Powrót

Jakie okresy zmniejszają urlop wypoczynkowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-18

Nie było Cię w pracy? Sprawdź, jak ta nieobecność wpłynie na wymiar Twojego urlopu wypoczynkowego!

Zatrudnieni na etacie mają niezbywalne prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu uzależniony jest od stażu pracy. Jeśli pracownik legitymuje się stażem pracy poniżej 10 lat (do tego okresu zaliczany jest czas nauki), przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego. Staż pracy przekraczający 10 lat uprawnia do 26 dni urlopowych.

Wskazane wymiary urlopu przysługują w skali roku. Jeśli umowa zawarta jest na okres krótszy niż rok, wymiar urlopu obliczany jest proporcjonalnie, zgodnie ze wzorem: 1/12 x 20 lub 26 x liczba miesięcy zatrudnienia.

 

Okresy zmniejszające wymiar urlopu wypoczynkowego

 

Przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość skrócenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika. Wśród okresów wpływających na długość urlopu wypoczynkowego znajdują się:

  • urlop bezpłatny,
  • urlop wychowawczy,
  • zasadnicza służba wojskowa lub jej formy zastępcze, okresowa służba wojskowa, przeszkolenie wojskowe albo ćwiczenia wojskowe,
  • areszt tymczasowy,
  • odbywanie kary pozbawienia wolności,
  • nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

 

W przypadku, gdy nieobecność trwa co najmniej miesiąc, można dokonać pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

 

Zasady dotyczące ustalania nowego wymiaru urlopu wypoczynkowego

 

Przepisy nie określają, w jaki konkretnie sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. Najczęściej, obliczając nowy wymiar urlopu, odejmuje się od liczby miesięcy pozostawania w zatrudnieniu w danym roku 1/12 za każdy pełny miesiąc nieobecności pracownika w pracy.

Nieobecności trwające krócej niż miesiąc nie wpływają na wymiar należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Przy czym okresy ulegają sumowaniu, nawet te niejednorodne, zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Okresy nieobecności, które nie zmniejszają wymiaru urlopu

 

Pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru urlopu wypoczynkowego z powodu nieobecności spowodowanej urlopem macierzyńskim, rodzicielskim oraz chorobą w okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy