Uprawnienia osoby bezrobotnej odbywającej staż
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-05-31
Zgodnie z definicją art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Nienawiązanie stosunku pracy oznacza więc, że stażysta nie staje się pracownikiem tylko dalej pozostaje osobą bezrobotną. Nie obowiązują go zatem uprawnienia pracownicze wynikające z Kodeksu pracy. Jakie zatem prawa i obowiązki ma stażysta z urzędu pracy?
Staż nie jest uregulowany umową o pracę, a umową pomiędzy urzędem pracy a pracodawcą, który chce przyjąć osobę bezrobotną na staż. Umowa taka określa czas trwania stażu, program stażu, zakres zadań stażysty, wskazuje opiekuna stażu oraz okres, na jaki pracodawca zobowiązuje się zatrudnić stażystę po odbytym stażu.
Wynagrodzenie
Wynagrodzenie za wykonywanie pracy jest uprawnieniem pracowniczym. W przypadku stażysty natomiast wynagrodzenie definiowane jest jako stypendium stażowe, wypłacane przez urząd pracy. Stypendium stażowe nie podlega regulacjom, dotyczącym minimalnego wynagrodzenia, ponieważ nie jest to wynagrodzenie za pracę. A skoro tak, to stypendium stażowe może być niższe niż pensja minimalna. Wysokość stypendium stażowego to 120% podstawy zasiłku dla bezrobotnych, czyli aktualnie (2021 r.) 1440 zł brutto.
Prawo do urlopu
Zgodnie z art. 53 ust. 7a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy na wniosek stażysty pracodawca jest zobowiązany do udzielenia mu 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest zobowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu. Za dni wolne przysługuje stypendium stażowe w pełnej wysokości.
Aby stażysta miał prawo do pierwszego „urlopu”, musi minąć 30 dni kalendarzowych stażu. Do tych dni wlicza się również weekendy i dni wolne od pracy. Nie wlicza się natomiast dni, w których osoba bezrobotna nie odbywała stażu z powodu zwolnienia lekarskiego.
Zwolnienie lekarskie
Jeśli stażysta w czasie stażu pójdzie na zwolnienie lekarskie, to zachowuje w tym czasie prawo do pełnego stypendium stażowego. Jest ono wypłacane przez powiatowy urząd pracy, który skierował go na staż, a nie przez ZUS, tak jak w przypadku zasiłku chorobowego wynikającego z niezdolności do pracy pracownika.
Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotny zachowuje prawo do zasiłku i stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, przypadający w okresie przysługiwania zasiłku lub odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych i szkolenia, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.
L4 w czasie stażu nie ma zatem wpływu na wysokość stypendium stażowego. Należy jednak pamiętać, że niezdolność do pracy spowodowana długotrwałym zwolnieniem lekarskim, trwającym dłużej niż 89 dni, skutkuje pozbawieniem statusu osoby bezrobotnej, a tym samym przerwaniem stażu.
Staż a ciąża
Jeśli w czasie stażu z urzędu pracy stażystka zajdzie w ciążę, to może kontynuować staż, jeśli stan zdrowia jej na to pozwala. Oczywiście stażystka będąca w ciąży może iść na zwolnienie lekarskie na zasadach opisanych powyżej, czyli za czas tego zwolnienia lekarskiego zachowa ona prawo do stypendium stażowego.
Jeśli ze wglądów zdrowotnych stażystka będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim przez okres powyżej 90 dni, to staż może zostać przerwany. Nie oznacza to jednak, że utraci ona status osoby bezrobotnej, ponieważ niezdolność do pracy spowodowana ciążą nie skutkuje wyrejestrowaniem z urzędu pracy.
Przerwanie stażu z powodu ciąży nie zamyka również drogi stażystce do ubiegania się o kolejny staż z urzędu pracy w przyszłości. Nadal ma taką możliwość, ponieważ staż z urzędu pracy nie jest limitowany.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zobacz podobne artykuły:
Grupy docelowe w naborach - czy mogę złożyć wniosek o wsparcie z urzędu pracy? Urząd pracy prowadzi nabór wniosków na interesujące Cię wsparcie, ale nie jesteś pewny, czy zaliczasz się do grupy docelowej realizowanego projektu? Te informacje powinny Ci pomóc.
Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy? Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?
Rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych przez urzędy pracy [Infografika] Osoby bezrobotne rejestrujące się w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Jednym z nich, i chyba najlepiej wszystkim znanym, jest zasiłek dla bezrobotnych. Jakie inne świadczenia wypłacają urzędy? Sprawdźcie sami.
Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.
Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.
Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!
Środki na otwarcie działalności gospodarczej w 5 krokach [INFOGRAFIKA] Planujesz założyć działalność gospodarczą i potrzebujesz gotówki? Oto w jaki sposób możesz dostać bezzwrotne dofinansowanie z urzędu pracy.
Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA] Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.