Powrót

Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-07-10

Zarejestrowane osoby bezrobotne, opiekujące się dzieckiem, które podejmują aktywność zawodową, mogą starać się o wsparcie finansowe z urzędu pracy na rzecz zapewnienia opieki dziecku. Sprawdź, jak uzyskać wsparcie!

Zgodnie z przepisami osoba bezrobotna, wychowująca co najmniej jedno dziecko do lat sześciu, a w przypadku dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności, do lat siedmiu, podejmująca zatrudnienie albo inną pracę zarobkową, bądź skierowana na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie może ubiegać o refundację kosztów opieki nad dzieckiem. Warunkiem otrzymania refundacji jest spełnienie kryterium dochodu - nie może on przekraczać minimalnego wynagrodzenia.

Co zrobić, aby otrzymać zwrot kosztów opieki nad dzieckiem

Zwrot kosztów przyznawany jest na wniosek zainteresowanej osoby. Przed złożeniem wniosku warto upewnić się również, czy określony profil pomocy zawiera tę formę wsparcia. Refundację mogą otrzymać osoby, które mają II profil pomocy. Osoby z III profilem pomocy mogą otrzymać refundację tylko w ramach programu specjalnego.

Do wniosku należy dołączyć załączniki potwierdzające poniesione koszty, np. fakturę z przedszkola.

W jakiej wysokości przysługuje zwrot kosztów opieki nad dzieckiem

Przepisy mówią o zwrocie kosztów w wysokości nie wyższej niż połowa zasiłku dla bezrobotnych – 415,50 zł. W przypadku refundacji kosztów za niepełny miesiąc, kwotę refundacji ustala się proporcjonalnie: dzieląc kwotę maksymalnej refundacji przez 30, a następnie mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych, w których bezrobotny brał udział w jednej z wcześniej wymienionych form aktywizacji. W przypadku, gdy w trakcie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia wystąpi niezdolność do pracy osoby bezrobotnej, zgodnie z wyjaśnieniami Ministra nie należy zmniejszać wysokości należnej bezrobotnej refundacji kosztów opieki nad dzieckiem za okres niezdolności do pracy.

W przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, zwrot kosztów przysługuje przez okres do 6 miesięcy. Jeśli aktywność zawodowa następuje z tytułu skierowania na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem można otrzymywać przez cały okres ich trwania.

Na wniosek zainteresowanego, starosta może wypłacić zaliczkę z tytułu zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy