Cudzoziemcy – nauczyciele akademiccy na polskich uczelniach a zezwolenie na pracę
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-01-08
Czy cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce jako nauczyciele akademiccy potrzebują do tego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.
Przepisów dotyczących zwolnienia cudzoziemców z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę należy szukać przede wszystkim w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 87) i rozporządzeniach: Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę oraz Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Są jednak jeszcze dwie inne ustawy (ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawa o Polskiej Akademii Nauk), które zawierają przepisy zwalniające cudzoziemców wykonujących pracę m.in. na wyższych uczelniach czy w instytutach badawczych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Których pracowników to dotyczy? Odpowiedź poniżej.
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Z punktu widzenia zatrudniania cudzoziemców w polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki, kluczowy jest art. 325 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Czytamy w nim:
„1. Zatrudnienie cudzoziemca w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1–7, do realizacji zadań związanych z kształceniem i prowadzeniem działalności naukowej następuje bez konieczności uzyskania zezwolenia i zgody organu zatrudnienia.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a także korzysta z uprawnień na zasadach obowiązujących obywateli polskich pozostających w stosunku pracy.”
Czytaj także: Zezwolenie na pobyt czasowy a braki formalne
W powyższym przepisie jest powołanie na inny artykuł (art. 7) tej samej ustawy, w którym określone są podmioty, które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki i w których określona ww. przepisami praca nie wymaga uzyskania dla cudzoziemca zezwolenia na pracę. Są to:
- uczelnie;
- federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
- Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796);
- instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa wyżej;
- instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 498);
- międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);
- instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;
- Polska Akademia Umiejętności.
Polska Akademia Nauk
Również ustawa o Polskiej Akademii Nauk zawiera przepis, który zwalnia cudzoziemców zatrudnionych w jednostkach badawczych na określonych stanowiskach z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Art. 93 tego dokumentu stanowi:
„W jednostkach naukowych na stanowiskach, o których mowa w art. 88, może być zatrudniona osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego bez konieczności uzyskania zezwolenia wojewody, o którym mowa w art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409).”
Czytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców – niewypracowanie zadeklarowanej ilości godzin
We wspomnianym wyżej artykule 88 ustawy o Polskiej Akademii Nauk czytamy, o jakie stanowiska chodzi. I tak:
- pracownicy naukowi mogą być zatrudniani na stanowiskach: profesora; profesora instytutu; adiunkta; asystenta;
- pracownicy badawczo-techniczni mogą być zatrudniani na stanowiskach: głównego specjalisty do spraw środowiskowej aparatury badawczej; specjalisty.
Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk.
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Zobacz podobne artykuły:
Zwolnienie z informacji starosty Informacja starosty to dokument potwierdzający brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy w danym powiecie. Dołącza się ją do wniosków o zezwolenie na pracę i zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Są jednak sytuacje, które zwalniają wnioskodawcę z konieczności dołączania informacji starosty. Jakie? Odpowiadamy.
Cudzoziemcy w urzędzie pracy Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.
Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć? Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.
Karta pobytu - przydatne informacje Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi] Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.
Oczekiwanie na zezwolenie jednolite a utrata pracy Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie tego zezwolenia stracił pracę? Odpowiadamy.
Zgubiona karta pobytu. Co powinien zrobić cudzoziemiec? Karta pobytu jest bardzo ważnym dokumentem cudzoziemca. Wraz z aktualnym paszportem umożliwia przekraczanie granicy (np. powrót do Polski). Karta pobytu potwierdza również tożsamość cudzoziemca. Zdarza się, że cudzoziemiec ją gubi lub ktoś kradnie mu ten dokument. Co wtedy? Co powinien zrobić cudzoziemiec? Odpowiadamy.
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.