Powrót

Umowa o pracę – co powinna zawierać?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-04-01

Szukasz pracy? Sprawdź, co gwarantuje umowa o pracę!

Przed rozpoczęciem zatrudnienia pracodawca powinien podpisać z Tobą umowę o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy, art. 29 §2

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta  z zachowaniem    formy    pisemnej,    pracodawca    przed    dopuszczeniem pracownika  do  pracy  potwierdza  pracownikowi  na  piśmie  ustalenia  co  do  stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Niedopuszczalnym jest świadczenie pracy bez podpisanej umowy lub ustalonych na piśmie warunków.

W ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę pracodawca powinien poinformować o:

  • obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiarze przysługującego urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

 

Wysokość wynagrodzenia i inne elementy umowy

W umowie o pracę powinny znaleźć się strony umowy, rodzaj umowy, data jej zawarcia oraz rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

Przepisy prawa pracy zapewniają minimalną wysokość wynagrodzenia. Dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł brutto.

Od wynagrodzenia pracodawca zobowiązany jest odprowadzać składki emerytalno-rentowe, chorobową, zdrowotną, wypadkową, na Fundusz Pracy oraz FGŚS.

 

Procentowa wysokość składek odprowadzanych przez pracownika i pracodawcę

Wysokości poszczególnych składek od minimalnego wynagrodzenia (2250 zł) w 2019 r.

Składka chorobowa uprawnia do korzystania z płatnych zwolnień lekarskich, po 30 dniach podlegania pod ubezpieczenie. A składka na Fundusz Pracy, po utracie zatrudnienia, wpłynie na prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

 

Uprawnienia, jakie daje umowa o pracę

Podpisanie umowy o pracę gwarantuje prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, minimalną wysokość wynagrodzenia oraz płatne zwolnienie lekarskie – jak zostało wcześniej wspomniane.

Kodeks pracy przewiduje również ochronę przed zwolnieniem osób, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego oraz kobiet w ciąży i pracowników w okresie urlopów związanych z rodzicielstwem.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu
    W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

  • Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami
    Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

  • Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

  • Ochrona sygnalistów w Polsce
    W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

  • Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego
    Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

  • Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower?
    Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

  • Co działa, a co nie. Co zrobić, jak się nie chce?
    Zmotywowanie się do działania wbrew niechęci to jedno z najczęstszych wyzwań we współczesnym świecie. Wydawałoby się, że skoro coś „trzeba zrobić”, to wystarczy wola. Ale właśnie w tym miejscu psychologia rozkłada sytuację na czynniki pierwsze i pokazuje: człowiek nie działa jak maszyna. To, że coś „powinno być zrobione”, nie oznacza jeszcze, że pojawi się energia, koncentracja czy zaangażowanie. A więc – co działa, a co nie?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy