Od czego zacząć organizację stażu, czyli podstawowe informacje dla pracodawcy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-04-07
Potrzebujesz pracownika, którego kwalifikacje będą zgodne z Twoimi oczekiwaniami? Skorzystaj z pomocy urzędu pracy i zorganizuj staż w swojej firmie. Oto kilka przydatnych informacji.
Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę (za pośrednictwem urzędu pracy) z pracodawcą. W trakcie stażu skierowany bezrobotny nabywa umiejętności praktyczne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku wskazanym przez pracodawcę. Przez cały ten czas pozostaje on w rejestrze osób bezrobotnych. Oznacza to, że pracodawca nie podpisuje z nim umowy i nie wypłaca wynagrodzenia. Stażysta otrzymuje natomiast stypendium stażowe wypłacane przez urząd pracy.
Program stażu
Załącznikiem do wniosku o zorganizowanie stażu jest program stażu. Przy jego ustalaniu pracodawca powinien uwzględniać wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz dotychczasowych kwalifikacji zawodowych bezrobotnego.
Program powinien określać:
- nazwę zawodu lub specjalności;
- zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego;
- rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;
- sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;
- opiekuna osoby objętej programem.
Czytaj także: Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
Opiekun stażysty
Stażysta podczas obywania stażu powinien mieć wyznaczonego opiekuna, który może jednocześnie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 osobami bezrobotnymi. Jego imię, nazwisko oraz zajmowane stanowisko należy podać już na etapie składania wniosku. Opiekun bezrobotnego udziela wskazówek i pomocy bezrobotnemu w wypełnianiu powierzonych zadań, a na zakończenie poświadcza swoim podpisem sprawozdanie z przebiegu stażu.
Ilość stażystów
U organizatora stażu będącego pracodawcą staż mogą odbywać jednocześnie bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych w dniu składania wniosku (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Organizator niebędący pracodawcą może przyjąć na staż tylko jednego bezrobotnego.
Ważne! Organizator może we wniosku wskazać imię i nazwisko bezrobotnego, którego chce przyjąć na staż. Wtedy urząd pracy skieruje na to miejsce wybraną przez organizatora osobę.
Czytaj także: Uprawnienia osoby bezrobotnej odbywającej staż
Ile trwa staż?
Standardowo staż z urzędu pracy trwa od 3 do 6 miesięcy. Istnieje jednak możliwość organizacji stażu do 12 miesięcy. Wtedy skierowanie do pracodawcy otrzymuje zarejestrowany bezrobotny do 30 roku życia.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, art. 53.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.
Zobacz podobne artykuły:
Krajowy Fundusz Szkoleniowy w 2025 r. Priorytety wydatkowania środków z limitu podstawowego oraz rezerwy Pracodawcy, którzy w 2025 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od końca listopada br. mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Łączna kwota, jaką Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przekazać do dyspozycji urzędom pracy w przyszłym roku, to ok. 415 409 tys. zł.
Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.
Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.
Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.
Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!
Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA] Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.
Na co przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? [INFOGRAFIKA] Pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników lub własnych mogą wystąpić do urzędu pracy o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jakiego rodzaju działania można przeznaczyć pozyskane środki? Sprawdźcie sami.
Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.
Informacje z regionów
-
PUP Biała Podlaska - Dotacje (I nabór)
13.01.2025 -
PUP Biała Podlaska - Staże (I nabór)
13.01.2025