Powrót

Wymiar czasu pracy na oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-11-30

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa zasady, na których pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy. Jedną z nich jest deklarowany wymiar czasu pracy. Jak rozumieć ten zapis ustawy?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców z sześciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Szczegółowe zasady powierzenia pracy na podstawie oświadczenia opisuje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Art. 87 ust. 3 tej ustawy stanowi, że jedną z niezbędnych przesłanek legalności powierzenia pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia jest to, aby praca ta była wykonywana na warunkach określonych w tym oświadczeniu.

Zgodnie z treścią art. 88z ust. 1 pkt 3 lit. g ww. ustawy oraz obowiązującego wzoru oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi takim warunkiem jest, m.in. liczba godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu (w przypadku umowy cywilnoprawnej) albo wymiar czasu pracy – etat (w przypadku umowy o pracę).

 

Godziny rzeczywiście przepracowane

Pracodawcy, zatrudniający cudzoziemców na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, często zastanawiają się, co w sytuacji, gdy cudzoziemiec, pracujący na umowie zlecenia, ma wpisane w oświadczeniu 140 godz./miesięcznie, a w jednym z miesięcy przepracował tylko 70 godz. Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien wypłacić cudzoziemcowi jedynie za rzeczywiście przepracowane godziny, czy za 140 godz., tak jak jest to wpisane w oświadczeniu.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – z obowiązujących przepisów wynika, że powierzenie pracy cudzoziemcowi należy uznać za nielegalne przy jakimkolwiek przekroczeniu albo zaniżeniu określonego w oświadczeniu wymiaru etatu bądź liczby godzin pracy w tygodniu lub miesiącu.

W związku z tym, pracodawca ma obowiązek zapewnić cudzoziemcowi pracę w takim wymiarze czasu pracy bądź liczbie godzin, która została określona w oświadczeniu.

Jeżeli, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, obowiązek ten nie będzie dopełniony pracodawca powinien wypłacić cudzoziemcowi wynagrodzenie w wysokości, jaką cudzoziemiec by otrzymał za przepracowanie liczby godzin, która powinna zostać mu zapewniona zgodnie z warunkami określonymi w oświadczeniu. W przypadku umowy zlecenia wynika to z przepisów Kodeksu cywilnego o skutkach niewykonania zobowiązań.

 

Grzywna

W tym miejscu warto przytoczyć art. 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Brzmi on: Kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

 

Z przyczyn cudzoziemca

Inaczej wygląda sytuacja, w której, z przyczyn leżących po stronie cudzoziemca (pracownika), nie zostanie wypracowana ilość godzin określonych w oświadczeniu. Chodzi o okoliczności, takie jak wyjazd do swojego kraju lub samowolne zaprzestanie pracy, pomimo wiążącej umowy. W takim przypadku pracodawca może wypłacić cudzoziemcowi wynagrodzenie odpowiadające liczbie godzin rzeczywiście przez niego przepracowanych.

Warto dodać, że pracodawca powinien odpowiednio udokumentować przyczynę wypłacenia niepełnego wynagrodzenia, np. pieczęcią kontroli granicznej potwierdzającą wyjazd danego cudzoziemca z Polski w określonym terminie. Inspektor pracy powinien wziąć pod uwagę przedstawiony mu materiał dowodowy przy podejmowaniu decyzji, czy w konkretnym przypadku doszło do zaistnienia wykroczenia.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia).

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy
    Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?

  • Zwolnienie od pracy na czas rozprawy w sądzie
    Otrzymałeś wezwanie do sądu? Sprawdź, czy pracodawca powinien udzielić Ci zwolnienia na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu.

  • Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy nie jest wymagany nowy dokument?
    Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

  • Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę w ZUS?
    Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz udowodnienie okresu ubezpieczenia to jedyne warunki przejścia na emeryturę w Polsce. Jednak wysokość świadczenia zależy już nie tylko od stażu uwzględnianego przy naliczaniu emerytury, ale także od innych, z pozoru błahych, czynników, jak np. miesiąc w roku kalendarzowym, w którym przyszły emeryt złoży wniosek.

  • Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – co powinien wiedzieć pracodawca?
    W związku z przepisami specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy możliwe jest powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

  • Cudzoziemcy - praca w okresie między jednym a drugim zezwoleniem
    Co do zasady, cudzoziemiec, by mógł legalnie pracować w Polsce potrzebuje ważnego dokumentu pobytowego uprawniającego go do pracy oraz zezwolenia na pracę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca czeka na przedłużenie zezwolenia na pracę lub cudzoziemiec na kolejne zezwolenie jednolite. Co wtedy? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny
    Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

  • Zmiana czasu a wynagrodzenie
    Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy