Zmiana czasu z letniego na zimowy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-10-25
Po raz kolejny, ale jeszcze nie ostatni, w najbliższy weekend przestawimy zegarki na czas zimowy. Co to oznacza dla pracujących tej nocy?
Rozróżnienie na czas zimowy i letni obowiązuje prawie w 70 krajach na świecie. We wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja. Ruszyły prace nad tym, aby zrezygnować ze zmiany czasu w krajach unii. W tym roku jednak znów czeka nas zmiana czasu.
W nocy z 26 na 27 października przejdziemy z czasu letniego na zimowy - cofniemy zegar o godzinę, z 3.00 na 2.00. Dodatkowa godzina w nocy to dobra wiadomość, szczególnie dla osób, które lubią dłużej pospać. Osoby, które tej nocy pracują, nie będą aż tak zadowolone. Cofnięcie zegarków o godzinę spowoduje wydłużenie czasu pracy i przekroczenie obowiązującego pracownika w tym dniu wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że pracownik będzie już pracował w godzinach nadliczbowych, za co przysługuje mu rekompensata. W jakiej postaci?
Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach
Pracownikowi, który pracował w godzinach nadliczbowych, przysługuje dodatek do wynagrodzenia. W przypadku pory nocnej, czyli 8 godzin przypadających między 21.00 a 7.00, które zakłady pracy ustalają w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym, przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
Dodatkowo przysługuje dodatek nocny w wysokości 20 proc. stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Otrzymanie jednego z dodatków nie pozbawia pracownika prawa do drugiego.
Czas wolny za pracę w nadgodzinach
W zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje także odbiór czasu wolnego. Wolne może być udzielone na jego wniosek, proporcjonalnie do liczby przepracowanych nadgodzin (1:1) lub przez pracodawcę w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (1:1,5).
Przełożony zobowiązany jest udzielić wolnego od pracy za nadgodziny najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Dodatkowe wolne nie może wpłynąć na wynagrodzenie pracownika – spowodować obniżenia wynagrodzenia przysługującego za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
Pracownik nie może skorzystać z obu rekompensat jednocześnie. Skorzystanie z opcji czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych powoduje utratę prawa do dodatku za wynagrodzenie za pracę ponad normę.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym? Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować? Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.