Powrót

Dla kogo chorobowe bez okresu wyczekiwania

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-12-12

Od niedawna pracujesz i… zachorowałeś? Zastanawiasz się, czy zwolnienie będzie płatne? Sprawdź!

Płatne zwolnienie lekarskie przysługuje tylko tym osobom, które opłacają składkę chorobową. Składka ta odprowadzana jest obowiązkowo od umów o pracę. W przypadku umów-zleceń to zleceniobiorca decyduje, czy chce, aby składka była odprowadzana. Należy zaznaczyć, że w obu przypadkach składka opłacana jest przez pracownika.

Samo opłacanie składki chorobowej jeszcze nie wystarczy, aby otrzymać płatne L4. Wymagany jest jeszcze minimalny okres podlegania pod ubezpieczenie chorobowe. Dla osób, które podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo wynosi 30 dni, a dla opłacających składkę dobrowolnie 90 dni.

 

Płatne L4 bez minimalnego okresu podlegania ubezpieczeniu

 

W szczególnych sytuacjach ubezpieczony może jednak otrzymać prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku bez okresu wyczekiwania. Kiedy?

Prawo do płatnego L4 od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu otrzymają absolwenci szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły bądź uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych. Od razu prawo do świadczenia otrzymają także osoby, które są niezdolne do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Chory, który posiada co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, również będzie miał prawo do płatnego zwolnienia od razu.

 

Wysokość świadczenia chorobowego

 

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego podlegania pod ubezpieczenie chorobowe, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy
    Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Zatrudnianie cudzoziemców a dokumenty pobytowe
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudniania cudzoziemców z krajów trzecich w Polsce brzmi: „legalna praca = legalny pobyt + zezwolenie na pracę”. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę cudzoziemiec może być zwolniony, to legalny pobyt na terytorium RP, który ponadto upoważnia do wykonywania pracy, obcokrajowiec musi posiadać zawsze. Poniżej opisujemy podstawowe kwestie związane z pobytem cudzoziemców z krajów trzecich, którzy zamierzają pracować w Polsce.

  • Wynagrodzenie – podstawowe informacje
    „Jaka praca, taka płaca” głosi przysłowie. A co o płacy, czyli wynagrodzeniu, czytamy w przepisach, przede wszystkim w Kodeksie pracy?

  • Zatrudnienie cudzoziemca – podstawowe informacje
    Od czego powinien zacząć procedurę zatrudnienia cudzoziemca polski pracodawca? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

  • Wypadek przy pracy – co powinien wiedzieć pracownik?
    Bezpieczeństwo w pracy to podstawa. Dlatego każdy pracownik na początku zatrudnienia przechodzi szkolenie BHP i zapoznaje się z zasadami, których powinien przestrzegać w miejscu pracy. Wszystko po to, aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, w tym wypadków. Niestety, jak głosi przysłowie: „nieszczęścia chodzą po ludziach”. Co powinien zrobić pracownik, który uległ wypadkowi w pracy? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy