Back

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a pięcioletni pobyt

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-08-16

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest wydawane cudzoziemcom, którzy są w Polsce ze względów ekonomicznych, np. pracują. Aby uzyskać takie zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest legalny i nieprzerwany pobyt w RP przez co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Co zalicza się, a co nie do tego wymaganego okresu? Odpowiadamy.

Przepisów dotyczących udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE należy szukać przede wszystkim w ustawie o cudzoziemcach. Czytamy w niej, że zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE udziela się cudzoziemcowi na czas nieoznaczony, na jego wniosek, jeżeli m.in. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku (art. 211).

 

Czytaj także: Różnica między zezwoleniem na pobyt stały a zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego UE

 

Jaki okres pobytu w Polsce wlicza się do okresu niezbędnego do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE?

Do okresu pobytu w Polsce w całości wliczany jest:

  • cały okres pobytu w ramach ruchu bezwizowego,
  • cały okres pobytu na podstawie wizy (z pewnymi wyjątkami, o których niżej),
  • cały okres pobyt na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę,
  • cały okres pobytu na podstawie „Niebieskiej Karty UE” wydanej zarówno w Polsce, jak i w innym państwie członkowskim UE, w tym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – co najmniej przez 2 lata bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
  • cały okres pobytu na terytorium Polski w toku postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej jeżeli przekroczył on 18 miesięcy.

 

Do okresu wymaganego 5-letniego pobytu w Polsce w połowie wliczany jest:

  • pobyt na podstawie wizy na studia (cel wydania 09) lub odbywane szkolenie zawodowe (cel wydania 10).
  • pobyt na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach (art. 144) lub zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności - szkolenie zawodowe (art. 187 pkt 1 lit. b)
  • pobyt w toku postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej, jeżeli nie przekroczył on 18 miesięcy.

 

Co nie zalicza się do 5-letniego pobytu cudzoziemca?

Do 5-letniego pobytu w Polsce, wymaganego do uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, nie zalicza się okresów:

  • gdy cudzoziemiec był pracownikiem delegowanym przez usługodawcę w celu transgranicznego świadczenia usług lub będącego usługodawcą świadczącym usługi transgraniczne;
  • gdy cudzoziemiec przebywał w Polsce na podstawie wizy Schengen upoważniającej tylko do wjazdu i pobytu w Polsce, wydanej w z powodów humanitarnych, interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe (cel wydania 21);
  • nauki w Polsce;

 

Czytaj także: Cudzoziemiec a zgubiony paszport z ważną wizą. Co należy zrobić?

 

  • gdy cudzoziemiec został zobowiązany do powrotu i nie upłynął jeszcze termin dobrowolnego powrotu określony w decyzji w tej sprawie, także w przypadku przedłużenia tego terminu;
  • gdy cudzoziemiec został zobowiązany opuścić Polskę w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o odmowie przedłużenia wizy Schengen lub wizy krajowej, udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub decyzja o cofnięciu zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub o odmowie nadania statusu uchodźcy lub udzielenia ochrony uzupełniającej lub decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie nadania statusu uchodźcy, lub decyzja o pozbawieniu statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej lub o cofnięciu zgody na pobyt ze względów humanitarnych – stała się ostateczna, a w przypadku wydania decyzji przez organ wyższego stopnia, od dnia, w którym decyzja ostateczna została doręczona cudzoziemcowi;
  • gdy cudzoziemiec był członkiem misji dyplomatycznej lub urzędu konsularnego państwa obcego lub inną osobą zrównaną z nimi na podstawie ustaw, umów międzynarodowych lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych;
  • gdy cudzoziemiec przebywał w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy wydanego ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu;
  • pobytu w toku postępowania w sprawie nadania statusu uchodźcy, w przypadku gdy postępowanie to zakończyło się odmową nadania statusu uchodźcy lub udzielenia ochrony uzupełniającej;
  • gdy cudzoziemiec przebywał w Polsce na podstawie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego.
  • pobytu na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy wydanego ze względu na podjęcie lub kontynuację nauki. Warto dodać, że czas nauki na studiach niestacjonarnych (na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy wydanego ze względu na podjęcie lub kontynuację nauki) nie będzie się wliczał w ogóle do 5-letniego wymaganego okresu.

 

Warto wiedzieć

Cudzoziemiec, któremu udzielono zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE w RP może pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę. Ma zatem pełny dostęp do polskiego rynku pracy.

 

Szczegółowych informacji na temat składania wniosków o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE udzielają pracownicy urzędów wojewódzkich.

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Cudzoziemcy w urzędzie pracy
    Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu - przydatne informacje
    Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.

  • Zezwolenie jednolite a ubezpieczenie zdrowotne
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) jest posiadanie przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie? Jakie dokumenty je potwierdzają? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a nieprzerwany pobyt
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest pięcioletni legalny pobyt w RP, bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Dodatkowo pobyt ten musi być nieprzerwany. Co to oznacza? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy dla absolwentów polskich uczelni
    Cudzoziemcy, absolwenci polskich uczelni, którzy po zakończeniu nauki planują szukać pracy lub rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej w Polsce mogą w związku z tym ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy. Co warto o nim wiedzieć? Na jaki okres jest udzielane takie zezwolenie? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy