Powrót

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny osoby bezrobotnej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-08-10

Jednym z praw, jakie nabywa osoba bezrobotna jest prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Bezrobotny może również zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny.

Osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy, oprócz tego, że sama jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, może do takiego ubezpieczenia zgłosić niektórych członków rodziny.

Kogo można zgłosić jako członka rodziny?

Osoba bezrobotna może zgłosić:

  •    swoje dziecko, dziecko męża lub żony, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole lub zakładzie kształcenia nauczycieli lub odbywa kształcenie w uczelni lub szkole doktorskiej – do skończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku.
  •    swojego męża lub swoją żonę,
  •    wstępnych (przodków, np. rodziców, dziadków itp.), którzy pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dziadkowie mogą zgłosić wnuka tylko wtedy, gdy żaden z jego rodziców nie jest:

  •     objęty obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym,
  •     uprawniony do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek,
  •     objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wyrejestrowanie członka rodziny

O obowiązku wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny bezrobotny informuje  płatnika składek (urząd pracy) w ciągu 7 dni od ustania uprawnień do takiego zgłoszenia. Zgłoszenie do wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego następuje, m.in. gdy:

  •     został on zgłoszony do tego ubezpieczenia z innego tytułu (m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia, podjął działalność gospodarczą, zarejestrował się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna);
  •     dziecko ukończyło naukę w szkole i ma ukończone 18 lat, a nie ma orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innego traktowanego na równi;
  •     dziecko skończyło 26 lat, chyba że posiada ono wskazane wyżej orzeczenie.

Jeśli bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy (także z ubezpieczenia zdrowotnego) członkowie rodziny, których zgłosił, także zostaną wyrejestrowani.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 67)

Źródła: ZUS, Grodzki Urząd Pracy w Krakowie.

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia
    Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź, jak długo możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej!

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu i chorobowemu – jaka jest różnica?
    Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe często są mylone lub używane zamiennie. To jednak zupełnie różne rodzaje ubezpieczeń. Podpowiadamy, jakie są różnice.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy