Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-11-04
Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.
Okoliczności, które zwalniają cudzoziemca z obowiązku uzyskiwania dla niego zezwolenia na pracę najlepiej szukać w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 87) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Czy w którymś z tych dokumentów znajduje się informacja, że absolwenci szkół policealnych mogą wykonywać pracę w Polsce bez formalności legalizujących zatrudnienie? Tak.
Zgodnie z § 1 pkt 15 ww. rozporządzenia nie są objęci obowiązkiem posiadania zezwolenia na pracę cudzoziemcy będący absolwentami polskich szkół ponadgimnazjalnych. Obecnie możemy mówić o szkołach ponadpodstawowych, ponieważ gimnazja w Polsce zostały zlikwidowane w 2019 r.
Czytaj także: Cudzoziemcy w urzędzie pracy
Szkoła policealna, jako placówka dla absolwentów szkół średnich (liceów i techników), należy wraz z tymi szkołami do grupy szkół ponadgimnazjalnych (ponadpodstawowych).
W związku z powyższym cudzoziemiec, który jest absolwentem szkoły policealnej, by legalnie pracować w RP nie musi posiadać ani zezwolenia na pracę, ani oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ma jednak obowiązek, jak każdy obcokrajowiec, posiadać tytuł do legalnego pobytu, np. wizę lub kartę pobytu.
Szkoła publiczna i niepubliczna
Art. 8 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe stanowi:
„Szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.”
Z kolei w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f tej samej ustawy czytamy m.in., że jednym z typów szkół publicznych i niepublicznych są szkoły policealne dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku.
Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy czytamy:
„Szkoły niepubliczne mogą być zakładane przez osoby fizyczne i osoby prawne. Do założenia takiej szkoły wymagany jest wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek, której zadania wykonuje odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa (art. 29 ust. 3 i art. 168 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). Właściwość rzeczowa konkretnego organu wynika, co do zasady, z przypisania zadań oświatowych do szczebla jednostek samorządu terytorialnego właściwych do prowadzenia poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W przypadku szkół ponadpodstawowych, w tym policealnych, prowadzenie ewidencji szkół niepublicznych należy do powiatów.”
Czytaj także: Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi]
Informacje o konkretnej szkole można znaleźć na stronach internetowych Centrum Informatycznego Edukacji (będącego jednostką budżetową podległą Ministrowi Edukacji Narodowej), na których zamieszczono Rejestr Szkół i Placówek Oświatowych ( https://rspo.men.gov.pl/ )
Odpowiednio udokumentować
Cudzoziemcy absolwenci polskich szkół policealnych są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (również oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi). Bez znaczenia, czy ukończyli ją w trybie stacjonarnym, czy zaocznym. Nie ma również znaczenia, czy była to szkoła publiczna, czy niepubliczna (z wpisem do właściwego rejestru).
Pracodawca powinien poprosić cudzoziemca o odpowiednie udokumentowanie faktu bycia absolwentem szkoły policealnej. Najlepiej zrobić kopię świadectwa ukończenia takiej szkoły i przechowywać ją na wypadek kontroli Państwowej Inspekcji Pracy lub Straży Granicznej.
Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Państwowa Inspekcja Pracy.
Zobacz podobne artykuły:
Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?
Jak hobby pomaga w karierze zawodowej? Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.
Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.
Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.
Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.
Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.
Zwolnienie z informacji starosty Informacja starosty to dokument potwierdzający brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy w danym powiecie. Dołącza się ją do wniosków o zezwolenie na pracę i zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Są jednak sytuacje, które zwalniają wnioskodawcę z konieczności dołączania informacji starosty. Jakie? Odpowiadamy.
Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć? Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.