Powrót

Sytuacje, które wpływają na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-11-25

Masz prawo do zasiłku i otrzymujesz skierowanie na staż, szkolenie lub inną formę wsparcia. Sprawdź, jaki będzie miało to wpływ na wypłacane świadczenie!

Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych mogą uzyskać skierowanie na staż lub szkolenie. Przysługuje im również prawo do ubiegania się o sfinansowanie kontynuacji nauki. Urząd pracy może również skierować do pracy, której część kosztów pokryje. Jak się to ma do prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

 

Staż w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych

 

Bezrobotny skierowany na staż otrzymuje stypendium. Jeśli w trakcie skierowania przysługuje mu prawo do zasiłku, wypłata zostanie wstrzymana. Nie można bowiem równocześnie pobierać obu świadczeń. Okres odbywania stażu skraca okres pobierania zasiłku, co może oznaczać brak prawa do świadczenia po zakończeniu stażu.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stypendium przysługującego w trakcie szkolenia. Z tym wyjątkiem, że bezrobotny ma prawo wyboru świadczenia, które chce otrzymywać. 

 

Kontynuacji nauki a zasiłek dla bezrobotnych

 

Zarejestrowany bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych, który podejmie dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej, w formie studiów niestacjonarnych może uzyskać stypendium z tytułu kontynuowania nauki. Jeśli w trakcie wypłaty stypendium będzie miał również prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych, będzie mógł pobierać oba świadczenia jednocześnie.

 

Zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych i kontynuacja pobierania zasiłku

 

Osoba bezrobotna, która w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych podejmie zatrudnienie na okres krótszy niż 365 dni, w przypadku ponownej rejestracji w urzędzie w ciągu 14 dni od zakończenia pracy, wraca na kontynuację zasiłku. Na prawo do pobrania pozostałej, niepobranej części świadczenia nie wpływa fakt, że w trakcie zatrudnienia otrzymywała dodatek aktywizacyjny.

Inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku osób, które podejmują zatrudnienie w ramach skierowania przez urząd pracy na prace interwencyjne. Okres pobierania zasiłku ulega wtedy skróceniu o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku zatrudnienia w ramach robót publicznych.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dodatek aktywizacyjny a urlop bezpłatny
    Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Czy świadczenie to będzie naliczane również w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym? Odpowiadamy.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
    Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych?
    Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie zawsze wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych, potocznie zwanego kuroniówką. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy spełnić określone warunki. Jakie to warunki i jaka jest wysokość „kuroniówki” w 2023 roku? Podpowiadamy.

  • Jaką rolę pełni Fundusz Pracy?
    Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy