Powrót

Uprawnienia po urlopie macierzyńskim

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-07-31

Wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim? Sprawdź swoje prawa!

Prawo chroni kobiety w ciąży oraz na urlopach związanych z rodzicielstwem, nie zapomina również o matkach wracających do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem. Przepisy zapewniają powrót na dotychczasowe stanowisko, ochronę zatrudnienia oraz dodatkowe wolne.

 

Zakończenie urlopu macierzyńskiego

 

Po zakończonym urlopie macierzyńskim pracodawca musi przyjąć pracownicę na stanowisko, które zajmowała przed porodem. Jeśli nie jest to możliwe, bo takie sytuacje mają miejsce, zobowiązany jest zapewnić stanowisko równorzędne z zajmowanym przed urlopem lub stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym podwładnej. Przy czym zmiana nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzenia. Podwyżka, jest możliwa.

 

Praca w nadgodzinach tylko za zgodą pracownika

 

Pracownika opiekującego się dzieckiem do 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz w systemie przerywanego czasu pracy. Zgody podwładnego wymaga również delegacja poza stałe miejsce pracy.

 

Dodatkowe wolne

 

Mamie, która wraca do pracy i karmi jeszcze dziecko piersią, przysługuje wolne na karmienie. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw. W przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka, przysługują dwie przerwy 45-minutowe. Przerwy mogą być udzielane łącznie i są wliczane do czasu pracy – przysługuje za nie wynagrodzenie.

Do ukończenia przez dziecko 14. roku życia, w ciągu roku rodzicom przysługują dwa dni zwolnienia od pracy tzw. opieki nad dzieckiem. Wole można wykorzystać na godziny (16 h). Za ten czas również przysługuje wynagrodzenie.

 

Ochrona przed zwolnieniem

 

Mamy, uprawnione do urlopu wychowawczego, które zdecydują się obniżyć wymiar czasu pracy, zyskują ochronę zatrudnienia. 

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu  pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Od dnia złożenia wniosku (na 21 dni przed) do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy obowiązuje ochrona przed zwolnieniem.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26czerwca 1974r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dni pracodawców 2023
    2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności. W związku z tym, w dniach 23-27 października 2023 r., obchodzony będzie Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego w Polsce odbędą się w tym czasie Dni Pracodawców, organizowane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy