Powrót

Pracodawco, pamiętaj o zmianach!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-09-14

21 listopada to ważna data dla wszystkich pracodawców. Przypominamy, jakie zmiany czekają pracodawców w związku z nowelizacją Kodeksu pracy!

Dwa lata temu nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła zmiany dotyczące zawierania umów o pracę. Z Kodeksu zniknęła umowa zawierana na czas wykonywania określonej pracy. Do dotychczas obowiązującego limitu liczby umów zawieranych na czas określony, wprowadzono dodatkowy limit, maksymalnego okresu zatrudnienia na czas określony. Zmiana miała zapobiec m.in. podpisywaniu umów na czas określony na kilka lub kilkanaście lat.

 

Jakie zmiany od listopada?

 

Zgodnie z przepisami czwarta umowa z tym samym pracodawcą powinna być umową na czas nieokreślony. Do limitu umów nie wlicza się umowy na okres próbny. Przy liczeniu umów na czas określony należy brać pod uwagę również te umowy, które były podpisane przed wejściem w życie nowelizacji (przed 22.02.2016 r.). Czyli to już obowiązuje!

Wprowadzony limit zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony wynosi 33 miesiące. Naliczanie należało w tym przypadku rozpocząć od 22.02.2016 r. Czyli 21 listopada upłynie maksymalny limit zatrudnienia pracownika na czas określony. Oczywiście dotyczy to pracowników, którzy 22 lutego 2016 pracowali u obecnego pracodawcy i nadal kontynuują zatrudnienie. Tu również nie bierze się pod uwagę 3 miesięcy okresu próbnego.

 

Zmiany dla pracowników tymczasowych

 

Listopad przyniesie również zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Z końcem miesiąca upłynie 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy, w związku z doprecyzowaniem przepisów Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w czerwcu 2017 r.

Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów wiąże się z wysokimi karami finansowymi, do 30 tysięcy złotych.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy