Back

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-10-25

Po raz kolejny, ale jeszcze nie ostatni, w najbliższy weekend przestawimy zegarki na czas zimowy. Co to oznacza dla pracujących tej nocy?

Rozróżnienie na czas zimowy i letni obowiązuje prawie w 70 krajach na świecie. We wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja. Ruszyły prace nad tym, aby zrezygnować ze zmiany czasu w krajach unii. W tym roku jednak znów czeka nas zmiana czasu.

W nocy z 26 na 27 października przejdziemy z czasu letniego na zimowy - cofniemy zegar o godzinę, z 3.00 na 2.00. Dodatkowa godzina w nocy to dobra wiadomość, szczególnie dla osób, które lubią dłużej pospać. Osoby, które tej nocy pracują, nie będą aż tak zadowolone. Cofnięcie zegarków o godzinę spowoduje wydłużenie czasu pracy i przekroczenie obowiązującego pracownika w tym dniu wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że pracownik będzie już pracował w godzinach nadliczbowych, za co przysługuje mu rekompensata. W jakiej postaci?

 

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach

 

Pracownikowi, który pracował w godzinach nadliczbowych, przysługuje dodatek do wynagrodzenia. W przypadku pory nocnej, czyli 8 godzin przypadających między 21.00 a 7.00, które zakłady pracy ustalają w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym, przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Dodatkowo przysługuje dodatek nocny w wysokości 20 proc. stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Otrzymanie jednego z dodatków nie pozbawia pracownika prawa do drugiego.

 

Czas wolny za pracę w nadgodzinach

 

W zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje także odbiór czasu wolnego. Wolne może być udzielone na jego wniosek, proporcjonalnie do liczby przepracowanych nadgodzin (1:1) lub przez pracodawcę  w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (1:1,5).

Przełożony zobowiązany jest udzielić wolnego od pracy za nadgodziny najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Dodatkowe wolne nie może wpłynąć na wynagrodzenie pracownika – spowodować obniżenia wynagrodzenia przysługującego za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Pracownik nie może skorzystać z obu rekompensat jednocześnie. Skorzystanie z opcji czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych powoduje utratę prawa do dodatku za wynagrodzenie za pracę ponad normę.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu
    W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

  • Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami
    Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

  • Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

  • Ochrona sygnalistów w Polsce
    W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

  • Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego
    Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

  • Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower?
    Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

  • Co działa, a co nie. Co zrobić, jak się nie chce?
    Zmotywowanie się do działania wbrew niechęci to jedno z najczęstszych wyzwań we współczesnym świecie. Wydawałoby się, że skoro coś „trzeba zrobić”, to wystarczy wola. Ale właśnie w tym miejscu psychologia rozkłada sytuację na czynniki pierwsze i pokazuje: człowiek nie działa jak maszyna. To, że coś „powinno być zrobione”, nie oznacza jeszcze, że pojawi się energia, koncentracja czy zaangażowanie. A więc – co działa, a co nie?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy