Powrót

Zezwolenie na pobyt i pracę – procedura, gdy chcesz zmienić pracodawcę

Oto kroki, jakie musisz wykonać, gdy pracując na podstawie zezwolenia na pobyt i pracę u jednego pracodawcy, chcesz zmienić pracę i pracodawcę.

Podejmując pracę, na podstawie zezwolenia na pobyt i pracę, może się zdarzyć, że będziesz chciał przed zakończeniem ważności tego zezwolenia zakończyć tę pracę i podjąć inną albo podjąć inną równolegle. W każdym z tych przypadków posiadane przez Ciebie zezwolenie na pobyt i pracę nie będzie wystarczającym dokumentem.

 

Scenariusz 1 – kończysz pracę u jednego pracodawcy i chcesz zacząć u drugiego

 

W sytuacji, gdy pracując na podstawie zezwolenia na pobyt i pracę, przerywasz to zatrudnienie, masz obowiązek pisemnie powiadomić o tym wojewodę, który wydał to zezwolenie. Należy tego dokonać w ciągu 15 dni roboczych od daty zakończenia pracy.

Zezwolenie na pobyt czasowy nie zostaje cofnięte przez wojewodę przez okres 30 dni kalendarzowych od dnia zakończenia pracy. Żebyś mógł w Polsce przebywać dalej i podjąć pracę u drugiego pracodawcy, powinieneś złożyć w tym okresie wniosek o nowe zezwolenie na pobyt i pracę. Jeśli złożony wniosek nie będzie zawierał braków formalnych lub braki te zostaną uzupełnione w terminie, będziesz miał w Polsce legalny pobyt do momentu wydania decyzji ostatecznej w tej sprawie.

Natomiast, byś mógł, w okresie oczekiwania na wydanie nowego zezwolenia na pobyt i pracę,  wykonywać pracę u nowego pracodawcy, niezbędne będzie zezwolenie na pracę typu A. Ewentualnie (jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Armenii lub Mołdawii i nie wykorzystałeś jeszcze limitu pracy na podstawie oświadczenia) możesz poprosić drugiego pracodawcę o rejestrację oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Dopiero po zalegalizowaniu zatrudnienia i dopełnieniu wszystkich formalności, związanych z legalnym pobytem, możesz podjąć pracę u drugiego pracodawcy.

 

Scenariusz 2 – chcesz podjąć pracę u drugiego pracodawcy, wykonując jednocześnie pracę u pierwszego pracodawcy

 

W przypadku, gdy chcesz podjąć pracę u pracodawcy B, wykonując jednocześnie pracę u pracodawcy A, w związku z którą masz wydane zezwolenie na pobyt i pracę, pracodawca B powinien uzyskać dla Ciebie zezwolenie typu A.

Jeśli jesteś obywatelem Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Armenii albo Gruzji i nie przepracowałeś jeszcze 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, pracodawca B może zarejestrować dla Ciebie takie oświadczenie.

W ten sposób zalegalizowane zostanie Twoje zatrudnienie w drugiej firmie.

 

Scenariusz 3 – chcesz zmienić pracodawcę w trakcie rozpatrywania wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę

 

Standardowo do wniosku o zezwolenie na pobyt i pracę dołącza się Załącznik nr 1, wypełniony przez pracodawcę, który deklaruje zatrudnienie cudzoziemca.

W sytuacji, gdy na etapie rozpatrywania wniosku decydujesz się zmienić pracodawcę, urząd pracy może dopuścić możliwość dostarczenia do urzędu jedynie nowego Załącznika nr 1, wypełnionego przez nowego pracodawcę. Nie jest to sytuacja regulowana przez przepisy prawa, dlatego należy najpierw skonsultować Twoją indywidualną sytuację z danym urzędem wojewódzkim.

 

Agnieszka Juźwiuk (Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia)

Źródło: Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zezwolenie na pracę sezonową a zakwaterowanie cudzoziemca
    Pracodawca, który zamierza zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową może zapewnić mu zakwaterowanie. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Wskazujemy najważniejsze sprawy, o których powinien pamiętać pracodawca, zanim zapewni cudzoziemcowi zakwaterowanie w ramach pracy na zezwoleniu na pracę sezonową.

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Legalizacja pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pracę cudzoziemca w Polsce?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć?
    Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.

  • Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi]
    Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy