Powrót

Utrata statusu osoby bezrobotnej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-09-10

Odmówiłeś przyjęcia skierowania do pracy, nie stawiłeś się na wizytę, a może przez pewien czas w ogóle będziesz niegotowy do podjęcia zatrudnienia? Martwisz się, że urząd pracy pozbawi Cię statusu bezrobotnego? Sprawdź, kiedy nie ma do tego prawa!

Zarejestrowana osoba bezrobotna zobowiązana jest stosować się do przepisów obowiązujących w urzędzie pracy. Musi wypełniać obowiązki bezrobotnego, w przeciwnym razie zostanie wyrejestrowana. Nie zawsze jednak brak współpracy musi oznaczać rozstanie.  

Niestawienie się na wyznaczoną wizytę

Bezrobotni zobowiązani są w określonych terminach zgłaszać się do urzędu pracy w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy, zapoznania się z dostępnymi ofertami pracy oraz proponowanymi formami wsparcia. Wizyty są obowiązkowe, a niestawienie się wiąże się z wyrejestrowaniem. Jednak nie zawsze. Od wyznaczonej daty bezrobotny ma jeszcze 7 dni kalendarzowych na stawienie się i usprawiedliwienie swojej nieobecności. Jeśli ma konkretny powód niestawiennictwa – np. rozprawa w sądzie, dostarcza dokument potwierdzający i urząd nie wykreśli go z listy osób bezrobotnych. 

Niezdolność do pracy z powodu choroby

Utrata statusu osoby bezrobotnej nie grozi osobom, które nie mogą zgłosić się do urzędu pracy z powodu choroby. Niezdolność do pracy powinna jednak zostać stwierdzona przez lekarza, który udokumentuje to na zwolnieniu lekarskim. Aby ochrona obowiązywała, na zwolnieniu powinien znaleźć się NIP urzędu pracy, a dokument powinien być dostarczony w terminie 7 dni kalendarzowych od daty jego wystawienia do placówki urzędu. Przy czym należy pamiętać, że ZUS ZLA trwające 90 dni i powyżej skutkuje utratą statusu (art. 33, ust. 4, pkt 9. Ustawy).

Niezdolność do pracy w ciąży

Kobiety w ciąży nie zostaną wyrejestrowane z powodu niezdolności do pracy związanej z ciążą, nawet jeśli będą pozostawać na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż wspomniane 90 dni. W przypadku niezdolnej do pracy ciężarnej utrata statusu może nastąpić wyłącznie na wniosek samej zainteresowanej.

Dziecko usprawiedliwieniem braku gotowości

Opieka nad dzieckiem może być usprawiedliwieniem braku gotowości do podjęcia zatrudnienia. Zgodnie z przepisami starosta nie może pozbawić statusu kobiety po urodzeniu dziecka oraz bezrobotnego po przyjęciu dziecka na wychowanie z powodu braku gotowości do podjęcia zatrudnienia spowodowanego opieką nad dzieckiem. Ochrona obowiązuje jednak tylko przez okres, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami przysługiwałby zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Opieka nad starszym dzieckiem, jeśli nie jest chore i nie potwierdzimy choroby zwolnieniem lekarskim, nie będzie już usprawiedliwieniem.

Odmowa przyjęcia propozycji pracy

Rejestracja w urzędzie pracy ma na celu korzystanie z pomocy urzędu m.in. w poszukiwaniu zatrudnienia. Dlatego bezrobotni zobowiązani są przyjmować skierowania na rozmowy kwalifikacyjne, które często mylnie rozumiane są przez klientów PUP, jako skierowania bezpośrednio do pracy.

Odmowa przyjęcia skierowania wiąże się z utratą statusu bezrobotnego, jednak są pewne wyjątki. Ofeta powinna wpisywać się w definicję odpowiedniej pracy, która oznacza zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, podlegające ubezpieczeniom społecznym, do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe, a łączny czas dojazdu nie przekracza 3 godzin. To nie oznacza, że do bezrobotnego powinny być kierowane tylko oferty pracy w 100 proc. zgodne z wykształceniem lub doświadczeniem. Jak ustalono, mogą również takie, których wykonywanie jest możliwe po uprzednim szkoleniu.

Odmówić przyjęcia skierowania może również bezrobotny, który posiada zaświadczenie, że jego stan zdrowia uniemożliwia mu wykonywanie akurat tej pracy.

Wynagrodzenie również ma znaczenie, musi być w wysokości co najmniej minimalnego w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Jeśli Twoja sytuacja jest inna i zastanawiasz się, czy utracisz status bezrobotnego, napisz do nas. Pomożemy w interpretacji przepisów.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Przychód a rejestracja w urzędzie pracy
    Osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy nie może być nigdzie zatrudniona. Nie może także uzyskiwać zbyt dużego przychodu z innych tytułów. Jaki przychód może uzyskiwać bezrobotny, jak go liczyć i jakie świadczenia nie wliczają się do miesięcznego limitu? Odpowiadamy.

  • Osiąganie przychodu a status osoby bezrobotnej
    Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej, w okresie posiadania tego statusu, nie może osiągać przychodu przekraczającego połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, jak rozumieć pojęcie przychodu oraz w jakich przypadkach możliwe jest zachowanie statusu osoby bezrobotnej, mimo przekroczenia dozwolonego progu przychodu.

  • Praktyki absolwenckie a status osoby bezrobotnej
    Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskania i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do odbycia takiej praktyki.

  • Profil zaufany – najwyższy czas, aby go założyć
    Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy