Urlop wychowawczy po nowelizacji
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-06-06
Nie tylko krótszy okres ochronny przed zwolnieniem. Sprawdź też inne zmiany w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego po nowelizacji Kodeksu pracy!
Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje zatrudnionym rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy legitymują się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy. Do wymaganego okresu zatrudnienia wlicza się również czas pozostawania na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Ten zapis Kodeksu pracy po nowelizacji pozostał bez zmian.
Co z pozostałymi zapisami?
Termin złożenia wniosku
Nowelizacja przyniosła zmiany w terminach. Wszystkie wnioski rodzice zobowiązani są składać w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
W przypadku niezachowania ustawowego terminu przez pracownika, pracodawca udzieli urlopu z upływem 21 dni od daty złożenia wniosku.
Wiek dziecka
Maksymalny czas, do kiedy rodzice mogą wykorzystać przysługujący im urlop, również uległ zmianie. Wcześniej rodzice mogli korzystać z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Ze względu na zmiany w urlopie rodzicielskim, wiek dziecka musiał ulec zmianie. Obecnie urlop udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 6 lat.
Urlop w częściach
Podwyższeniu uległa również liczba dopuszczalnych części wykorzystania urlopu. Teraz urlop można rozłożyć maksymalnie na 5 okresów, nie muszą one następować po sobie. Liczba części urlopu ustalana jest w oparciu o liczbę złożonych wniosków. Przy czym należy mieć na uwadze, że jeśli opiekunowie zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego w terminie późniejszym niż bezpośrednio po wykorzystanej części urlopu rodzicielskiego, liczba części urlopu wychowawczego zostanie pomniejszona.
Dodatkowo, obecnie rodzice mogą jednocześnie oboje korzystać z całego urlopu wychowawczego, a nie jak przed nowelizacją, tylko przez kilka miesięcy. Należy pamiętać, że łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć 36 miesięcy.
Krótsza ochrona przed zwolnieniem
W przypadku osób, które wnioskowały o urlop wychowawczy lub o obniżenie wymiaru czasu pracy, w okresie kiedy były uprawnione do urlopu wychowawczego, ochrona przed zwolnieniem obowiązywała od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Po nowelizacji ten przepis uległ modyfikacji. Ochrona przed rozwiązaniem umowy zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu lub obniżonego wymiaru czasu pracy.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Urlop na żądanie – wątpliwości Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Urlop wypoczynkowy a przedawnienie Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

Zagubione świadectwo pracy Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

Zadaniowy czas pracy - zasady Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.