Назад

Jak pogodzić pracę zdalną z opieką nad dziećmi?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-12-25

W ostatnim czasie wielu pracodawców kieruje swoich pracowników na pracę zdalną. Rozwiązanie wydaje się idealne w czasie pandemii, jednak co zrobić, gdy w domu są również dzieci, ponieważ szkoły pracują zdalnie? Jak pogodzić obowiązki służbowe, zdalne nauczanie i opiekę nad energicznym przedszkolakiem?

Obecnie wiele rodzin zadaje sobie to pytanie. Jak być dobrym pracownikiem, nauczycielem, przedszkolanką i rodzicem jednocześnie? Praca zdalna jest niewątpliwie sporym ułatwieniem, jednak wymaga dużo samodyscypliny i organizacji. Wielu rodziców, którzy mieli okazję się o tym przekonać, wie, że dzieci mogą zburzyć nawet najbardziej misterny plan. Nikt nie pokusi się również o podanie uniwersalnej recepty, ale wiele porad może okazać się przydatnych.

 

Jak zmienić przyzwyczajenia?

Dzieci, przyzwyczajone do stałego schematu dnia, wiedzą, że one idą do szkoły lub przedszkola, a rodzice do pracy. Nauczyły się, że kiedy są w domu, to jest to czas wolny od szkoły i od pracy. Jak wytłumaczyć dzieciom, że rodzic, mimo tego, że jest w domu, to tak naprawdę pracuje?

Dobrą metodą jest ustalenie harmonogramu dnia. W takim planie można ustalić godziny pracy, przerw czy wspólnych posiłków. Godziny pracy powinny być dostosowane do wieku dzieci, ich rytmu dnia i potrzeb. Dobrze więc zacząć pracę wcześnie rano, jeszcze przed pobudką domowników. Oczywiście nie każdy ma pełną dowolność w ustalaniu godzin pracy. Warto jednak jakąś część popołudnia poświęcić rodzinie i ich potrzebom.

Kilkuletniemu dziecku ciężko jest wytłumaczyć, że rodzic pracuje i nie powinno się mu przeszkadzać. Początki na pewno będą ciężkie, jednak powtarzalny harmonogram dnia sprawia, że dziecko wie, czego może spodziewać się po śniadaniu czy obiedzie i kiedy rodzic będzie tylko dla niego. Chodzenie cały dzień w szlafroku raczej nie pokaże Twoim dzieciom, że jesteś w pracy. Ubierz się więc i uczesz tak, jak do pracy.

 

Biuro w domu

Niektórym rodzicom ciężko jest zorganizować sobie przestrzeń wolną od domowych rozpraszaczy, tym bardziej, jeśli musi mieć oczy dookoła głowy, bo w domu są małe dzieci. Warto jednak poszukać przestrzeni najmniej zawładniętej przez dzieci i ich akcesoria, dzięki czemu łatwiej będzie oddzielić rolę pracownika od rodzica i zwiększyć swoją koncentrację. Wszelkie grające i śpiewające zabawki warto na ten czas schować do szafy. Pomocne okażą się za to zabawki, którymi dziecko będzie umiało się bawić bez pomocy rodzica.

 

Obowiązki domowe

Pracując stacjonarnie w biurze nie masz możliwości zajęcia się obowiązkami domowymi. Tak samo potraktuj pracę zdalną, a więc pranie możesz wstawić po „powrocie” z pracy. Przerwy pomiędzy obowiązkami służbowymi wykorzystaj lepiej na zabawę z dziećmi, krótki spacer czy pomoc w lekcjach starszym dzieciom.

 

Plan B

Harmonogram dnia warto przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby w razie czego mieć czas go skorygować. Niestety nastroju małego dziecka nie przewidzi nawet najlepszy harmonogram. W takiej sytuacji dobrze jest mieć jakiegoś asa w rękawie, np. nową zabawkę czy książkę, która może go zainteresować. Ważne, aby ewentualne niepowodzenia planu dnia i nagromadzenie się zaległości nie powodowało u Ciebie frustracji. Pamiętaj, że są sytuacje, na które nie masz wpływu, dlatego nie wpędzaj się w poczucie winy, jeśli coś pójdzie nie tak.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Zmiana wymiaru czasu pracy lub ilości godzin cudzoziemca
    Czy pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi w wyższym wymiarze czasu pracy lub w większej liczbie godzin niż określona w dokumencie legalizującym wykonywanie pracy? To pytanie, które często zadają osoby zatrudniające cudzoziemców. Odpowiadamy i wyjaśniamy.

  • Praca zdalna – przydatne informacje dla pracowników i pracodawców
    Przepisy dotyczące pracy zdalnej, zawarte w Kodeksie pracy, weszły w życie na początku kwietnia 2023 r. Ze względu na ich nowy charakter, wymagają wyjaśnienia. Odpowiadamy na niektóre wątpliwości dotyczące pracy zdalnej. Powinny one zainteresować zarówno pracodawców, jak i pracowników.

  • Praca zdalna. Co warto wiedzieć?
    Pod koniec kwietnia 2023 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które umożliwiają świadczenie pracy zdalnej. Gdzie może być wykonywana taka praca? Czy wymiar etatu lub zmiana pracodawcy mają wpływ na limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracowników zdalnych może obowiązywać kontrola trzeźwości? Odpowiadamy.

  • Niepełny wymiar etatu a uprawnienia pracownicze
    Jak zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy wpływa na staż pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze? Odpowiadamy.

  • O zmianach w przepisach prawa pracy cz. 2 [WYWIAD]
    Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W drugiej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące pracy zdalnej, kontroli trzeźwości i zatrudniania obywateli Ukrainy.

  • Praca zdalna – zmiany w Kodeksie pracy
    Na uregulowanie zasad dotyczących pracy zdalnej czekało wielu pracowników i pracodawców. Przepisy w tym zakresie wchodzą w życie 7 kwietnia 2023. Podpowiadamy, jakie zmiany przyniesie nowelizacja Kodeksu pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy