenie wniosku o udzielenie pobytu czasowego, stałego lub pobytu rezydenta długoterminowego UE. Zajmuje ona całą stronę paszportu. Zawiera informacje o właściwości urzędu oraz dacie złożenia wniosku.

Aby wojewoda mógł umieścić stampilę w paszporcie, cudzoziemiec powinien spełnić dwa podstawowe warunki:

  • wniosek nie może zawierać braków formalnych (jeśli takie były, urząd wyznacza termin na ich uzupełnienie),
  • wniosek został złożony najpóźniej ostatniego dnia legalnego pobytu cudzoziemca na terytorium Polski.

Złożenie wniosku do urzędu wojewódzkiego nie oznacza automatycznego uzyskania takiej pieczątki. Wniosek musi zostać jeszcze zweryfikowany pod kątem braków formalnych. Dopiero po weryfikacji i złożeniu odcisków palców przez cudzoziemca, urzędnik umieszcza w paszporcie stampilę. Jeśli braki formalne nie zostaną uzupełnione, wniosek nie zostanie rozpatrzony, czyli nastąpi zakończenie sprawy pobytowej.

 

Czytaj także: Zezwolenie na pobyt czasowy a braki formalne

 

Legalny pobyt na stampili

Pobyt cudzoziemca na terytorium Polski uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE stanie się ostateczna. Oznacza to, że niezależnie od tego jaka decyzja (pozytywna czy negatywna) zostanie wydana, pobyt w trakcie oczekiwania będzie legalny. Należy pamiętać, że w przypadku zawieszenia postępowania w sprawie (na wniosek strony), stampila nie gwarantuje już legalnego pobytu.

Jeśli cudzoziemiec uzyska decyzję negatywną, wtedy ma możliwość odwołania się. Jeśli odwołanie złoży w wyznaczonym przez urząd terminie, jego pobyt pozostanie legalny, aż do wydania decyzji ostatecznej. Dopiero wtedy postępowanie uznaje się za zakończone.

 

Stampila a możliwość pracy

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie umieszczonej w dokumencie podróży pieczątki (stampili), potwierdzającej złożenie wniosku o pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE, może pracować jeżeli:

  • posiada zezwolenie na pracę oraz
  • bezpośrednio przed złożeniem wniosku był uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.

 

Stampila a zwolnienie z zezwolenia na pracę

Warto upewnić się, na jakim dokumencie pobytowym cudzoziemiec przebywał bezpośrednio przed składaniem wniosku o pobyt (przed uzyskaniem stampili). Może się bowiem okazać, że do pracy nie potrzebuje dodatkowych formalności. Jeśli było to np. zezwolenie na pobyt czasowy w związku ze studiami stacjonarnymi (art. 144 ustawy o cudzoziemcach), małżeństwem z obywatelem polskim (art. 158 ust. 1 pkt 1) czy też w celu połączenia z rodziną z cudzoziemcem zamieszkującym w Polsce (art. 159 ust. 1), wtedy w trakcie oczekiwania na decyzję wojewody cudzoziemiec jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

 

Czytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców a dokumenty pobytowe

 

Zwolnieniem z zezwolenia na pracę będzie też objęty cudzoziemiec, który pracując u danego pracodawcy na zezwoleniu na pracę typu A lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) składa na to samo stanowisko wniosek o kontynuację pobytu czasowego w związku z pracą. W trakcie oczekiwania na decyzję wojewody nie potrzebuje dodatkowych dokumentów legalizujących pracę.

Cudzoziemiec pracujący w ramach oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, który składa wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę również może podlegać zwolnieniu z legalizacji pracy. Musi być on jednak pracownikiem, a nie zleceniobiorcą, czyli świadczyć pracę w ramach umowy o pracę przez okres nie krótszy niż 3 miesiące. W takiej sytuacji kontynuacja pracy u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku na warunkach nie gorszych jest możliwa bez dodatkowych formalności, aż do uzyskania decyzji z urzędu wojewódzkiego.

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, art. 108, art. 206, art. 223.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2014 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, art. 87 ust. 1 pkt 12 lit. b, art. 87 ust. 2 pkt 5, art. 88g ust. 1b, art. 88za ust. 3.

infoopt.pl 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Cudzoziemcy w urzędzie pracy
    Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu - przydatne informacje
    Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.

  • Oczekiwanie na zezwolenie jednolite a utrata pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie tego zezwolenia stracił pracę? Odpowiadamy.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Zezwolenie jednolite a ubezpieczenie zdrowotne
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) jest posiadanie przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie? Jakie dokumenty je potwierdzają? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a nieprzerwany pobyt
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest pięcioletni legalny pobyt w RP, bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Dodatkowo pobyt ten musi być nieprzerwany. Co to oznacza? Odpowiadamy.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a pięcioletni pobyt
    Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest wydawane cudzoziemcom, którzy są w Polsce ze względów ekonomicznych, np. pracują. Aby uzyskać takie zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest legalny i nieprzerwany pobyt w RP przez co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Co zalicza się, a co nie do tego wymaganego okresu? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy