Powrót

Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-01-31

Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

W przeprowadzonych w 2019 r. badaniach dotyczących sposobów pozyskiwania kandydatów, wzięło udział ponad 300 polskich firm reprezentujących małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W większości byli to doświadczeni rekruterzy z firm, których siedziba znajduje się w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców.

 

 

 

 

 

Polecenie pracownika wyjątkowo skuteczne

 

Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 88 proc. jest zdania, że dobrym, jak nie najlepszym sposobem pozyskiwania kandydatów są referencje i rekomendacje. Pracodawcy potwierdzają fakt, że kandydat polecony przez zaufaną osobę lub pracującego już w firmie pracownika, będzie miał szansę na zatrudnienie. To powinno motywować pracowników do dbania o swój wizerunek, niezależnie od tego jak długo i na jakim stanowisku pracują.

 

 

Rekruterzy ufają swojej intuicji i doświadczeniu

 

Okazuje się, że znaczna część rekruterów (77 proc. ankietowanych) bierze sprawy we własne ręce i samodzielnie poszukuje kandydatów do swoich firm. Nie jest to łatwy proces i nie zawsze wiąże się on z oszczędnościami. Pracodawcy sami najlepiej wiedzą, jakiego specjalisty potrzebują, mogą liczyć na swoją intuicję oraz doświadczenie, nie jest to wtedy rekrutacja zamknięta w sztywnych ramach egzekwowanych przez firmy zewnętrzne.

 

Zdaniem ponad połowy ankietowanych (53 proc. - 57 proc.), przy procesie rekrutacji sprawdzają się oferty pracy zamieszczane na stronach branżowych, portalach ogłoszeniowych, czy na firmowej stronie internetowej.

 

Agencje rekrutacyjne mniej popularne

 

Pracodawcy niechętnie oddają rekrutację w ręce innych firm, czyli. Tylko 43 proc. badanych uważa, że agencje rekrutacyjne są kompetentne na tyle, by powierzyć im poszukiwanie odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska.

Wygląda na to, że polskie firmy wyznają zasadę: jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Raport InterviewMe  „Badanie pracodawców 2019”

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Być kreatywnym, czyli rozmowa o tym, jak zostać architektem wnętrz i na czym polega jego praca [WYWIAD]
    „Architekt wnętrz nie jest osobą, która jedynie zestawia ze sobą meble i dopasowuje kolory. To jest praca polegająca na kreowaniu przestrzeni, która będzie czyimś domem, miejscem pracy. To musi być przestrzeń ergonomiczna, funkcjonalna, dobrze zaprojektowana” – mówi Justyna Mojżyk, właścicielka pracowni poliFORMA. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy umiejętności i predyspozycji, które pomagają w byciu dobrym architektem wnętrz, sztucznej inteligencji, edukacji. Porozmawialiśmy także o tym, jak wygląda praca architekta wnętrz. Zachęcamy do lektury.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • Dorabianie do etatu [RAPORT]
    Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.

  • Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia
    Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy