Powrót

Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-10-28

Kobiety często pytają, czy będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych po urlopach/ zasiłkach związanych z rodzicielstwem? Podpowiadamy, kiedy rejestracja w urzędzie pracy jest możliwa i czy zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał!

Podstawowym warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych jest rok pracy w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację z co najmniej minimalny wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Do 365 dni uprawniających do nabycia świadczenia zaliczane są również inne okresy, tj. pobieranie zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia.

 

Urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy

 

W przypadku kobiet, które korzystały z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem (zasiłek macierzyński był wypłacany w trakcie trwania umowy o pracę), odpowiedź na pytanie: czy będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych, jest prosta. Jeśli na umowie o pracę mają co najmniej minimalne wynagrodzenie – pracowały na pełen etat, zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał.

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, nie wpływa to jednak na utratę prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Okres ten bezwzględnie wlicza się do 365 dni, od których uzależnione jest nabycie świadczenia. Zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany nawet jeśli przez ostatnie trzy lata byłaś na urlopie wychowawczym!

Rejestracja w urzędzie będzie możliwa po rozwiązaniu umowy, pod warunkiem, że nadal nie będzie wypłacany zasiłek macierzyński.

 

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

 

Dla kobiet, których umowa trwała do dnia porodu, zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany jeśli zasiłek macierzyński naliczany był od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do rejestracji należy przedstawić zaświadczenie z ZUS o okresie pobierania świadczenia z podstawą wymiaru jego naliczania.

Rejestracja w urzędzie pracy możliwa jest dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

 

Wychowawczy dla zleceniobiorcy i przedsiębiorcy

 

Osoby, które przez okres co najmniej 6 miesięcy prowadziły działalność gospodarczą lub wykonywały pracę na podstawie umowy-zlecenia i zaprzestały aktywności zawodowej z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych art.6a). Można określić to jako swego rodzaju urlop wychowawczy. Okres ten zostanie zaliczony do okresu, od którego uzależnione jest nabycie prawa do zasiłku, a rejestracja będzie możliwa dopiero po zakończeniu okresu sprawowania opieki, za który składki pokrywane są z budżetu państwa.

 

Inne świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem

 

Osobom, które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Świadczenie to nie jest wliczane do okresu 365 dni, od  którego zależy nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Pobierając świadczenie można posiadać status osoby bezrobotnej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dodatek aktywizacyjny a urlop bezpłatny
    Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Czy świadczenie to będzie naliczane również w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym? Odpowiadamy.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
    Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych?
    Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie zawsze wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych, potocznie zwanego kuroniówką. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy spełnić określone warunki. Jakie to warunki i jaka jest wysokość „kuroniówki” w 2023 roku? Podpowiadamy.

  • Jaką rolę pełni Fundusz Pracy?
    Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy