Powrót

Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-10-28

Kobiety często pytają, czy będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych po urlopach/ zasiłkach związanych z rodzicielstwem? Podpowiadamy, kiedy rejestracja w urzędzie pracy jest możliwa i czy zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał!

Podstawowym warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych jest rok pracy w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację z co najmniej minimalny wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Do 365 dni uprawniających do nabycia świadczenia zaliczane są również inne okresy, tj. pobieranie zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia.

 

Urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy

 

W przypadku kobiet, które korzystały z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem (zasiłek macierzyński był wypłacany w trakcie trwania umowy o pracę), odpowiedź na pytanie: czy będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych, jest prosta. Jeśli na umowie o pracę mają co najmniej minimalne wynagrodzenie – pracowały na pełen etat, zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał.

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, nie wpływa to jednak na utratę prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Okres ten bezwzględnie wlicza się do 365 dni, od których uzależnione jest nabycie świadczenia. Zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany nawet jeśli przez ostatnie trzy lata byłaś na urlopie wychowawczym!

Rejestracja w urzędzie będzie możliwa po rozwiązaniu umowy, pod warunkiem, że nadal nie będzie wypłacany zasiłek macierzyński.

 

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

 

Dla kobiet, których umowa trwała do dnia porodu, zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany jeśli zasiłek macierzyński naliczany był od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do rejestracji należy przedstawić zaświadczenie z ZUS o okresie pobierania świadczenia z podstawą wymiaru jego naliczania.

Rejestracja w urzędzie pracy możliwa jest dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

 

Wychowawczy dla zleceniobiorcy i przedsiębiorcy

 

Osoby, które przez okres co najmniej 6 miesięcy prowadziły działalność gospodarczą lub wykonywały pracę na podstawie umowy-zlecenia i zaprzestały aktywności zawodowej z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych art.6a). Można określić to jako swego rodzaju urlop wychowawczy. Okres ten zostanie zaliczony do okresu, od którego uzależnione jest nabycie prawa do zasiłku, a rejestracja będzie możliwa dopiero po zakończeniu okresu sprawowania opieki, za który składki pokrywane są z budżetu państwa.

 

Inne świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem

 

Osobom, które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Świadczenie to nie jest wliczane do okresu 365 dni, od  którego zależy nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Pobierając świadczenie można posiadać status osoby bezrobotnej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

  • Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych
    Od listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość korzystania ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. wakacji składkowych. Czy zaliczają się one do okresów, od których zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku
    Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Powódź 2024 r. - wsparcie dla pracodawców
    Pracodawcy z terenów dotkniętych powodzią, która nawiedziła Polskę we wrześniu 2024 r., mogą liczyć na wsparcie, m.in. przewidziane w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jaka konkretnie pomoc jest przewidziana dla przedsiębiorców? Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyjaśnienia dotyczące trzech wsparć z powiatowych urzędów pracy.

  • Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2025 r.
    1 stycznia 2025 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalna stawka godzinowa. Jakie kwoty będą obowiązywać? Czy w 2025 r. zmiany płacy minimalnej będą tylko raz? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy